Wydawca treści Wydawca treści

Leśny design

Drewno we współczesnej gospodarce świata przeżywa swój prawdziwy renesans. Będąc materiałem o różnych kierunkach użytkowania, od tysięcy lat jest niezbędne w budownictwie, transporcie, do wytwarzania licznych przedmiotów codziennego użytku i jako źródło energii. Dlaczego więc mówimy o renesansie drewna? Prawdą jest, że ze względu na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa współczesny przemysł coraz częściej rezygnuje z wykorzystywania sztucznych tworzyw, na rzecz materiałów naturalnych. Drewno jest surowcem odnawialnym, przyjaznym ekologicznie i zdrowym. Ze względu na walory estetyczne i modę na naturalność, bycie eko, życie w duchu slow life,  jest coraz szerzej wykorzystywane w przemyśle kreatywnym. Potrzebujesz nowego etui na telefon? Wybierz drewniane. Lubisz oryginalność i unikatowość? Kup torebkę z drewna. Szukasz stylowego zegarka? Bez problemu znajdziesz wykonany z drewna. Również nasze wnętrza mogą być dopełnione akcentami z drewna, które emanują naturalnym pięknem.

Zalety rzeczy z drewna:

  • Trwałość
  • Ponadczasowość
  • Unikatowość
  • Naturalność

Drewno posiada właściwości higroskopijne, przez co pomaga regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Produkcja drewnianych mebli nie wymaga użycia szkodliwych substancji i klejów, które są wyjątkowo  niebezpieczne dla alergików. Ekologiczne bejce oraz lakiery, którymi najczęściej pokrywany jest mebel sprawiają, że jest on neutralny dla użytkowników. Drewno stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne oraz stanowi nie tylko jeden z bardziej uniwersalnych, ale i trwalszych surowców, dlatego warto już dziś docenić jego urok i wprowadzić do wnętrza własnego domu nutę drewnianych inspiracji.

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady zastosowania drewna we współczesnym designie!

                                                                              Manemis

Pracownia Leśna

Muszka Drewniana

Mood for wood

Crea-re

Lerymond

Zisou

GMO DESIGN - meble z drewna z odzysku (m.in. z fisackich łodzi!)

Abadoc - warsztat projektowo-twórczy

Plantwear

Bewood

Adeko Stolarnia

Więcej leśnych inspiracji znajdziecie na grupie „Leśny design” zrzeszającej miłośników leśnych aranżacji i rękodzieła inspirowanego lasem. Zapraszamy również na nowy cykl na kanale Ech Leśnych, sztuczki z drewna do wykonania z domu pokażą Wam: Maciej Kupś i Waldek Sokalski, znani również jako Rob in Wood: zrób to sam z drewna | Niepokorna stolarka #1

KUPUJĄC PRODUKTY Z DREWNA...

Wybieraj mądrze. Urządzając dom, kupując rzeczy codziennego użytku, wybierz te produkowane z drewna w Polsce lub u naszych najbliższych sąsiadów!

Dlaczego?!

To proste - im krótsza droga do przebycia, tym mniejszy ślad węglowy towaru, a za tym idzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych!

Warto dłużej poszukać, sprawdzić ile kilometrów musi przebyć dany produkt, by był dostępny w Polsce, ponieważ ślad węglowy importowanego z dalekich krajów fotela z bambusa czy drewna wenge jest nieporównywalnie większy niż fotela wykonanego z rodzimych gatunków drzew, np. z buka, dębu, sosny. Transport towarów powoduje znaczące emisje gazów cieplarnianych. "Ślad węglowy" to całkowita emisja gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu - wylicza się całkowitą ilość wyemitowanych gazów cieplarnianych podczas produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji danego produktu.

Przekonaj się sam, klikając tu: Oblicz ślad węglowy wytwarzany podczas różnorodnych aktywności za pomocą narzędzia online

ZASOBY DREWNA W POLSCE...
Polska znajduje się w gronie kilkunastu największych producentów drewna na świecie. Głównym jego dostawcą na rynek krajowy są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90% zapotrzebowania przemysłu i mieszkańców na ten surowiec. Pozyskują średnio niewiele ponad połowę miąższości drewna, które przyrasta w lesie – cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dzięki temu zasoby drewna w Lasach Państwowych rosną.
Głównym zadaniem Lasów Państwowych jest zrównoważona gospodarka leśna, dzięki której las ma spełniać różnorodne funkcje. Wykorzystanie gospodarcze drzewostanów stwarza finansowe warunki do realizacji pozostałych funkcji – społecznych i ochronnych.
Wykonywane przez leśników prace nie są powodem, aby martwić się o trwałość polskich lasów. Każdy zrąb przeznaczony jest do odnowienia - wprowadzenia nowego pokolenia lasu sztucznie lub naturalnie na miejsce dotychczasowych drzewostanów usuniętych w toku użytkowania (cięcia odnowieniowe) lub zniszczonych przez klęski żywiołowe, np.: pożar, powódź, wiatry.
Dzięki całej gamie zalet użytkowych, także swojej naturalnej różnorodności i niezaprzeczalnemu pięknu – nie ma sobie równych, szczególnie dzisiaj. Drewno uszlachetnione, modyfikowane i łączone z innymi tworzywami konkuruje skutecznie nawet z materiałami oferowanymi przez najnowsze technologie. W wielu branżach, m.in. w meblarstwie, budownictwie mieszkaniowym, szkutnictwie, przeżywa drugą młodość.


Drewno - czy tego chcemy, czy nie – wciąż pozostaje niezastąpione.

Źródło wstępu: CILP - Czas drewna