Wydawca treści Wydawca treści

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujące dla naszych nadleśnictw plany urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej każdej z jednostek.

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi uczestniczyła w 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. RDLP w Łodzi reprezentował Dyrektor Jacek Chudy. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny w Archikatedrze Łódzkiej, której przewodniczył biskup senior Ireneusz Pękalski. W homilii przypomniał o znaczeniu pierwszej w Europie konstytucji oraz trudnych losach Polski, które ta postępowa ustawa miała odmienić.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wojewoda łódzka Dorota Ryl, marszałek województwa Joanna Skrzydlewska, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Obecność leśników z RDLP w Łodzi – na czele z Dyrektorem Jackiem Chudym – stanowiła wyraz pamięci i szacunku środowiska leśnego dla dziedzictwa narodowego.

Po mszy uroczystości przeniosły się przed Archikatedrę. Tutaj po uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i odśpiewaniu hymnu, uczestnicy wysłuchali okolicznościowego przemówienia wojewody Doroty Ryl. Wojewoda podkreśliła, że Konstytucja 3 Maja to nie tylko zapis praw i obowiązków, ale też symbol dążeń do niepodległości, odpowiedzialności społecznej i wspólnotowego działania dla dobra ojczyzny. Przypomniała również, że ustawa ta rozszerzyła prawa mieszczan i dała ochronę prawną ludności wiejskiej, a także zapoczątkowała reformę sił zbrojnych.

Po Apelu Pamięci złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wśród oddających hołd walczącym o wolną Polskę byli kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji. Uroczystość zakończyła defilada z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego, Leśników, Policji i Straży Pożarnej.

Pamięć historyczna, patriotyzm i praca na rzecz wspólnego dobra to wartości, które od pokoleń są fundamentem służby leśników.