Asset Publisher Asset Publisher

HISTORIA

Od zarania dziejów człowiek był związany z lasem, który dawał mu schronienie, żywił, ubierał. I nie dość, że człowiek nic nie oferował w zamian, to jeszcze wydzierał pradawnym puszczom całe połacie ziemi i zamieniał w uprawne pola, albo pokrywał miejskim brukiem. Brał, bo uważał, że mu się należy, zostawiał po sobie zniszczoną przyrodę. Na szczęście wraz z upływem czasu wzrosła świadomość ludzi i dostrzegli problemy, które w środowisku naturalnym spowodował rozwój cywilizacji.

Przyszedł moment, w którym kontrolowane korzystanie z dóbr lasu stało się koniecznością.
I wiadomo było, że nie mogą zająć się tym osoby przypadkowe. Pierwszymi gospodarzami lasu byli ci, wybrani przez króla, którzy na co dzień z nim pracowali i wyróżniali się sumiennym wypełnianiem obowiązków. Z dnia na dzień najlepsi spośród strzelców, bartników, borowych czy smolarzy, stali się urzędnikami królewskimi, którzy mieli dbać nie tylko o obfitość na dworskich stołach, ale kontrolować stan lasów, zwierzyny, ścigać kłusowników i egzekwować od ludności przestrzeganie ustanowionych praw. Pierwszym i niezwykle ważnym dokumentem, bo zawierającym podstawy ochrony zasobów leśnych, był Statut wiślicki wydany przez Kazimierza Wielkiego w 1347 roku. Na jego mocy zabroniono kradzieży drewna, wypalania drzew bartnych oraz lasów. Później przyszedł czas na ochronę cisa, cenionego ze względu na sprężyste drewno, idealne do wyrobu łuków, wprowadzenie zakazu parcelacji i wylesiania puszcz królewskich, i ustalenie okresów ochronnych dla niektórych gatunków. Ustalono też dotkliwe kary, które nakładano na amatorów nielegalnych polowań. Ale lasy pozostające w rękach wielu właścicieli, często nastawionych na szybki zysk lub po prostu słabych gospodarzy, charakteryzowały się niestabilną kondycją, która źle rokowała na przyszłość. Mimo że kadra doświadczonych leśników była coraz liczniejsza i chętnie korzystali z jej usług światli właściciele ziemscy, nadal liczył się przede wszystkim surowiec – zwiększano pozyskanie drewna, kory, owoców leśnych. Surowcowy model leśnictwa, stosowany przecież w całej Europie, stał się przekleństwem w czasach wojen i zaborów.
 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wierni pamięci – leśnicy oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu

Wierni pamięci – leśnicy oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu

Leśnicy z Nadleśnictwa Opoczno oddali hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”

W dniu 27 kwietnia 2025 roku, z okazji 85. rocznicy śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, delegacja Nadleśnictwa Opoczno uczestniczyła w obchodach Dnia Pamięci o majorze Hubalu, zorganizowanych przy Szańcu w Anielinie.

W atmosferze głębokiej zadumy i patriotycznego uniesienia leśnicy złożyli wiązankę kwiatów, oddając należny hołd Bohaterowi, który pozostał wierny przysiędze żołnierskiej aż do ostatnich chwil życia.

Uroczystości rozpoczęły się od zwiedzania stoisk historycznych i promocyjnych, wśród których znalazło się również stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Opoczno. Leśnicy prezentowali tam działania związane z ochroną przyrody, historią polskich lasów oraz rolą leśników w czasie walk o niepodległość.

Program obchodów obejmował także występ zespołu artystyczno-muzycznego Gminy Białaczów, uroczyste podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i odśpiewanie Hymnu Państwowego. Następnie odprawiona została polowa Msza Święta przy Szańcu Hubala, po której odbyły się przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i salwa honorowa.

Szczególnym punktem uroczystości była inscenizacja historyczna, która przybliżyła zgromadzonym realia walk Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem majora Hubala. W widowisku udział wzięli rekonstruktorzy w historycznych mundurach ułanów, zaprezentowano wozy historyczne oraz przelot samolotu, który dodatkowo podkreślił niezwykły charakter wydarzenia.

Podczas składania wieńców i wiązanek, delegacja Nadleśnictwa Opoczno wraz z przedstawicielami innych instytucji i mieszkańcami regionu oddała cześć majorowi Hubalowi i jego żołnierzom, którzy ofiarą życia przypominali o niezłomnej walce o wolność Ojczyzny.

Nadleśnictwo Opoczno jako współorganizator uroczystości, z dumą kultywuje pamięć o bohaterach narodowych, troszcząc się o dziedzictwo historyczne i przekazując wartości patriotyczne kolejnym pokoleniom.