Asset Publisher
ZAGROŻENIE POŻAROWE
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zakwalifikowana jest do II kategorii zagrożenia pożarowego ( średnie zagrożenie). Osiem nadleśnictw tutejszej Dyrekcji o dużym zagrożeniu pożarowym zalicza się do I kategorii zagrożenia, a pozostałe jedenaście nadleśnictw o średnim zagrożeniu pożarowym do II kategorii zagrożenia.
Lasy Państwowe zobowiązane są do utrzymywania systemu ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych będących w ich zarządzie.
Okres akcji bezpośredniej przypadający na czas od 1 kwietnia do końca października jest tym okresem ,w którym w lasach państwowych podejmujemy wzmożone działania w celu ograniczenia powstawania pożarów oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania.
Na terenie tut. Dyrekcji funkcjonuje system monitoringu obszarów leśnych w skład którego wchodzą:
· 22 wieże obserwacyjne wyposażone w większości w systemy TV przemysłowej (współpracujące z wieżami sąsiednich RDLP) - patrz: mapa,
· 20 Punktów Alarmowo Dyspozycyjnych (PAD) zlokalizowanych w nadleśnictwach i biurze RDLP,
· patrole przeciwpożarowe (ilość dostosowana w zależności od doraźnego zagrożenia),
· sieć łączności alarmowo dyspozycyjnej,
· 9 punktów meteorologicznych, umożliwiających prognozowanie Stopnia Zagrożenia Pożarowego Lasu w okresie akcji bezpośredniej,
· Leśna Baza Lotnicza w Piotrkowie Trybunalskim wyposażona w samolot gaśniczy typu Dromader.
Na terenie wszystkich nadleśnictw zlokalizowane są Bazy sprzętu ppoż. oraz nadleśnictwa posiadają lekkie samochody patrolowo-gaśnicze lub przyczepki przystosowane do prowadzenia działań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Podstawę prawną stanowi ą: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz Instrukcja ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych z 1996 roku ( obecnie w trakcie aktualizacji).
Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego i okresowe zakazy wstępu do lasu znajdziecie Państwo tutaj.
Asset Publisher
Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji
Zarządzanie w praktyce – Lasy Państwowe i studenci UŁ razem dla edukacji
6 maja w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie w ramach współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmawiano o strukturze Lasów Państwowych, finansowaniu, a także o możliwościach praktyk i poznawania leśnictwa w terenie.
To kontynuacja zainicjowanej wcześniej współpracy RDLP w Łodzi z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Tym razem w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Rachunkowości SIGMA oraz Studenckiego Koła Naukowego Stratolog. Spotkanie prowadził Pan Michał Stebnicki, Zastępca Dyrektora RDLP w Łodzi ds. Ekonomicznych. Głównym celem było przybliżenie studentom zasad funkcjonowania Lasów Państwowych, w tym m.in. systemu zarządzania, ustawy o lasach, roli funduszu leśnego oraz działań podejmowanych przez LP w skali regionu i kraju.
Wiedza z pierwszej ręki
Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać praktyczne aspekty zarządzania jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Poruszono także kwestie związane z gospodarką leśną, finansowaniem i codzienną działalnością administracyjną. W odpowiedzi na duże zainteresowanie pojawiła się propozycja organizacji praktyk studenckich, które pozwolą uczestnikom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i spojrzeć na zarządzanie od strony realnych wyzwań terenowych.
Z sali wykładowej do lasu
Zaplanowano także wizytę studentów w jednym z nadleśnictw RDLP w Łodzi – odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca. Będzie to okazja do zapoznania się z działalnością jednostki terenowej i poznania pracy leśników "od środka".
Rozwijamy partnerstwo naukowo-praktyczne
Spotkanie jest kolejnym etapem realizacji porozumienia między RDLP w Łodzi a Wydziałem Zarządzania UŁ, które zakłada m.in. wspólne badania naukowe, organizację obozów naukowych, konkursy na prace dyplomowe oraz wzajemne wsparcie w zakresie edukacji i zarządzania.