Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych

Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi informuje, że na terenie Nadleśnictwa Gostynin zostanie przeprowadzony ratowniczy zabieg agrolotniczy w celu zwalczania groźnego szkodnika sosny pospolitej – brudnicy mniszki (Lymantria monacha).

 Zabieg zostanie wykonany w związku z wystąpieniem zagrożenia trwałości drzewostanów sosnowych w wyniku gradacji brudnicy mniszki.

Obecne zagrożenie na terenie Nadleśnictwa Gostynin, od brudnicy mniszki zostało zdiagnozowane na podstawie obserwacji lotu motyli tego gatunku w roku ubiegłym oraz na podstawie analizy z pułapek lepowych w roku bieżącym i na podstawie nadzwyczajnych kontroli liczebności gąsienic tego gatunku w koronach drzew. Na podstawie ww. obserwacji ustalono zagrożenie ustalono w poszczególnych oddziałach leśnych w stopniu silnym, średnim i krytycznym.

Brudnica mniszka to gatunek motyla, którego gąsienice w latach masowego pojawu są w stanie całkowicie ogołocić korony drzew z igieł, prowadząc do:

  • osłabienia drzew i obniżenia ich odporności na inne czynniki stresowe,
  • zwiększonej podatności na choroby grzybowe i ataki wtórnych szkodników (np. korników),
  • zahamowania wzrostu, obumierania koron, a nawet całkowitej śmierci drzew,
  • zaburzenia równowagi ekosystemów leśnych i spadku bioróżnorodności.

Masowe pojawy brudnicy mniszki, trwające zwykle 2–4 lata i są cyklicznym zjawiskiem, które – jeśli nie zostaną w odpowiednim momencie zahamowane – mogą prowadzić do zamierania dużych połaci drzewostanów, znaczących strat gospodarczych oraz trwałego uszczerbku dla środowiska leśnego. Ocenia się, że jedna gąsienica może zniszczyć nawet kilkadziesiąt igieł dziennie. W przypadku znacznych liczebności szkodnika gąsienice potrafią pozostawić po sobie gołożery na dużych powierzchniach, co daje nikłe szanse drzewom na przeżycie.

Informacje dotyczące zabiegu

  • Termin wykonania
    od 24 do 31 maja br., przy sprzyjających warunkach pogodowych zabieg zostanie wykonany w ciągu jednego dnia w godzinach porannych i wieczornych. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych termin zakończenia zabiegu może zostać wydłużony.
  • Metoda
    zabieg agrolotniczy z użyciem samolotu PZL M18 Dromader
  • Lokalizacja
    Nadleśnictwo Gostynin - Leśnictwa: Olszyny, Studzianka i Duninów, Województwo Mazowieckie, Powiat Płocki, Gmina Nowy Duninów.
  • Powierzchnia zabiegu: ok. 1000 ha
  • Preparaty ochronne:
    • Confirm – nowoczesny, selektywny insektycyd, bezpieczny dla ludzi, działający wybiórczo tylko na owady uszkadzające aparat asymilacyjny sosny.

Środki ostrożności

  • Na terenach objętych opryskiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu (stosowne oznakowanie zostanie umieszczone przy drogach dojazdowych i na tablicach informacyjnych).
  • Zabiegi prowadzone będą w godzinach porannych, przy sprzyjających warunkach meteorologicznych.
  • Zastosowane środki są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz zapylaczy, jednak zaleca się powstrzymanie od zbierania runa leśnego oraz ograniczenie przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie opryskiwanego terenu w dniu zabiegu.

Zabieg ma charakter prewencyjny i ochronny – jest niezbędny dla zachowania trwałości, zdrowotności oraz wielofunkcyjnego charakteru lasów.

Link do strony Nadleśnictwa Gostynin na której znajdują się szczegółowe informacje o zabiegu:
https://gostynin.lodz.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/gq8WNT4UZZX6/content/zabiegi-agrolotnic-1