Wydawca treści Wydawca treści

ZAGROŻENIE POŻAROWE

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zakwalifikowana jest do II kategorii zagrożenia pożarowego ( średnie zagrożenie). Osiem nadleśnictw tutejszej Dyrekcji o dużym zagrożeniu pożarowym zalicza się do I kategorii zagrożenia, a pozostałe jedenaście nadleśnictw o średnim zagrożeniu pożarowym do II kategorii zagrożenia.

Lasy Państwowe zobowiązane są do utrzymywania systemu ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych będących w ich zarządzie.

Okres akcji bezpośredniej przypadający na czas od 1 kwietnia do końca października jest tym okresem ,w którym w lasach państwowych podejmujemy wzmożone działania w celu ograniczenia powstawania pożarów oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania.

Na terenie tut. Dyrekcji funkcjonuje system monitoringu obszarów leśnych w skład którego wchodzą:

· 22 wieże obserwacyjne wyposażone w większości w systemy TV przemysłowej (współpracujące z wieżami sąsiednich RDLP) - patrz: mapa,

· 20 Punktów Alarmowo Dyspozycyjnych (PAD) zlokalizowanych w nadleśnictwach i biurze RDLP,

· patrole przeciwpożarowe (ilość dostosowana w zależności od doraźnego zagrożenia),

· sieć łączności alarmowo dyspozycyjnej,

· 9 punktów meteorologicznych, umożliwiających prognozowanie Stopnia Zagrożenia Pożarowego Lasu w okresie akcji bezpośredniej,

· Leśna Baza Lotnicza w Piotrkowie Trybunalskim wyposażona w samolot gaśniczy typu Dromader.

Na terenie wszystkich nadleśnictw zlokalizowane są Bazy sprzętu ppoż. oraz nadleśnictwa posiadają lekkie samochody patrolowo-gaśnicze lub przyczepki przystosowane do prowadzenia działań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Podstawę prawną stanowi ą: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz Instrukcja ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych z 1996 roku ( obecnie w trakcie aktualizacji).

Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego i okresowe zakazy wstępu do lasu znajdziecie Państwo tutaj.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie naukowców i praktyków w Nadleśnictwie Złoczew – wspólne działania na rzecz hodowli lasu

Spotkanie naukowców i praktyków w Nadleśnictwie Złoczew – wspólne działania na rzecz hodowli lasu

W dniu 20 maja 2025 roku na terenie Nadleśnictwa Złoczew odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji naukowych w dziedzinie leśnictwa: Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji tematu badawczego zleconego przez Lasy Państwowe pt. „Poznanie wartości hodowlanej leśnego materiału podstawowego poprzez testowanie potomstwa”.

 

Podczas spotkania skoncentrowano się na analizie zasad pomiaru na powierzchniach badawczych sosny zwyczajnej w 10. roku życia drzew. Kluczowym elementem wydarzenia była wymiana wiedzy i doświadczeń między naukowcami – opiekunami powierzchni badawczych, a praktykami leśnymi, którzy na co dzień prowadzą prace gospodarcze na tych obszarach.

Dyskutowano m.in. o:

  • metodyce oceny drzewek i pomiarów wysokości (także z użyciem LiDAR-u),
  • sposobach rejestracji danych w rejestrze Leśnego Materiału Podstawowego (LMP),
  • praktycznym wykorzystaniem wyników testów,
  • organizacji konferencji podsumowującej 20-lecie programu testowania potomstwa (zaplanowanej wstępnie na 28–29 października 2025 r.).

W części terenowej, na przykładzie powierzchni doświadczalnych z sosną zwyczajną, uczestnicy omawiali praktyczne aspekty pomiarów, w tym zasady oceny prostości strzały i wielopędowości. Podkreślono konieczność zachowania jednolitych standardów pomiarowych we wszystkich nadleśnictwach uczestniczących w programie, co zapewni wiarygodność i porównywalność wyników.

Podczas spotkania poruszono również wyzwania związane z trudnymi warunkami terenowymi, m.in. w górach, które mogą ograniczać możliwości pomiarowe. Zgłoszono potrzebę analizy alternatywnych metod oceny przeżywalności drzew bez pomiarów pierśnicy.

Omawiano także kwestie pielęgnacji powierzchni testowych – cięć późnych, utrzymania ogrodzeń oraz potrzebę spójnego podejścia do zabiegów hodowlanych. W kontekście hodowli podkreślono znaczenie pojęć takich jak dostosowanie do uprawy (domestic fitness) oraz dostosowanie do odnowienia naturalnego (natural fitness), które mają kluczowe znaczenie przy ocenie wartości hodowlanej materiału leśnego.