Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Seminarium oraz akcja sadzenia lasu w Nadleśnictwie Grotniki

Seminarium oraz akcja sadzenia lasu w Nadleśnictwie Grotniki

Dn. 28.04.2025 roku na terenie Nadleśnictwa Grotniki odbyło się Seminarium poświęcone aktualnym wyzwaniom i możliwościom związanym z zakładaniem plantacji drzew szybkorosnących w Polsce. Wydarzenie przyciągnęło grupę około 30 uczestników, wśród których znaleźli się leśnicy, przedstawiciele instytucji związanych z gospodarką leśną, a także osoby zainteresowane zrównoważonym rozwojem terenów leśnych w kontekście postępujących zmian klimatycznych.

 

📚 Naukowe spojrzenie na przyszłość polskich lasów

Pierwszym punktem seminarium był wykład pt. „Możliwości zakładania plantacji drzew szybkorosnących w Polsce”, wygłoszony przez prof. dr hab. inż. Marzenę Niemczyk z Instytutu Badawczego Leśnictwa. W swoim wystąpieniu Pani profesor poruszyła kluczowe zagadnienia związane z wpływem zmian klimatu na strukturę polskich lasów oraz koniecznością dostosowania gospodarki leśnej do nowych realiów.

Zebrani mogli usłyszeć o potencjale wzrostu poszczególnych gatunków drzew, a także o charakterystyce i zastosowaniu plantacji drzew szybkorosnących – rozwiązania, które może stanowić ważny element strategii adaptacyjnej dla leśnictwa. Zwrócono uwagę na konieczność dywersyfikacji składów gatunkowych i dostosowywania upraw do lokalnych warunków siedliskowych, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania trwałości i odporności drzewostanów.

 

🌱 Zagajniki krótkiej rotacji – wsparcie i praktyka

W dalszej części spotkania głos zabrał przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W swoim wystąpieniu skupił się na możliwościach wsparcia, jakie mogą uzyskać właściciele gruntów przy zakładaniu tzw. zagajników o krótkiej rotacji.

Przedstawiono konkretne modele hodowlane oraz omówiono warunki kwalifikacji do programów pomocowych. Zainteresowanie uczestników było duże, a tematykę kontynuowano podczas żywej dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli m.in. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - Pan Jacek Chudy oraz Pan Janusz Witkowski. Rozmawiano m.in. o wyzwaniach związanych z doborem powierzchni, hodowlą i produkcyjnością takich upraw oraz ich roli w obliczu postępujących zmian klimatycznych.

 

🧑‍🌾 Praktyczny finał seminarium – wspólne sadzenie lasu

Zwieńczeniem dnia było wspólne sadzenie drzew na terenie Leśnictwa Zimna Woda. Uczestnicy – pod przewodnictwem Dyrektora Jacka Chudego – zasadzili sosnę zwyczajną z odkrytym systemem korzeniowym, pochodzącą ze szkółki leśnej Źródliska. Praca w terenie była nie tylko praktycznym uzupełnieniem omawianych tematów, ale również symbolicznym aktem wspólnej troski o przyszłość lasów.

Każdy z uczestników aktywnie włączył się w sadzenie, co pozwoliło na bezpośrednie doświadczenie tego, jak teoria może i powinna łączyć się z działaniem.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, zaangażowanie i inspirujące rozmowy. Wasza obecność jest dowodem na to, że przyszłość polskich lasów leży w odpowiedzialnych rękach. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i wymiana doświadczeń zaowocują kolejnymi dobrymi praktykami w terenie. 🌳💚