Asset Publisher Asset Publisher

Nagrodzono najlepsze filmy przyrodnicze

W Łodzi zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Grand Prix zdobyło „Życie w obłokach" słowackiego reżysera Erika Balaz'sa. W tym roku o nagrodę główną walczyło 41 filmów z dziesięciu krajów Europy.

„Życie w obłokach" to fascynująca opowieść o tatrzańskich kozicach. Jury w uzasadnieniu napisało, że twórca w niezwykły sposób pokazał życie kozic w wysokich Tatrach. Widzowie podążają śladem zwierząt, dla których wyzwaniem jest przeżycie zimy trwającej  ponad pół roku. Kozice zmagają się z głębokim śniegiem, głodem i drapieżnikami.

W konkursie przyznano również szereg nagród specjalnych. Wyróżniono m.in. „Łowcy miodu" Krystiana Matysaka, „Szaleństwo hydroelektryczne – Destrukcja rzek na Bałkanach" dr Birgit Hermes, „Majestatyczny olbrzym – raj wydry w krainie głuszca"  Franza Hafnera, czy „Pluszcz z rzeki Leith"  Krzysztof Kubik.

W gali finałowej uczestniczyła Anna Puchalska, córka Włodzimierza Puchalskiego. Podziękowała Lasom Państwowym za wznowienie dzieł ojca. Dwa lata temu Lasy Państwowe zrekonstruowały i wydały sześć najważniejszych filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego z lat 1947-64.

Włodzimierz Puchalski to jedna z najważniejszych postaci polskiego filmu i fotografii przyrodniczej.

Anna Puchalska wręczyła również nagrodę Tomaszowi i Michałowi Ogrodowczykom za film o charakterze edukacyjnym „Bagna są dobre".

W tegoroczną, już 17. edycję Festiwalu, który odbył się pod hasłem „Lasy w kulturowym krajobrazie Europy", bardzo zaangażowali się leśnicy łódzkiej dyrekcji, organizując sesje terenowe dla uczestników warsztatów i gości Festiwalu w spalskich lasach.

Ponadto w  tym roku wystawy patrona Festiwalu „Ludzie Puszczy" oraz „Polska Puszcza", towarzyszyły dziewięciu innym wystawom fotografii przyrodniczej. Nie zabrakło również pokazów zdigitalizowanych filmów Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych. W Kinie Przytulnym Łódzkiego Domu Kultury widzowie obejrzeli „Skrzydlatych rycerzy" (1955 r. ), „Zwierzęta naszych lasów" (1963 r. ), „Żubry" (1963 r. ), „Zimę w lesie" (1966 r. ) oraz „Wśród łąk i wód" (1974 r.).

Podczas wydarzenia w Łodzi odbył się także wernisaż wystawy „Puszcza Białowieska – lasy naturalne czy też dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności". O puszczy dyskutowano również podczas panelu „Wartość lasu" prowadzonego przez Dariusza Pieniaka, dyrektora RDLP w Łodzi z udziałem prof. Romualda Olaczka i Jacka Liziniewicza, nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin, jak i „Puszcza Białowieska" z udziałem Joanny Kossak.

Organizowany co dwa lata festiwal jest jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń w dziedzinie filmowej i fotograficznej dokumentacji przyrody.