Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą

Szkolenie dla inżynierów nadzoru RDLP w Łodzi – drewno kłodowane iglaste pod lupą

25 kwietnia w Nadleśnictwie Kolumna odbyło się szkolenie dla inżynierów nadzoru z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Tematem spotkania były zasady ewidencji, klasyfikacji i obrotu drewnem kłodowanym iglastym.

 

Szkolenie miało charakter teoretyczny, jak i praktyczny. Część wykładowa odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Kolumna, natomiast część terenowa – w Leśnictwie Poleszyn. Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na bieżące potrzeby nadleśnictw w zakresie jednolitych standardów klasyfikacji, pomiaru oraz obrotu surowcem drzewnym.

W trakcie szkolenia szczegółowo omówiono:

✅ warunki techniczne drewna kłodowanego iglastego, w tym zasady klasyfikacji, wymagania jakościowo-wymiarowe, przygotowanie do pomiaru, metody pomiaru i obliczania miąższości,

✅ podział grup handlowo-gatunkowych przewidzianych do sprzedaży w II półroczu 2025 roku wraz z aktualizacją cen bazowych,

✅ zasady postępowania w przypadku zgłoszeń reklamacyjnych dotyczących drewna surowego – szczególnie w kontekście utrzymania wysokiego poziomu jakości obsługi oraz dbałości o dobre relacje z klientami.

✅ wnioski i spostrzeżenia z przeprowadzonych lustracji terenowych dotyczących gospodarki surowcem drzewnym, realizowanych przez brakarzy regionalnych.

 

Szkolenie było również okazją do wymiany doświadczeń, omówienia problemów praktycznych oraz ujednolicenia działań na poziomie wszystkich nadleśnictw RDLP w Łodzi.