Wydawca treści Wydawca treści

LASY W II RZECZPOSPOLITEJ

Historia leśnictwa była tak burzliwa, jak losy naszej Ojczyzny. Czas rozbiorów przyniósł znaczne pogorszenie stanu polskich lasów. Wpływ na to miała zarówno różnorodność zasad stosowanych przez państwa zaborcze: Austro-Węgry, Prusy i Rosję, jak i wspólny cel przyświecający zaborcom – eksploatacja zasobów drzewnych. Ponad 120 lat intensywnej wycinki i minimalnych nakładów mocno zmieniło leśny krajobraz. Poprawę tego stanu rzeczy mogło przynieść jedynie oddanie leśnych dóbr jednemu gospodarzowi. Dlatego już w marcu 1918 roku Rada Regencyjna, pełniąca obowiązki rządu polskiego, powołała Wydział Lasów, który wchodził w skład resortu rolnictwa. Pierwszym naczelnikiem został Józef Miłobędzki. Z jego inicjatywy oraz ówczesnego ministra rolnictwa, Stanisława Dzierzbickiego, próbowano dojść do porozumienia z okupantami i przejąć pieczę nad lasami.

Organizowano konferencje, spotkania, ale efekty rozmów były mierne. W końcu strona niemiecka podjęła decyzję o oddaniu lasów w polskie ręce, w zamian za finansowe zadośćuczynienie z racji poniesionych strat. Niemcy powołali specjalne biuro, którego zadaniem było zinwentaryzowanie majątku lokalnych zarządów lasów i osad leśnych, w celu ustalenia wysokości kontrybucji. Spis był doskonałym materiałem do analiz i decyzji gospodarczych, ale nie skorzystali z niego Polacy, ponieważ ustępujący urzędnicy wywieźli lub zniszczyli większość dokumentacji obszarów leśnych. Wszystko trzeba było tworzyć od nowa. Obowiązek ten spoczął na barkach leśników pracujących w terenie i nowo mianowanych urzędników. W 1920 roku utworzono cztery zarządy okręgowe lasów państwowych: w Warszawie, Radomiu, Siedlcach i Lwowie, nadzorowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Cztery lata później powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, które przejęło gospodarowanie lasami. W 1924 roku prezydent Polski Stanisław Wojciechowski podpisał dwa ważne rozporządzenia: o statucie polskich lasów państwowych, a także o organizacji i administracji lasów państwowych. To był początek tworzenia modelu polskiego leśnictwa. Przełomem w myśleniu o roli i zadaniach leśnictwa były lata 30. XX wieku. Wtedy dyrektorem Lasów Państwowych został Adam Loret, który stworzył wizję funkcjonowania przedsiębiorstwa. Według niej produkcja drewna jest tylko jedną z funkcji lasu, więc należy docenić i rozwijać też pozostałe – ekologiczną i społeczną. W 1934 roku Adam Loret przeprowadził modernizację Lasów Państwowych, która zaowocowała zmniejszeniem liczby dyrekcji LP do dziewięciu i liczby nadleśnictw do 434. Lasy państwowe zajmowały wówczas powierzchnię ponad 3,3 mln hektarów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych

Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi informuje, że na terenie Nadleśnictwa Gostynin zostanie przeprowadzony ratowniczy zabieg agrolotniczy w celu zwalczania groźnego szkodnika sosny pospolitej – brudnicy mniszki (Lymantria monacha).

 Zabieg zostanie wykonany w związku z wystąpieniem zagrożenia trwałości drzewostanów sosnowych w wyniku gradacji brudnicy mniszki.

Obecne zagrożenie na terenie Nadleśnictwa Gostynin, od brudnicy mniszki zostało zdiagnozowane na podstawie obserwacji lotu motyli tego gatunku w roku ubiegłym oraz na podstawie analizy z pułapek lepowych w roku bieżącym i na podstawie nadzwyczajnych kontroli liczebności gąsienic tego gatunku w koronach drzew. Na podstawie ww. obserwacji ustalono zagrożenie ustalono w poszczególnych oddziałach leśnych w stopniu silnym, średnim i krytycznym.

Brudnica mniszka to gatunek motyla, którego gąsienice w latach masowego pojawu są w stanie całkowicie ogołocić korony drzew z igieł, prowadząc do:

  • osłabienia drzew i obniżenia ich odporności na inne czynniki stresowe,
  • zwiększonej podatności na choroby grzybowe i ataki wtórnych szkodników (np. korników),
  • zahamowania wzrostu, obumierania koron, a nawet całkowitej śmierci drzew,
  • zaburzenia równowagi ekosystemów leśnych i spadku bioróżnorodności.

Masowe pojawy brudnicy mniszki, trwające zwykle 2–4 lata i są cyklicznym zjawiskiem, które – jeśli nie zostaną w odpowiednim momencie zahamowane – mogą prowadzić do zamierania dużych połaci drzewostanów, znaczących strat gospodarczych oraz trwałego uszczerbku dla środowiska leśnego. Ocenia się, że jedna gąsienica może zniszczyć nawet kilkadziesiąt igieł dziennie. W przypadku znacznych liczebności szkodnika gąsienice potrafią pozostawić po sobie gołożery na dużych powierzchniach, co daje nikłe szanse drzewom na przeżycie.

Informacje dotyczące zabiegu

  • Termin wykonania
    od 24 do 31 maja br., przy sprzyjających warunkach pogodowych zabieg zostanie wykonany w ciągu jednego dnia w godzinach porannych i wieczornych. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych termin zakończenia zabiegu może zostać wydłużony.
  • Metoda
    zabieg agrolotniczy z użyciem samolotu PZL M18 Dromader
  • Lokalizacja
    Nadleśnictwo Gostynin - Leśnictwa: Olszyny, Studzianka i Duninów, Województwo Mazowieckie, Powiat Płocki, Gmina Nowy Duninów.
  • Powierzchnia zabiegu: ok. 1000 ha
  • Preparaty ochronne:
    • Confirm – nowoczesny, selektywny insektycyd, bezpieczny dla ludzi, działający wybiórczo tylko na owady uszkadzające aparat asymilacyjny sosny.

Środki ostrożności

  • Na terenach objętych opryskiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu (stosowne oznakowanie zostanie umieszczone przy drogach dojazdowych i na tablicach informacyjnych).
  • Zabiegi prowadzone będą w godzinach porannych, przy sprzyjających warunkach meteorologicznych.
  • Zastosowane środki są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz zapylaczy, jednak zaleca się powstrzymanie od zbierania runa leśnego oraz ograniczenie przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie opryskiwanego terenu w dniu zabiegu.

Zabieg ma charakter prewencyjny i ochronny – jest niezbędny dla zachowania trwałości, zdrowotności oraz wielofunkcyjnego charakteru lasów.

Link do strony Nadleśnictwa Gostynin na której znajdują się szczegółowe informacje o zabiegu:
https://gostynin.lodz.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/gq8WNT4UZZX6/content/zabiegi-agrolotnic-1