Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Powrót do korzeni – RDLP w Łodzi planuje rewitalizację starych sadów
Powrót do korzeni – RDLP w Łodzi planuje rewitalizację starych sadów
Rewitalizacja zabytkowego sadu w Ożarowie, na terenie Nadleśnictwa Wieluń, była tematem spotkania Dyrektora RDLP w Łodzi Jacka Chudego i Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka. To inicjatywa, która łączy troskę o przyrodę, lokalne dziedzictwo i nowoczesne podejście do ochrony różnorodności biologicznej.
Sad zajmuje niemal 2 hektary i rosną w nim stare odmiany jabłoni, grusz, śliw oraz drzewa miododajne. Rewitalizacja zakłada przywrócenie dawnych historycznych odmian – genetycznie cennych, odpornych na niekorzystne warunki pogodowe i niemal niespotykanych już w nowoczesnych uprawach sadowniczych.
Projekt ma zarówno wymiar przyrodniczy, jak i edukacyjny. Stare sady to ważny element krajobrazu kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa regionu. Leśnicy od lat wprowadzają drzewa owocowe jako tzw. domieszki biocenotyczne, które wspierają różnorodność biologiczną.
Po zakończeniu rewitalizacji sad zostanie udostępniony zwiedzającym jako uzupełnienie oferty edukacyjno-kulturowej muzeum. Planowane działania będą realizowane przy wsparciu środków zewnętrznych.