Lista aktualności Lista aktualności

Łanie zamieszkały w nowym lokum

Siedem młodych łań daniela zamieszkało w niedawno stworzonej zagrodzie w Nadleśnictwie Poddębice. Obecnie stado liczy już 21 osobników.

Roczne, trzy i sześcioletnie „panny" z hodowli z Nadleśnictwa Brzeziny, dołączyły do stada łań, mieszkających w jednej z kwater. Temu uroczemu stadku przewodzi najstarsza z nich.  W ostatnim tygodniu do stada dołączył również młody byk.

Obecnie samce przebywają w innej części 38 hektarowej zagrody. Zima to okres, kiedy zwierzęta odmiennych płci, tworzą oddzielne grupy i spotkają się dopiero w okresie bekowiska. Po otwarciu kwater mieszkające w zagrodzie daniele będą dowolnie tworzyć stada, a największe szanse na swoje stado będzie miał najsilniejszy z samców.

Stado jest powiększane w ramach „Programu wzbogacania puli genowej populacji danieli w Nadleśnictwie Poddębice" opracowanego w 2014 r. Genetyczne wzbogacenie populacji gatunku odbywa się poprzez zakup osobników o znanym pochodzeniu oraz prowadzenie kilkuletniej zamkniętej hodowli. Zwierzęta z zagrody będą sukcesywnie wypuszczane na wolność lub przekazywane do innych hodowli.

W ramach programu w 2015 r. stworzono dla danieli dom, wydzielając ponad 38 ha lasu. Zwierzęta mieszkają na terenie czterech kwater, wyposażonych w system monitoringu. Do dyspozycji mają również padok z paśnikami i poidłami. Docelowo w zagrodzie pojawi się czterdzieści zwierząt.