Asset Publisher Asset Publisher

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie RDLP w Łodzi jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 7 000 szt., danieli 1 000 szt., saren 51 000 szt., a dzików 2 000 szt. Okresowo pojawiają się łosie. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.

Na terenie naszej dyrekcji żyją lisy, zające, bażanty, kuropatwy, jenoty, borsuki, kuny.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszej RDLP to między innymi to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny.

Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. W tym celu, raz w roku, w marcu, przeprwadza się inwentaryzację zwierzyny.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką nadleśnictw

Teren administrowany przez RDLP w Łodzi podzielony jest na 362 obwody łowieckie, w tym:

  •            10 obwodów wyłączonych z wydzierżawienia stanowiących 8 ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, zarządzanych przez nadleśniczych Nadleśnictw: Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała i Wieluń,
  •           2 obwody wyłączone z dzierżawienia stanowiące ośrodki hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego,
  •           3 obwody wyłączone z wydzierżawienia stanowiące ośrodki hodowli zwierzyny Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie,
  •          347 obwodów dzierżawionych przez 297 kół łowieckich, w tym: 59 obwodów leśnych, wydzierżawionych przez dyrektora RDLP w Łodzi i 288 obwodów polnych wydzierżawionych przez starostów powiatów.

Średnia powierzchnia  ogólna obwodu łowieckiego wynosi 7,6 tys. ha.

Gospodarka łowiecka prowadzona jest w oparciu o wieloletnie łowieckie plany hodowlane  oraz roczne plany łowieckie. Aktualnie realizowane są plany wieloletnie na lata 2023-2033.

Teren RDLP podzielony jest na 9 rejonów hodowlanych o zbliżonych warunkach przyrodniczych, a mianowicie:

  •          Rejon Nr  1 „Płocki",
  •          Rejon Nr 2 „Gostyniński",
  •          Rejon Nr  3 „Kujawski",
  •          Rejon Nr  4 „Środkowopolski"
  •          Rejon Nr  5 „Skierniewicki",
  •          Rejon Nr 6 „Łódzki",
  •          Rejon Nr 7 „Łaski",
  •          Rejon Nr 8 „Nadwarciański"
  •      Rejon Nr 9 „Puszcza Nadpilicka"

W ośrodkach hodowli zwierzyny zarządzanych przez Nadleśnictwo Kutno i Nadleśnictwo Kolumna, prowadzony jest program mający na celu utrzymanie różnorodności przyrodniczej łowisk leśnych i polnych, dzięki któremu wspieramy restytucję kuropatwy i zająca szaraka. W ten sposób przywracamy środowisku gatunki, których liczebność drastycznie zmalała.

Na terenie Nadleśnictw Brzeziny i Poddębice, prowadzone są zachowawcze hodowle daniela w zagrodach zamkniętych o powierzchni ok. 700 ha i 40 ha.

Do Nadleśnictwa Brzeziny, daniele sprowadzone zostały w 2004 roku z Gyulai (na Węgrzech) i z Palarikowa (na Słowacji) w ilości 110 sztuk. Hodowla zagrodowa w Nadleśnictwie Poddębice stanowi kontynuację hodowli z Nadleśnictwa Brzeziny. Odłowione daniele przekazywane są do ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych i kół łowieckich na terenie całego kraju. Takie działania mają na celu wzbogacenie struktury genowej lokalnych populacji.

Na terenie RDLP w Łodzi daniele wsiedlone zostały do Ośrodków Hodowli Zwierzyny w Nadleśnictwach Brzeziny, Kolumna, Poddębice i Smardzewice.

Nadleśnictwa prowadzące OHZ Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała i Wieluń, organizują polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych, za pośrednictwem krajowych biur polowań.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych

Zawiadomienie o planowanych zabiegach agrolotniczych w Lasach Państwowych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi informuje, że na terenie Nadleśnictwa Gostynin zostanie przeprowadzony ratowniczy zabieg agrolotniczy w celu zwalczania groźnego szkodnika sosny pospolitej – brudnicy mniszki (Lymantria monacha).

 Zabieg zostanie wykonany w związku z wystąpieniem zagrożenia trwałości drzewostanów sosnowych w wyniku gradacji brudnicy mniszki.

Obecne zagrożenie na terenie Nadleśnictwa Gostynin, od brudnicy mniszki zostało zdiagnozowane na podstawie obserwacji lotu motyli tego gatunku w roku ubiegłym oraz na podstawie analizy z pułapek lepowych w roku bieżącym i na podstawie nadzwyczajnych kontroli liczebności gąsienic tego gatunku w koronach drzew. Na podstawie ww. obserwacji ustalono zagrożenie ustalono w poszczególnych oddziałach leśnych w stopniu silnym, średnim i krytycznym.

Brudnica mniszka to gatunek motyla, którego gąsienice w latach masowego pojawu są w stanie całkowicie ogołocić korony drzew z igieł, prowadząc do:

  • osłabienia drzew i obniżenia ich odporności na inne czynniki stresowe,
  • zwiększonej podatności na choroby grzybowe i ataki wtórnych szkodników (np. korników),
  • zahamowania wzrostu, obumierania koron, a nawet całkowitej śmierci drzew,
  • zaburzenia równowagi ekosystemów leśnych i spadku bioróżnorodności.

Masowe pojawy brudnicy mniszki, trwające zwykle 2–4 lata i są cyklicznym zjawiskiem, które – jeśli nie zostaną w odpowiednim momencie zahamowane – mogą prowadzić do zamierania dużych połaci drzewostanów, znaczących strat gospodarczych oraz trwałego uszczerbku dla środowiska leśnego. Ocenia się, że jedna gąsienica może zniszczyć nawet kilkadziesiąt igieł dziennie. W przypadku znacznych liczebności szkodnika gąsienice potrafią pozostawić po sobie gołożery na dużych powierzchniach, co daje nikłe szanse drzewom na przeżycie.

Informacje dotyczące zabiegu

  • Termin wykonania
    od 24 do 31 maja br., przy sprzyjających warunkach pogodowych zabieg zostanie wykonany w ciągu jednego dnia w godzinach porannych i wieczornych. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych termin zakończenia zabiegu może zostać wydłużony.
  • Metoda
    zabieg agrolotniczy z użyciem samolotu PZL M18 Dromader
  • Lokalizacja
    Nadleśnictwo Gostynin - Leśnictwa: Olszyny, Studzianka i Duninów, Województwo Mazowieckie, Powiat Płocki, Gmina Nowy Duninów.
  • Powierzchnia zabiegu: ok. 1000 ha
  • Preparaty ochronne:
    • Confirm – nowoczesny, selektywny insektycyd, bezpieczny dla ludzi, działający wybiórczo tylko na owady uszkadzające aparat asymilacyjny sosny.

Środki ostrożności

  • Na terenach objętych opryskiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu (stosowne oznakowanie zostanie umieszczone przy drogach dojazdowych i na tablicach informacyjnych).
  • Zabiegi prowadzone będą w godzinach porannych, przy sprzyjających warunkach meteorologicznych.
  • Zastosowane środki są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz zapylaczy, jednak zaleca się powstrzymanie od zbierania runa leśnego oraz ograniczenie przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie opryskiwanego terenu w dniu zabiegu.

Zabieg ma charakter prewencyjny i ochronny – jest niezbędny dla zachowania trwałości, zdrowotności oraz wielofunkcyjnego charakteru lasów.

Link do strony Nadleśnictwa Gostynin na której znajdują się szczegółowe informacje o zabiegu:
https://gostynin.lodz.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/gq8WNT4UZZX6/content/zabiegi-agrolotnic-1