Wydawca treści Wydawca treści

Leśny design

Drewno we współczesnej gospodarce świata przeżywa swój prawdziwy renesans. Będąc materiałem o różnych kierunkach użytkowania, od tysięcy lat jest niezbędne w budownictwie, transporcie, do wytwarzania licznych przedmiotów codziennego użytku i jako źródło energii. Dlaczego więc mówimy o renesansie drewna? Prawdą jest, że ze względu na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa współczesny przemysł coraz częściej rezygnuje z wykorzystywania sztucznych tworzyw, na rzecz materiałów naturalnych. Drewno jest surowcem odnawialnym, przyjaznym ekologicznie i zdrowym. Ze względu na walory estetyczne i modę na naturalność, bycie eko, życie w duchu slow life,  jest coraz szerzej wykorzystywane w przemyśle kreatywnym. Potrzebujesz nowego etui na telefon? Wybierz drewniane. Lubisz oryginalność i unikatowość? Kup torebkę z drewna. Szukasz stylowego zegarka? Bez problemu znajdziesz wykonany z drewna. Również nasze wnętrza mogą być dopełnione akcentami z drewna, które emanują naturalnym pięknem.

Zalety rzeczy z drewna:

  • Trwałość
  • Ponadczasowość
  • Unikatowość
  • Naturalność

Drewno posiada właściwości higroskopijne, przez co pomaga regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Produkcja drewnianych mebli nie wymaga użycia szkodliwych substancji i klejów, które są wyjątkowo  niebezpieczne dla alergików. Ekologiczne bejce oraz lakiery, którymi najczęściej pokrywany jest mebel sprawiają, że jest on neutralny dla użytkowników. Drewno stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne oraz stanowi nie tylko jeden z bardziej uniwersalnych, ale i trwalszych surowców, dlatego warto już dziś docenić jego urok i wprowadzić do wnętrza własnego domu nutę drewnianych inspiracji.

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady zastosowania drewna we współczesnym designie!

                                                                              Manemis

Pracownia Leśna

Muszka Drewniana

Mood for wood

Crea-re

Lerymond

Zisou

GMO DESIGN - meble z drewna z odzysku (m.in. z fisackich łodzi!)

Abadoc - warsztat projektowo-twórczy

Plantwear

Bewood

Adeko Stolarnia

Więcej leśnych inspiracji znajdziecie na grupie „Leśny design” zrzeszającej miłośników leśnych aranżacji i rękodzieła inspirowanego lasem. Zapraszamy również na nowy cykl na kanale Ech Leśnych, sztuczki z drewna do wykonania z domu pokażą Wam: Maciej Kupś i Waldek Sokalski, znani również jako Rob in Wood: zrób to sam z drewna | Niepokorna stolarka #1

KUPUJĄC PRODUKTY Z DREWNA...

Wybieraj mądrze. Urządzając dom, kupując rzeczy codziennego użytku, wybierz te produkowane z drewna w Polsce lub u naszych najbliższych sąsiadów!

Dlaczego?!

To proste - im krótsza droga do przebycia, tym mniejszy ślad węglowy towaru, a za tym idzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych!

Warto dłużej poszukać, sprawdzić ile kilometrów musi przebyć dany produkt, by był dostępny w Polsce, ponieważ ślad węglowy importowanego z dalekich krajów fotela z bambusa czy drewna wenge jest nieporównywalnie większy niż fotela wykonanego z rodzimych gatunków drzew, np. z buka, dębu, sosny. Transport towarów powoduje znaczące emisje gazów cieplarnianych. "Ślad węglowy" to całkowita emisja gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu - wylicza się całkowitą ilość wyemitowanych gazów cieplarnianych podczas produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji danego produktu.

Przekonaj się sam, klikając tu: Oblicz ślad węglowy wytwarzany podczas różnorodnych aktywności za pomocą narzędzia online

ZASOBY DREWNA W POLSCE...
Polska znajduje się w gronie kilkunastu największych producentów drewna na świecie. Głównym jego dostawcą na rynek krajowy są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90% zapotrzebowania przemysłu i mieszkańców na ten surowiec. Pozyskują średnio niewiele ponad połowę miąższości drewna, które przyrasta w lesie – cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dzięki temu zasoby drewna w Lasach Państwowych rosną.
Głównym zadaniem Lasów Państwowych jest zrównoważona gospodarka leśna, dzięki której las ma spełniać różnorodne funkcje. Wykorzystanie gospodarcze drzewostanów stwarza finansowe warunki do realizacji pozostałych funkcji – społecznych i ochronnych.
Wykonywane przez leśników prace nie są powodem, aby martwić się o trwałość polskich lasów. Każdy zrąb przeznaczony jest do odnowienia - wprowadzenia nowego pokolenia lasu sztucznie lub naturalnie na miejsce dotychczasowych drzewostanów usuniętych w toku użytkowania (cięcia odnowieniowe) lub zniszczonych przez klęski żywiołowe, np.: pożar, powódź, wiatry.
Dzięki całej gamie zalet użytkowych, także swojej naturalnej różnorodności i niezaprzeczalnemu pięknu – nie ma sobie równych, szczególnie dzisiaj. Drewno uszlachetnione, modyfikowane i łączone z innymi tworzywami konkuruje skutecznie nawet z materiałami oferowanymi przez najnowsze technologie. W wielu branżach, m.in. w meblarstwie, budownictwie mieszkaniowym, szkutnictwie, przeżywa drugą młodość.


Drewno - czy tego chcemy, czy nie – wciąż pozostaje niezastąpione.

Źródło wstępu: CILP - Czas drewna


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

21 maja 2025 r. w Spale odbyło się sympozjum pt. „Problemy współczesnej hodowli lasu”, poświęcone najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi staje leśnictwo w dobie zmian klimatu i rosnącej presji antropogenicznej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Spotkanie zorganizowane zostało przez Nadleśnictwo Spała przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN. W sympozjum udział wzięło 180 uczestników - pracowników nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji LP w Łodzi, biura RDLP, Dyrekcji Generalnej LP, samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych.

 

Otwierający wykład prof. dr hab. inż. Jarosława Sochy – o lasach w czasach kryzysu klimatycznego

Seminarium otworzył wykład prof. dr. hab. inż. Jarosława Sochy, Dziekana Wydziału Leśnego oraz Kierownika Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi URK. Tematem jego wystąpienia był wpływ zmian klimatycznych i presji antropogenicznej na kondycję zdrowotną drzewostanów w Polsce.

Profesor szczegółowo omówił szereg niepokojących zjawisk obserwowanych w polskich lasach: spadek wilgotności gleb, wzrost liczby suchych lat, masowe pojawianie się jemioły, a także zamieranie drzewostanów, szczególnie tych dojrzałych, na siedliskach żyznych. Jak zauważył, problem dotyczy wielu gatunków drzew, w tym najważniejszego gatunku polskich lasów - sosny zwyczajnej, która cierpi ze względu na deficyt wody, fale upałów oraz atak patogenów. 

W wystąpieniu poruszono także kwestię depozycji azotu jako czynnika, który spowodował wzmożony przyrost części nadziemnych drzew przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości systemów korzeniowych, zaniku niektórych mikoryz co odbija się negatywnie na zdrowotności drzew w dobie niekorzystnego bilansu wodnego. Profesor zaprezentował wyniki analiz, w których wskazano główne czynniki wpływające na zamieranie lasów: wiek drzewostanu, bonitację siedliska, bilans wodny roku poprzedniego, zagęszczenie i zasobność drzewostanów, typ siedliskowy, porolność oraz ukształtowanie terenu.

Na szczególną uwagę zasługiwała prognoza ryzyka zamierania lasów do roku 2050 – model wskazuje na wyraźnie zwiększone zagrożenie dla sosny zwyczajnej i dębu. Zdaniem prof. Sochy, możliwości adaptacyjne wielu gatunków leśnych są niewystarczające, by sprostać gwałtownym zmianom klimatycznym.

 

Adaptacyjne gospodarowanie lasami – przyszłość zrównoważonego leśnictwa

W drugiej części wykładu prof. Socha przedstawił propozycje adaptacyjnych strategii zarządzania lasami, do których zaliczył m.in.:

  • przebudowę drzewostanów,
  • poprawę wilgotności gleb poprzez zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanach,
  • promowanie naturalnych odnowień,
  • wykorzystywanie mechanizmów adaptacyjnych obecnych w ekosystemach leśnych.

Profesor podkreślił również jak bardzo zmiany klimatu zagrażają rozmieszczeniu gatunków drzew leśnych w Europie.

W kontekście tych wyzwań przedstawił projekt optymalizacji produkcji leśnej realizowany przez konsorcjum sześciu uczelni.

 

Sesja referatowa – różnorodność tematów i kierunków badawczych

Kolejnym punktem sympozjum była sesja referatowa, podczas której głos zabrali:

Prof. dr hab. inż. Wojciech Kowalkowski, który omówił zagrożenia dla różnorodności gatunkowej w lasach oraz sposoby przeciwdziałania ich skutkom. W swoim wystąpieniu poruszył temat sukcesji, wzbogacania składu gatunkowego, kształtowania drzewostanów o złożonej strukturze, plantacji przejściowych i krótkich cykli produkcyjnych, przygotowanie środowiska dla gatunków docelowych.

Dr hab. Robert Korzeniewicz przedstawił tematykę rębni jako narzędzia hodowlanego w odnowieniach lasu. Podkreślił znaczenie świadomego planowania cięć pod kątem nie tylko produkcyjnym, ale również adaptacyjnym.

Dr hab. Marlena Baranowska kontynuowała wątek zapoczątkowany przez dr. Korzeniewicza, prezentując aktualne wyniki badań Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Skupiła się na problematyce występowania czeremchy amerykańskiej w drzewostanach sosnowych oraz wyzwaniach związanych z jej inwazyjnością.

Po części referatowej uczestnicy w terenie zapoznali się z realizacją wybranych rodzajów rębni na terenie Nadleśnictwa Spała.

Sympozjum było wyraźnym sygnałem, że gospodarka leśna w Polsce stoi dziś przed koniecznością pilnej transformacji w kierunku modelu adaptacyjnego. Współczesne wyzwania wymagają elastyczności, interdyscyplinarnego podejścia i szerokiej współpracy między nauką a praktyką leśną, wymagają też zrozumienia działań podejmowanych przez leśników w terenie.

Dzięki zaangażowaniu środowiska akademickiego i instytucji takich jak Lasy Państwowe możliwe jest wdrażanie strategii, które pozwolą chronić nasze lasy – dziś i w przyszłości.