Lista aktualności Lista aktualności

Eugeniusz Bocio pracuje dla łódzkich leśników

Łódź wzbogaciła się o nową atrakcję. Właśnie utworzono tam Aleję Leśnych Gwiazd. Jako pierwszy swój ślad odcisnął Eugeniusz Bocio.

#ŁódźHollyWoods to nowa kampania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Jej elementem jest utworzenie Alei Leśnych Gwiazd. Ta leśna aleja sławy powstała w sąsiedztwie słynnej Alei Gwiazd filmowych przy ul. Piotrkowskiej, w Pasażu Rubinsteina.

Swoje tropy w leśnej promenadzie już odcisnęli Eugeniusz Bocio, Meryl Spryt, Alwin Wiewiór K., Sowi Marsow, Sigourney Beaver, Mel Dzikson, Wilk w Woods Street, Mieczysław Frogg, Antoni Hop'kins Jr. i Richard Deer.

Ale to, jacy mieszkańcy łódzkich lasów kryją się za pseudonimami artystycznymi, muszą już rozszyfrować łodzianie i turyści. Eko-aleja została wykonana w technice milk graffiti. Komunikaty zostały umieszczane przy pomocy barwnika ze specjalnie przygotowanej organicznej, biodegradowalnej i całkowicie bezpiecznej dla środowiska mieszanki na bazie mleka w proszku i wody oraz naturalnych pigmentów.

W kampanii #ŁódźHollyWoods żartobliwie nawiązano do filmowej tradycji Łodzi, bowiem jednym z jej elementów jest transmisja z gniazda bociana czarnego, którą można oglądać na stronie lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne. Transmisja to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów.

Transmisja z gniazda krewniaka poczciwego, białego boćka jest pionierskąw Polsce i jedną z niewielu tego rodzaju w Europie. Osłonę naukową projektu prowadziprof. dr hab. Piotr Zieliński z  Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

- Chcemy ustalić m.in. jak wygląda proces tworzenia się pary lęgowej, udział samca i samicy w wysiadywaniu jaj, stopień przywiązania bocianów do konkretnych gniazd, skąd samica wie, ile jaj może złożyć w danym sezonie, jak przebiega wzrost piskląt. To tylko niektóre informacje, jakie mamy nadzieję zebrać dzięki obserwacji bocianiego gniazda – mówił prof. dr hab. Piotr Zieliński, podczas konferencji inaugurującej kampanię #ŁódźHollyWoods.

W przeciwieństwie do swojego krewniaka, bociana białego, bocian czarny rzadko pokazuje się ludziom. O biologii jego okresu lęgowego także wiadomo niewiele, tymczasem poznanie biologii gatunku jest kluczowe dla odbudowy stanu populacji. Lasy Państwowe wzięły na siebie trud i niemałe koszty chronienia tego gatunku.

Pierwsza w Polsce obserwacja bociana czarnego to nie jedyne novum podczas kampanii #ŁódźHollyWoods. Kamery i urządzenia transmisyjne są zasilane przez panele fotowoltaiczne. - W samym sercu lasu potrzebne okazało się zasilanie do kamer i całego osprzętu, dostęp do internetu i odpowiedni zasięg. Każdy element rozwiązania był projektowany pod konkretne zapotrzebowanie. Testowaliśmy wiele różnych konfiguracji, dziś możemy już cieszyć się wynikami czteromiesięcznej pracy – opowiada o kulisach opiekun techniczny projektu, Michał Strawiak.

Eugeniusz Bocio intryguje nie tylko naukowców, zarówno bocian czarny, jak i pozostali mieszkańcy łódzkich lasów, są obiektem zainteresowania najmłodszych łodzian. Przedszkolaki wykonały prace w konwencji fotosów filmowych z wizerunkiem bociana. Wystawa uświetniła konferencję prasową, będzie także dostępna dla oglądających w kawiarni rodzinnej Tubajka w Łodzi. Podczas odsłonięcia Alei Leśnych Gwiazd dzieci z entuzjazmem porównywały wielkość swoich stóp i dłoni z tropami leśnych zwierząt.

Kolejne emocje czekają je już niebawem – wyklute kilkanaście dni temu (białe!) bocianie pisklęta pozostają wciąż bez imion, konkurs na filmowe pseudonimy startuje już niebawem na fanpage'u kampanii (facebook.com/LasyPanstwoweLodz/).