Asset Publisher Asset Publisher

HISTORIA

Od zarania dziejów człowiek był związany z lasem, który dawał mu schronienie, żywił, ubierał. I nie dość, że człowiek nic nie oferował w zamian, to jeszcze wydzierał pradawnym puszczom całe połacie ziemi i zamieniał w uprawne pola, albo pokrywał miejskim brukiem. Brał, bo uważał, że mu się należy, zostawiał po sobie zniszczoną przyrodę. Na szczęście wraz z upływem czasu wzrosła świadomość ludzi i dostrzegli problemy, które w środowisku naturalnym spowodował rozwój cywilizacji.

Przyszedł moment, w którym kontrolowane korzystanie z dóbr lasu stało się koniecznością.
I wiadomo było, że nie mogą zająć się tym osoby przypadkowe. Pierwszymi gospodarzami lasu byli ci, wybrani przez króla, którzy na co dzień z nim pracowali i wyróżniali się sumiennym wypełnianiem obowiązków. Z dnia na dzień najlepsi spośród strzelców, bartników, borowych czy smolarzy, stali się urzędnikami królewskimi, którzy mieli dbać nie tylko o obfitość na dworskich stołach, ale kontrolować stan lasów, zwierzyny, ścigać kłusowników i egzekwować od ludności przestrzeganie ustanowionych praw. Pierwszym i niezwykle ważnym dokumentem, bo zawierającym podstawy ochrony zasobów leśnych, był Statut wiślicki wydany przez Kazimierza Wielkiego w 1347 roku. Na jego mocy zabroniono kradzieży drewna, wypalania drzew bartnych oraz lasów. Później przyszedł czas na ochronę cisa, cenionego ze względu na sprężyste drewno, idealne do wyrobu łuków, wprowadzenie zakazu parcelacji i wylesiania puszcz królewskich, i ustalenie okresów ochronnych dla niektórych gatunków. Ustalono też dotkliwe kary, które nakładano na amatorów nielegalnych polowań. Ale lasy pozostające w rękach wielu właścicieli, często nastawionych na szybki zysk lub po prostu słabych gospodarzy, charakteryzowały się niestabilną kondycją, która źle rokowała na przyszłość. Mimo że kadra doświadczonych leśników była coraz liczniejsza i chętnie korzystali z jej usług światli właściciele ziemscy, nadal liczył się przede wszystkim surowiec – zwiększano pozyskanie drewna, kory, owoców leśnych. Surowcowy model leśnictwa, stosowany przecież w całej Europie, stał się przekleństwem w czasach wojen i zaborów.
 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą

Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą

25 kwietnia w Nadleśnictwie Kolumna odbyło się szkolenie dla inżynierów nadzoru z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Tematem spotkania były zasady ewidencji, klasyfikacji i obrotu drewnem kłodowanym iglastym.

 

Szkolenie miało charakter teoretyczny, jak i praktyczny. Część wykładowa odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Kolumna, natomiast część terenowa – w Leśnictwie Poleszyn. Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na bieżące potrzeby nadleśnictw w zakresie jednolitych standardów klasyfikacji, pomiaru oraz obrotu surowcem drzewnym.

W trakcie szkolenia szczegółowo omówiono:

✅ warunki techniczne drewna kłodowanego iglastego, w tym zasady klasyfikacji, wymagania jakościowo-wymiarowe, przygotowanie do pomiaru, metody pomiaru i obliczania miąższości,

✅ podział grup handlowo-gatunkowych przewidzianych do sprzedaży w II półroczu 2025 roku wraz z aktualizacją cen bazowych,

✅ zasady postępowania w przypadku zgłoszeń reklamacyjnych dotyczących drewna surowego – szczególnie w kontekście utrzymania wysokiego poziomu jakości obsługi oraz dbałości o dobre relacje z klientami.

✅ wnioski i spostrzeżenia z przeprowadzonych lustracji terenowych dotyczących gospodarki surowcem drzewnym, realizowanych przez brakarzy regionalnych.

 

Szkolenie było również okazją do wymiany doświadczeń, omówienia problemów praktycznych oraz ujednolicenia działań na poziomie wszystkich nadleśnictw RDLP w Łodzi.