Asset Publisher Asset Publisher

SPĘDŹ U NAS WEEKEND

Zobacz jak wiele miejsc czeka na odkrycie.

Przed nami długi weekend, który warto wykorzystać na odkrywanie nowych miejsc w swojej okolicy – przedstawiamy Wam nasze propozycje z terenu 19 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Rzuć wszystko i zwiedzaj!


Nadleśnictwo Bełchatów


Zbiornik Św. Ługi jest obszarem Natura 2000, wokół niego przebiega ścieżka przyrodniczo-leśna (3,5 km, 2 godz.), którą można pokonać pieszo jak i rowerem. Uroczysko „Święte Ługi” stanowi kompleks leśno-torfowiskowy o powierzchni 133,91 ha – to jedna z najcenniejszych pozostałości po bardzo dużej powierzchni torfowisk. Większość obszaru zajmują dziś stawy, dom dla wielu niezwykłych mieszkańców: perkoza dwuczubego, kaczek krzyżówek, cyraneczek, łabędzi niemych. Bardzo urokliwe miejsce, dużo ptactwa wodno-błotnego i rzadkich, chronionych roślin. Przygotowując ścieżkę, wzięto pod uwagę potrzeby turystów. Powstały wiaty z miejscem na ognisko oraz 2 miejsca postojowe wyposażone w ławki. Na trasie spotkamy 20 tablic edukacyjnych. Wędrując, warto odwiedzić stary cmentarz ewangelicko-reformowany oraz zabytkowy park podworski. Polecamy to miejsce na całodzienną wycieczkę.


Nadleśnictwo Brzeziny


Lasy Państwowe bacznie obserwują trendy w rekreacji, czego wyrazem jest roczny program pilotażowy dotyczący udostępniania terenów leśnych miłośnikom bushcraftingu, surwiwalu czy po prostu biwakowania w lesie, gdzie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. W całej Polsce zostało wyznaczonych 65 tysięcy hektarów lasu, na których można legalnie przebywać, w tym spać – w naszej dyrekcji teren taki o powierzchni ok. 1700 hektarów na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Spalsko-Rogowskie udostępniło Nadleśnictwo Brzeziny, a dokładnie leśnictwo Budziszewice i Wykno. Zasady są proste – zgłaszamy telefonicznie lub mailowo do Nadleśnictwa Brzeziny, że planujemy tego typu aktywność w lesie, czas i ilość osób. Mogą to być maksymalnie dwie noce w grupie do czterech osób. Na wyznaczonym terenie jest miejsce ogniskowe przy wiacie edukacyjnej w leśnictwie Budziszewice.
To jedyna w centralnej Polsce „Strefa Bushcraftu i Survivalu”. Zanim skorzystasz i wyruszysz do lasu zapoznaj się z mapą, zagrożeniami jakie możesz napotkać i regulaminem korzystania. Pamiętaj, by potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przed wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Nadleśnictwa.
Mapa również dostępna jest w formie interaktywnej na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy → zakładka „Mapy BDL” → „Mapa zagospodarowania turystycznego” → „Obszary pilotażowe bushcraft-surwiwal” lub w aplikacji mobilnej „mBDL” do pobrania w sklepie GooglePlay


Nadleśnictwo Gostynin


Jezioro Przytomne położone jest na płn.-zach. od Gostynina, w otulinie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro to jest ponoć najbardziej rybnym z jezior gostynińskich. Bogate jest w leszcze, płocie, okonie, karpie, szczupaki, czasami można złowić również węgorza. Ma wodę należącą do II klasy czystości (jakości) i II kategorii odporności na degradację. Sprzyja temu dogodny dojazd drogą, którą prowadzi szlak oraz możliwość kąpieli. Powierzchnia jeziora 38,5 ha, głęb. maks. 8,2 m, dług. 1600 m, szer. 325 metrów. Brzegi jeziora są w 80% zarośnięte szuwarami, a połowę linii brzegowej zajmuje bór świeży. W pobliskich miejscowościach Krzywie i Zuzinów znajdują się mogiły powstańców styczniowych z oddziału Józefa Łakińskiego, którzy 7 marca 1863 r. starli się tu z rosyjskim oddziałem pułkownika Hagenmajstra.


Nadleśnictwo Grotniki


Dobrym miejscem na spędzenie wolnego czasu w Nadleśnictwie Grotniki jest obszar Natura 2000 Szczypiorniak i Kowaliki znajdujący się na terenie leśnictwa Szczawin. Są to dwa zbiorniki wodne w bliskim sąsiedztwie, położone w malowniczej i urokliwej okolicy olsów i łęgów. Zróżnicowane otoczenie drzewostanów wokół zbiornika Kowaliki pozwala na obserwacje bogatej szaty roślinnej, która nadaje okolicy uroku. Od miejsca parkingowego prowadzi bezpośrednia droga do zbiornika Kowaliki, która niewątpliwie stanowi dużą atrakcję dla zwiedzających, gdyż bogactwo przyrodnicze jest tutaj ogromne. Miejsce to stanowi obowiązkową pozycję dla miłośników ornitologii, gdyż obfitość ryb sprawia, że z łatwością można zaobserwować tu polującego bielika. Drugim gatunkiem, dla którego warto tu przyjechać jest mistrz kamuflażu - bąk, którego szybciej usłyszymy niż zobaczymy schowanego wśród gęstwiny trzcin. Majestatyczne łabędzie nieme oraz trzciniak zwyczajny to gatunki, które zawsze towarzyszą nam w czasie pieszych wędrówek w okolicy zbiornika. Niedaleko znajduje się niewielkie wzniesienie, które służy jako punkt widokowy dla turystów oraz fotografów przyrody. Dobrą porą do odwiedzin zbiornika Kowaliki jest nie tylko dzień, ale również wieczór, gdyż możemy usłyszeć koncerty wielu płazów, m.in. bardzo licznie tu zamieszkującej żaby moczarowej, żaby jeziorowej czy ropuchy szarej. Dodatkowo o tej porze roku możemy zaobserwować polujące nad taflą wody nietoperze, wykonujące szybkie i imponujące akrobacje, które zapadają w pamięć. Odpoczynek w tym miejscu polecam szczególnie osobom, które nie dysponują dużą ilością wolnego czasu, a które chcą w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej atrakcji przyrodniczych.


Nadleśnictwo Kolumna


Polecamy spacer ścieżką dydaktyczną po Rezerwacie „Molenda” powołanym w roku 1959 m.in. dla zachowania fragmentu dawnej Puszczy Łódzkiej. W rezerwacie spotkacie 150 letnie sosny, jodły, dęby, buki podszyte grabem i leszczyną. Zobaczycie dużo powalonych olbrzymów dających drugie życie innym organizmom, całą gamę roślin z łanowo występującym zawilcem gajowym, konwalią, gnieźnikiem leśnym, przylaszczką, dąbrówką, naparstnicą i wieloma innymi. Jeśli zachowacie ciszę, drogę może Wam przejść majestatyczny łoś, sarna czy dzik. Przez Rezerwat wiedzie czerwony pieszy „Szlak okolic Łodzi”, zaś południowym obrzeżem ścieżka ścieżka rowerowa im. Józefa Domowicza.
Przyjeżdżając na parking przed leśniczówkę Tuszyn można zostawić samochód i dalej udać się na spacer pieszo lub rowerem. Przy parkingu znajduje się tablica informacyjna z mapą. Zaraz za parkingiem po prawej stronie znajdują się pomniki przyrody – trzy buki. Idąc dalej dochodzimy do miejsca pamięci. II wojna światowa pozostawiła groby pomordowanych, naszych rodaków. W rezerwacie napotkacie także obelisk poświęcony św. Hubertowi, patronowi myśliwych i leśników, postawiony na przełomie XX i XXI wieku  przez Wojskowe Koło Łowieckie „Orzeł” z Łodzi. Przy granicy rezerwatu znajduje się też kamień upamiętniający powstanie legendy o Tuszynie i polowania króla Władysława Jagiełły w roku 1416. Rezerwat ma powierzchnię 147, 12 ha.

Nadleśnictwo Kutno


Jedną z ciekawostek, jaką skrywają ziemie kujawskie nadleśnictwa, jest unikalny rezerwat archeologiczny w Europie – cmentarzysko grobów kujawskich kultury pucharów lejkowatych z okresu młodszej epoki kamienia. Cmentarzysko znajduje się we wsi Sarnowo w gminie Lubraniec. Ze względu na wielkość znajdujące się tam grobowce nazywane są „piramidami polskimi”. Z reguły określenie „piramidy” zarezerwowane jest dla egipskich grobowców czy świątyń, jednakże megality (megas - wielki, lithos - kamień) kujawskie przywodzą takie skojarzenia.  Grobowce kujawskie nazywane są przez miejscową ludność (choć coraz rzadziej) „żalki”. Obecnie uznane są za najstarsze zabytki architektury monumentalnej w Polsce. Grobowce usypane zostały w II okresie neolitu polskiego 3500- 2500 lat p.n.e. Cmentarzysko składa się z 9 grobowców o charakterystycznym wydłużonym „kujawskim” kształcie (nasypy mogilne uformowana na planie wydłużonego trójkąta i trapezu). W megalitach chowani byli członkowie starszyzny rodowej i osoby blisko z nimi spokrewnione, cieszące się za życia dużym autorytetem. Przed grobowcami usytuowany jest niewielki parking z wiatą oraz tablica informacyjna w dwóch językach.
Ponadto na terenie Parku Kulturowego w Sarnowie znajduje się ścieżka dendrologiczna.


Nadleśnictwo Łąck


Zapraszamy na wypoczynek i rekreację nad Jezioro Łąckie Duże, gdzie dla turystów udostępniono miejsca postojowe, elementy małej architektury, takie jak drewniane ławostoły, elementy siłowni pod chmurką oraz tablice edukacyjne. Zbudowano tu także leśny amfiteatr oraz pomost z widokiem na jezioro. Z niniejszego miejsca można wejść na szlak prowadzący przez Rezerwat Przyrody Dąbrowa Łącka i dotrzeć do kapliczki pałacowej Św. Piotra i Pawła z 1873 roku. Zapraszamy także do odwiedzenia ścieżki edukacyjnej (dł. 1,5 km) oraz „Lasu Dendrologicznego” zlokalizowanych przy siedzibie Nadleśnictwa Łąck. Tu możemy zapoznać się z podstawowymi, lokalnymi gatunkami drzew i krzewów. Najciekawszy fragment ścieżki stanowi drzewostan bukowy, w którym możemy zaobserwować małe siewki buka. Po dotarciu na miejsce samochód, rower lub inny środek lokomocji można zostawić na wybudowanym w ramach programu „Aktywne Udostępnianie Lasu” parkingu leśnym, na którym stworzona została „ścieżka zdrowia” z elementami do ćwiczeń oraz boisko do gry w piłkę siatkową plażową.


Nadleśnictwo Opoczno

Zapraszamy do miejsca gdzie natura łączy się z historią działalności człowieka, do rezerwatu „Jodły Sieleckie”. Lasu, w którym flora liczy ponad 150 gatunków, w tym wiele chronionych. Co jednak wyróżnia ten rezerwat? Oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych – pięknego drzewostanu jodłowego, chronione są tu ślady historii – miejsca po wydobyciu rud żelaza, tzw. dukle, dzięki czemu wytworzyła się ciekawa, niczym polodowcowa rzeźba terenu. Występują tu wszystkie stadia rozwojowe jodły, od tegorocznych siewek aż po wiekowe, majestatyczne drzewa, które stanowią bazę nasienną zarówno dla samego rezerwatu, jak i okalających go lasów. W najbardziej cennej przyrodniczo części przepływa powolna i wąska struga wody – życiodajna dla wielu organizmów. Tak samo, jak duża ilość szybko rozkładającego się w tych warunkach martwego drewna.
W rezerwacie można spotkać m.in stanowisko rzadkiego i trującego wawrzynka wilczełyko, trzmielinę europejską, płożący się wśród ściółki oraz pnący po drzewach bluszcz pospolity, śledziennicę skrętolistną, kopytnik zwyczajny, zawilce, czy przylaszczkę pospolitą.

 

Nadleśnictwo Piotrków


Rezerwat przyrody Lubiaszów to leśny rezerwat przyrody położony na terenie gmin Sulejów i Wolbórz, w powiecie piotrkowskim, w pobliżu miejscowości Lubiaszów. Znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego wchodzącego w skład zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Jest to rezerwat leśny o powierzchni 202,49 ha. Utworzony został w 1958 roku w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z dużym udziałem jodły, która stanowi pozostałość lasu pierwotnego na Wyżynie Łódzkiej z licznymi roślinami objętymi ochroną gatunkową. Ochronie podlega najlepiej zachowany w tej części Polski obszar roślinności leśnej zróżnicowany na cztery typy fitocenoz: grąd jodłowy, grąd typowy, świetlista dąbrowa i dębowo-jodłowy bór mieszany, z czego najważniejszy jest tzw. „czarny las”, czyli grąd jodłowy. W rezerwacie występują stare drzewostany jodły w wieku do 150 lat, o wysokości ponad 35 m; grupa modrzewia polskiego w wieku 140 lat o wysokości 40 m oraz 200-letnie dęby. Wszystkie z tych drzew spełniają kryteria pomników przyrody. Flora naczyniowa rezerwatu liczy około 350 gatunków w tym duża część gatunków roślin chronionych. Zalicza się do nich między innymi: bluszcz pospolity, barwinek pospolity, kopytnik, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, orlik pospolity, pluskwica europejska, wawrzynek wilczełyko, storczyki i widłaki. Cały ekosystem rezerwatu jest interesującym terenem badań nad ekologią biocenoz leśnych oraz rolą w środowisku licznych gatunków roślin i zwierząt.


Nadleśnictwo Płock


Rezerwat Sikórz utworzony w 1980 r. o powierzchni 217,46 ha to rezerwat leśny. Zaczyna się koło wsi Sikórz, 10 km na zachód od Płocka. Obejmuje kilkukilometrowy odcinek doliny Skrwy Prawej wraz z rzeką, nadrzecznymi łąkami, lasami na stokach i na przyległej do krawędzi wysoczyźnie, głównie po lewej stronie rzeki. Charakteryzuje go duża różnorodność zbiorowisk roślinnych. Strome zbocza wąwozów pokrywa drzewostan złożony prawie wyłącznie z dębu szypułkowego, lipy drobnolistnej i grabu.
Rezerwat obejmuje tereny położone po obu stronach Skrwy Prawej oraz dolinkę jej dopływu w kompleksie leśnym. Makrorzeźba jest tu bardzo urozmaicona. Typowe dla terenu rezerwatu są pagórki o stromych stokach poprzecinane głębokimi jarami i wąwozami. Do rezerwatu prowadzi szlak turystyczny i ścieżka edukacyjna. Mówi się, że nazwa Sikórz pochodzi od szumiącej wody tj. sikory rzeki Skrwy albo od sikorek, które miały tu swoje siedlisko.


Nadleśnictwo Poddębice


Parking na Zakrzewie na trasie nr 72 Poddębice – Uniejów to dobre miejsce na odpoczynek. Ustawiono tu stoły i wiaty by mogły służyć turystom. Parking podzielono na dwie strefy: wypoczynkową i tzw. ścieżkę zdrowia. W pierwszej zlokalizowane są trzy stoły proste i dwa okrągłe oraz dwie wiaty. Przy jednym ze stołów znajduje się skrócona ławka z miejscem dla niepełnosprawnych. W drugiej strefie znajdziemy 12 przyrządów do ćwiczeń, m.in. drabinki, równoważnię, drążek, poręcze i ławeczkę do brzuszków. Ustawiono również huśtawkę dla najmłodszych (a może nie tylko 😉). Całość infrastruktury została wkomponowana w otaczający las. Parking odwiedzany jest chętnie nie tylko przez podróżujących, ale i przez miejscowych. Zachęca on bowiem do aktywnego spędzania czasu w lesie i zdrowego trybu życia. Taka też była idea przebudowy tego miejsca. Na parkingu zapoznać się można z tablicami opisującymi walory terenu nadleśnictwa Poddębice.


Nadleśnictwo Przedbórz


Nadleśnictwo Przedbórz gorąco zachęca do odwiedzin rezerwatu Piskorzeniec utworzonego w 1990 r. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych biocenoz torfowiskowych i leśnych z licznymi gatunkami chronionymi oraz rzadkimi roślinami i zwierzętami, jak też swoistych cech krajobrazu Wyżyny Przedborskiej. Rezerwat Piskorzeniec jest największym rezerwatem częściowym na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię 409,19 ha, z czego 299,25 ha znajduje się w granicach Nadleśnictwa Przedbórz. Propozycja jest skierowana przede wszystkim do miłośników ptaków, amatorów obcowania z żywą przyrodą. Rezerwat  ten stanowi ostoję dla licznych i rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Wśród flory występuje wiele rzadkich gatunków w skali kraju. Tak się składa iż od dobrych kilkunastu lat duży staw ,,Bolesław’’ zasiedla dzika gęś gęgawa w liczbie kilkunastu par, sprzyjające warunki oraz spokój gwarantuje iż co roku o tej porze kilkanaście par gęsi gęgawy wyprowadza swoje młode.
Obserwacji ptaków bez niepotrzebnego płoszenia można oglądać z niedużego mostu prowadzącego do wsi Piaski – najlepiej w godzinach porannych.


Nadleśnictwo Radomsko


Góra Chełmo to archeologiczno-leśny rezerwat przyrody od 1967 r. położony na terenie gminy Masłowice, w powiecie radomszczańskim – lesiste wzgórze (323 m n.p.m., 41,31 ha) zbudowane z piaskowca kredowego. Na szczycie góry mieścił się gród obronny, który funkcjonował w X i XI w. W XII w. na miejscu grodu wzniesiono kościół. W tym czasie góra nie mogła być pokryta lasem ze względów obronnych, na zboczach zapewne były pastwiska. Na południowym i zachodnim stoku odkryjemy nieczynne kamieniołomy i wciąż eksploatowane odkrywki. Zbocze od strony północnej, ma charakter skalnego urwiska wzniesionego pionową ścianą wysokości od 5 do 10 m. Urwisko, w którym odsłaniają się piaskowce, jest cennym krajobrazowo elementem rezerwatu.
W XIV w. osadnicy opuścili szczyt góry, pozostało grodzisko z 3 wałami i fosami. Obecnie wzgórze porasta wspaniały las z wielogatunkowym drzewostanem liczącym 100-150 lat. Głównymi gatunkami drzewiastymi są jawor, klon zwyczajny buk i grab, dąb szypułkowy, lipa szerokolistna. Rezerwat reprezentuje walory krajobrazowe o charakterze przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Posiada bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu, na którą poza czynnikami naturalnymi duży wpływ wywarła działalność człowieka. Eksploatacja piaskowca była tu prowadzona już we wczesnym średniowieczu. Teren rezerwatu jest określany, jako jeden z najsłabiej zbadanych od strony archeologicznej obiektów w Polsce centralnej.


Nadleśnictwo Radziwiłłów


Rezerwat przyrody „Rawka” (1983 r., 487 ha). Dolina Rawki ma duże walory krajobrazowe, w odcinku środkowym i dolnym odznacza się ostro zarysowanymi krawędziami oraz zmienną szerokością. Zbocza są najczęściej zadrzewione lub zalesione. Na skarpach zachowały się egzemplarze okazałych starych dębów.
Rezerwat położony jest w kilku nadleśnictwach i na gruntach różnych własności.  Obejmuje on rzekę Rawkę o długości ponad 100 km od źródeł jej obu ramion po ujście do Bzury pod Kęszycami. Poza korytem rzeki, w granicach rezerwatu leżą ujściowe odcinki prawobrzeżnych dopływów (Krzemionki, Korabiewki, Rokity i Grabinki), starorzecza, odnogi i pas terenu o szerokości 10 m na obu brzegach. Rawka stanowi główną oś przyrodniczą Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie w naturalnym stanie typowej rzeki nizinnej średniej wielkości wraz z krajobrazem jej doliny oraz środowiska życia wielu rzadkich i chronionych zwierząt i roślin. Rawka to rzeka o szybkim nurcie i czystych wodach, silnie meandrująca. Na uwagę szczególnie zasługuje środkowy i dolny jej odcinek, z ostro zarysowanymi krawędziami i dużą zmiennością szerokości. W obrębie rezerwatu wyróżniono kilkadziesiąt zespołów i zbiorowisk roślinności nieleśnej oraz kilka zespołów leśnych i zaroślowych. Występuje tam ponad 540 taksonów roślin naczyniowych, w tym 27 chronionych, m.in. wroniec widlasty i wielosił błękitny. W obrębie doliny rzeki gniazduje 100 gatunków ptaków, zaś w wodach można spotkać 18 gatunków ryb. Bytują tam także wydra, piżmak i rzęsorek rzeczek. Od wielu lat obserwowany jest wzrost populacji bobra, reintrodukowanego tam w 1983 r. w liczbie jedenastu osobników. Rawka jest także bardzo atrakcyjnym miejscem ze względu na walory turystyczno-rekreacyjne, szczególnie w granicach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Przebiega tam kilka szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych, zaś w środkowym i dolnym odcinku rzeki odbywają się spływy kajakowe. Część środkowa rezerwatu, od Żydomic do Bolimowa, wchodzi w skład obszaru europejskiej sieci Natura 2000 Dolina Rawki.


Nadleśnictwo Skierniewice


Warto zawitać na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Zwierzyniec Królewski” w Nadleśnictwie Skierniewice. Ścieżka położona na obszarze Zespołu Przyrodniczo-Krajoznawczego Zwierzyniec Królewski umożliwia odwiedzającym zapoznanie się z tematyką ogólnoleśną, z funkcjami jakie pełni las, z zagadnieniem ekosystemu leśnego czy tajnikami zawodu leśnika. Zobaczycie jak las może się zmieniać na niewielkim obszarze… Wasze oczy ujrzą monumentalne pomnikowe dęby, zbiornik retencyjny, uprawy leśne, mrowiska czy miejsca, w których zimą dokarmianie są zwierzęta. Ścieżka położona jest przy siedzibie nadleśnictwa, gdzie można wynająć pokój gościnny. Cisza i spokój gwarantowana! To również doskonałe miejsce wypadowe do Skierniewic czy kompleksu Arkadia-Nieborów, gdzie można udać się na spacer po romantycznym ogrodzie Heleny Radziwiłłowej w Arkadii oraz odwiedzić Pałac Radziwłłów w Nieborowie.


Nadleśnictwo Smardzewice


Lasy Smardzewickie położone na terenie Nadleśnictwa Smardzewice oferują wiele ciekawych miejsc spędzania wolnego czasu. Są tu  ciekawe ścieżki rowerowe (dla najbardziej wytrwałych dookoła Zalewu Sulejowskiego trasa licząca ponad 50 km), wiele miejsc atrakcyjnych krajobrazowo, wiele zabytków. Podczas krótkiego wypadu w okolice Smardzewic i Tomaszowa Mazowieckiego warto skupić się na obejrzeniu dwóch najbardziej charakterystycznych miejsc tego regionu. Zwiedzanie można zacząć od obejrzenia tamy na Zalewie Sulejowskim, z której rozciąga się wspaniała panorama na spiętrzone wody rzeki Pilicy (w dzień z dobrą przejrzystością powierza można zobaczyć piękne lasy otaczające Zalew, setki ptaków różnych gatunków a także odległe o wiele kilometrów kominy elektrowni Bełchatów). Rzeka poniżej tamy wije się pośród urokliwych zakoli i meandrów rzecznych. Jest to  popularne miejsce dla wielbicieli kajakarstwa.
Drugim miejscem wartym uwagi jest Rezerwat Niebieskie Źródła, w którym zobaczyć można jedyne w Polsce wywierzyska, gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.  Rezerwat jest ostoją wielu gatunków ptactwa wodnego i chronionych gatunków roślin. Spacer pod osłoną drzew przyniesie ukojenie w gorący dzień. Warto wspomnieć, że Tomaszów to miasto Juliana Tuwima - to o tym miejscu śpiewała Ewa Demarczyk w piosence "Tomaszów".


Nadleśnictwo Spała


Polecamy Zielony Punkt Kontrolny – jest to trasa biegowa znajdująca się na powierzchni około 4 km2. ZPK to pakiet propozycji różnorodnych aktywności: od edukacji, poprzez rekreację i turystykę aż do form sportowych. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zamontowanych w terenie słupków (punktów kontrolnych) rozmieszczonych tak, by dostarczyć uczestnikom jak najwięcej wrażeń. Do wyboru jest kilka tras o różnej długości (od 1,1 km do 10,5 km) oraz różnym stopniu trudności. Każdy chętny do skorzystania z tej formy spędzenia czasu może pobrać mapę z wybraną trasą ze strony internetowej nadleśnictwa i sprawdzić się w lesie.
Trasa ZPK ma swój start naprzeciwko siedziby nadleśnictwa gdzie znajduje się również punkt edukacyjny. Są tam tablice podzielone na 4 grupy tematyczne:
•    Budowa i funkcje lasu
•    Rośliny runa
•    Zwierzęta
•    ekologia
Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem przygody z ZPK. Przy punkcie edukacyjnym ma również swój początek ścieżka turystyczno-sportowa wyposażona w 4 napowietrzne urządzenia siłowe, z których można skorzystać – oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.


Nadleśnictwo Wieluń


Spędź czas spacerując przez urokliwy Załęczański Park Krajobrazowy,  mijając po drodze 10 jaskiń krasowych, odpoczywając nad przepięknym Żabim Stawem. Idź aż do wapiennej Góry Genowefy, która, kiedy patrzymy z dołu, przypomina ludzką czaszkę. Dla osób, którzy lubią spędzać czas aktywniej również jest propozycja – przez Załęczański Park Krajobrazowy, wzdłuż Warty, biegnie interesujący bursztynowy szlak rowerowy. Szlak ten prowadzi przez cały obszar województwa łódzkiego o łącznej długości 270 km. Odpoczynek  na łonie natury, wśród śpiewu ptaków, świeże powietrze i piękno natury – gwarantowane!


Nadleśnictwo Złoczew


Zapraszamy  do Nadleśnictwa Złoczew na ścieżkę edukacyjną  „Wokół rezerwatu Hołda” w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki. Samo miejsce znajduje się pośrodku niczego. Jeśli się tam wybierasz to na pełen relaks, z dala od wszystkiego, od restauracji, sklepów, miejskiego życia. Jest tam las i piękna okolica, po której można spacerować lub jeździć rowerem. Długość ścieżki wynosi ok. 3 km. Na trasie znajduje się 12 przystanków z tablicami tematycznymi. Jej początek znajduje się przy wejściu do rezerwatu od strony miejscowości Sobkowizna. W tym samym miejscu znajduje się koniec trasy. Jak tam trafić? Należy skręcić w lewo (na południe) za miejscowością Rychłocice jadąc drogą wojewódzką nr 481 do Wielunia.
Połowa ścieżki przebiega przez rezerwat. Pozostała część trasy przebiega przez las gospodarczy. Dzięki temu łatwo zaobserwować różnice pomiędzy lasem stworzonym przez naturę, a tym zagospodarowanym ludzką ręką. Wycieczka tutaj może być pouczająca nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale i dla dorosłych.


Mamy nadzieję, że ta lista zainspiruje Was do odwiedzenia tych miejsc (choć na to jeden długi weekend nie wystarczy) i do dalszego poszukiwania, eksplorowania Waszych okolic! Kiedy jeśli nie teraz? Pamiętajcie o tym, by na miejscach postojowych, przy korzystaniu z małej infrastruktury leśnej, zachować wszelkie środki bezpieczeństwa! Odpoczywajcie w zdrowiu! I zabierzcie śmieci ze sobą!