Asset Publisher Asset Publisher

WIGILIA SŁUŻB MUNDUROWYCH 2019

19 grudnia 2019 roku Służby Mundurowe Województwa Łódzkiego spotkały się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas - czas świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste i rodzinne święta, w czasie których szczególną rolę odgrywają tradycje. Łamanie się opłatkiem, kolacja wigilijna z dwunastoma potrawami z królującym w polskich domach karpiem czy pięknie udekorowana pachnąca lasem choinka. Zwyczaje te uświetniają ten czas i nadają mu szczególnego znaczenia. Wigilia Służb Mundurowych Województwa Łódzkiego stała się jedną ze świątecznych tradycji.

Tegoroczne spotkanie wigilijne zostało zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi przy współpracy:

KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W ŁODZI

KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W ŁODZI

WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO W ŁODZI

IZBY ADMINISTRACJI SKARBOWEJ W ŁODZI

OKRĘGOWEGO INSPEKTORATU SŁUŻBY WIĘZIENNEJ W ŁODZI

STRAŻY MIEJSKIEJ W ŁODZI

PLACÓWKI STRAŻY GRANICZNEJ W ŁODZI

oraz WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORATU TRANSPORTU  DROGOWEGO W ŁODZI

Podczas uroczystości Komendantka Chorągwi Łódzkiej hm. Natalia Patorska-Grzelewska przekazała Betlejemskie Światło Pokoju na ręce Dyrektora RDLP w Łodzi Dariusza Pieniaka. Płomień z Betlejem przekazywany jest do instytucji, przyjaciół harcerzy, prywatnych domów - aż do wigilii Bożego Narodzenia. „Światło, które daje moc!” – to tegoroczne hasło BŚP. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie – raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Światło wędruje dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Gośćmi honorowymi wigilijnego spotkania byli m.in.: ks. Biskup Archidiecezji Łódzkiej Ireneusz Pękalski, Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi, którzy złożyli przedstawicielom służb mundurowych życzenia wytrwałości i siły w kolejnym roku misji dbania o bezpieczeństwo obywateli. Słowo Boże odczytał Kapelan Leśników ks. Tomasz Bartczak. Do zgromadzonych służb ze wspólnym świątecznym przesłaniem wyszli ks. Biskup Pękalski z ks. Biskupem kościoła Ewangelicko-Augusburskiego Janem Cieślarem i Proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi Semko Koroza. Następnie Biskup Archidiecezji Łódzkiej poświęcił opłatki oraz wszystkich zgromadzonych, którzy zgodnie z polską tradycją podzielili się opłatkiem.

Część artystyczną wypełnił świąteczny koncert wokalny imponująco utalentowanych młodych osób z zespołu mŁodzianki składającego się z uczniów szkoły wokalnej Beautiful VOICE, uczących się pod okiem Aleksandry Sochackiej. Usłyszeliśmy nowe, ciekawe aranżacje kolęd, ale też zupełnie zaskakujące współczesne pastorałki. Wszyscy zgromadzeni poczuli magię prawdziwą Świąt… Nie obyło się bez bisów i wzruszeń! Występ spotkał się z dużym uznaniem uczestników, którzy licznie gratulowali młodym wykonawcom.

Dziękujemy, że kolejny rok mogliśmy ten wyjątkowy czas świętować z przedstawicielami służb mundurowych oraz licznymi gośćmi, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Foto: Emilia Pejska ze Straży Granicznej