Lista aktualności Lista aktualności

Trwa sprzątanie po silnych wiatrach

Prawdopodobnie do końca roku potrwa uprzątnięcie lasów na terenie RDLP w Łodzi, przez które pod koniec czerwca przetoczyły się nawałnice.

Bardzo silny wiatr łącznie zniszczyły blisko 160 tys. m³ drewna. Tylko w Nadleśnictwie Opoczno wichura uszkodziła 120 tys. m³ drewna. Do tej pory zrębami zupełnymi uprzątnięto powierzchnię 40 ha.
Nadleśnictwo umożliwiło przejazd po wszystkich drogach przebiegających przez uszkodzone lasy. Obecnie leśnicy pomagają w oczyszczaniu z połamanych drzew dróg dojazdowych do pól

W likwidacji szkód Nadleśnictwo Opoczno wesprą leśnicy z RDLP w Radomiu oraz podleśniczowie z pięciu nadleśnictw z terenu łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Obszar pohuraganowy podzielono na dziesięć rewirów. Już na trzech wyznaczonych sektorach od lipca pracują specjalistyczne maszyny, cztery harvestery i trzy forwardery. Nadleśnictwo rozpatruje kolejne oferty złożone na uprzątanie powierzchni w siedmiu kolejnych rewirach. Do chwili obecnej z pohuraganowych terenów pozyskano ok. 5 tys. m³ drewna.

Lasy, które ucierpiały podczas czerwcowych wichur zostaną uprzątnięte do końca roku. Leśnicy planują, że w ciągu najbliższych trzech lat zostaną odnowione powierzchnie uszkodzone przez wiatr.