Asset Publisher
OFERTA ŁOWIECKA
Gospodarka łowiecka na terenie RDLP w Łodzi prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców. Teren administrowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi, podzielony jest na 385 obwodów łowieckich, o średniej powierzchni 5 400 ha i średniej lesistości 22 %.
Teren administrowany przez RDLP w Łodzi podzielony jest na 385 obwodów łowieckich, w tym:
- 9 obwodów wyłączonych stanowiących 8 ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, zarządzanych przez nadleśniczych Nadleśnictw: Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała i Wieluń,
- 3 obwody wyłączone stanowiące ośrodki hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego,
- 3 obwody wyłączone stanowiące ośrodki hodowli zwierzyny Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie,
- 370 obwodów dzierżawionych przez 297 kół łowieckich, w tym: 43 obwody leśne, wydzierżawione przez dyrektora RDLP w Łodzi i 327 obwodów polnych wydzierżawionych przez starostów powiatów.
Średnia powierzchnia ogólna obwodu łowieckiego wynosi 5,4 tys. ha.
Gospodarka łowiecka prowadzona jest w oparciu o wieloletnie łowieckie plany hodowlane oraz roczne plany łowieckie. Aktualnie realizowane są plany wieloletnie na lata 2017-2027.
Teren RDLP podzielony jest na 8 rejonów hodowlanych o zbliżonych warunkach przyrodniczych, a mianowicie:
- Rejon Nr 1 „Płocki",
- Rejon Nr 2 „Gostynin",
- Rejon Nr 3 „Łódzki",
- Rejon Nr 4 „Skierniewice",
- Rejon Nr 5 „Nadwarciański",
- Rejon Nr 6 „Łaski",
- Rejon Nr 7 „Puszczy Nadpilickiej",
- Rejon Nr 8 „Przedbórz".
Roczne plany łowieckie sporządzane są dla każdego obwodu łowieckiego w oparciu o inwentaryzację zwierzyny, przeprowadzaną na dzień 10 marca. Aktualna, sumaryczna liczebność zwierzyny łownej we wszystkich obwodach na terenie RDLP w Łodzi wynosi:
- łosie – 793 sztuk,
- jelenie – 7 100 sztuk,
- daniele – 1 366 sztuk,
- sarny – 63 304 sztuk,
- dziki – 3 351 sztuk,
- lisy – 13 755 sztuk,
- zające – 126 200 sztuk,
- bażanty – 82 597 sztuk,
- kuropatwy – 42 419 sztuk.
W ośrodku hodowli zwierzyny zarządzanym przez Nadleśnictwo Kutno, prowadzony jest program "Wzbogacania różnorodności przyrodniczej łowisk leśnych i polnych", dzięki któremu wspieramy restytucję kuropatwy. W ten sposób przywracamy środowisku gatunek, którego liczebność drastycznie zmalała.
Na terenie Nadleśnictw Brzeziny i Poddębice, prowadzone są zachowawcze hodowle daniela w zagrodach zamkniętych o powierzchni ok. 700 ha i 40 ha.
Do Nadleśnictwa Brzeziny, daniele sprowadzone zostały w 2004 roku z Gyulai (na Węgrzech) i z Palarikowa (na Słowacji) w ilości 110 sztuk. Hodowla zagrodowa w Nadleśnictwie Poddębice stanowi kontynuację hodowli z Nadleśnictwa Brzeziny. Odłowione daniele przekazywane są do ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych i kół łowieckich na terenie całego kraju. Takie działania mają na celu wzbogacenie struktury genowej lokalnych populacji.
Na terenie RDLP w Łodzi daniele wsiedlone zostały do Ośrodków Hodowli Zwierzyny w Nadleśnictwach Brzeziny, Kolumna, Poddębice i Smardzewice.
Nadleśnictwa prowadzące OHZ Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała i Wieluń, organizują polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych, za pośrednictwem krajowych biur polowań.