Asset Publisher Asset Publisher

Projekty i fundusze

„Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe” (OPL) realizowany jest w RDLP w Łodzi w nadleśnictwie Spała.


W Nadleśnictwie Spała w obszarze Natura 2000 Lasy Spalskie PLH100003 prowadzi się ochronę czynną ciepłolubnej dąbrowy (kod 91I0) – siedliska chronionego o znaczeniu priorytetowym wg Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. (dyrektywa Rady Europy 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, będąca elementem prawa Unii Europejskiej).
Ciepłolubna dąbrowa w Nadleśnictwie Spała reprezentowana jest przez zespół roślinny dąbrowy świetlistej Potentillo albae-Quercetum. To las dębowy o luźnym zwarciu, słabo wykształconej warstwie podszytu i ze specyficznym, bardzo bogatym runem. Wśród roślin zielnych, poza gatunkami leśnymi występują również rośliny znane z łąk, muraw i okrajków. Charakterystycznymi gatunkami dla świetlistych dąbrów są: pięciornik biały, miodownik melisowaty, miodunka wąskolistna, dzwonek brzoskwiniolistny, sierpik barwierski, dziurawiec skąpolistny, kokoryczka wonna, konwalia majowa i pajęcznica nitkowata. Są to jedne z najbogatszych zbiorowisk pod względem florystycznym. W jednym płacie siedliska może występować kilkadziesiąt gatunków roślin.
Dąbrowy świetliste mają pochodzenie antropogeniczne. Wykształciły się w efekcie umiarkowanego użytkowania drzewostanów dębowych przez człowieka oraz prowadzenia w nich wypasu, niedopuszczającego do zarastania siedliska podszytem. Są to zbiorowiska nietrwałe, podatne na zmiany, zanikające wskutek naturalnych procesów. Głównym zagrożeniem jest wkraczanie ekspansywnych gatunków grądowych (grab, leszczyna) lub obcych (dąb czerwony, czeremcha amerykańska) i nadmierny rozwój podszytu. Wzrastające zacienienie powoduje, że wycofuje się większość występujących tu roślin zielnych, decydujących o bogactwie zbiorowiska. Utrzymanie właściwego stanu świetlistych dąbrów wymaga aktywnej ochrony czynnej.
Nadleśnictwo Spała w ramach OPL projektu prowadzi działania wynikające z planu zadań ochronnych dla Obszaru Natura 2000 Lasy Spalskie PLH100003. Realizując zalecenia ochrony czynnej ciepłolubnej dąbrowy usuwany jest podszyt i podrosty gatunków niewłaściwych dla siedliska – czeremcha amerykańska, leszczyna, grab, dąb czerwony, lipa. Ścięte drzewa i krzewy wynoszone są poza teren siedliska, żeby rozkładające się drewno nie powodowało wzrostu jego żyzności i nie przyśpieszało procesu grądowienia. Działania prowadzone są na powierzchni 10,82 ha w cyklu 3-letnim. Pierwszy etap wykonano w roku 2018, kolejne wejście będzie w IV kwartale 2020, a ostatni nawrót prac zaplanowano na rok 2023 r.

Informacja: Maciej Siembor

„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów” – Projekt PPOŻ.  realizowany jest w ramach II osi priorytetowej  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko , działanie 2.1  - Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska.
Planowany okres realizacji projektu przypada na lata 2016-2019. Beneficjentem projektu jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Laszy Państwowe.
Głównym celem projektu jest ograniczenie liczby pożarów w lasach oraz minimalizacja negatywnych skutków dla środowiska i okolicznych mieszkańców poprzez  rozbudowę i modernizacje infrastruktury przeciwpożarowej funkcjonującej w strukturach Lasów Państwowych.
W ramach ww. projektu na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zaplanowano  następujące działania:

  •     w Nadleśnictwie Poddębice  - modernizacja systemu do lokalizacji i wykrywania pożarów,
  •     w Nadleśnictwie Kolumna – budowa dostrzegalni pożarowej wraz z systemem do lokalizacji i  wykrywania pożarów,
  •     w Nadleśnictwie Łąck – zakup samochodu patrolowo-gaśniczego.

W wyniku zaplanowanych działań uzyskamy większą powierzchnię objętą monitoringiem ppoż. oraz zwiększymy dokładność i czas reakcji prowadzonego monitoringu.    

Informacja: Przemysław Dobrowolski

W projekcie „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” (MRN2), współfinansowanym ze środków POIiŚ 2014-2020 uczestniczą następujące Nadleśnictwa:
1.    Bełchatów
2.    Grotniki
3.    Radomsko
4.    Brzeziny
5.    Kolumna

Informacja: Dawid Sas

Czytaj więcej o projektach realizowanych przez Lasy Państwowe: https://www.ckps.lasy.gov.pl/projekty-lp


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

21 maja 2025 r. w Spale odbyło się sympozjum pt. „Problemy współczesnej hodowli lasu”, poświęcone najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi staje leśnictwo w dobie zmian klimatu i rosnącej presji antropogenicznej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Spotkanie zorganizowane zostało przez Nadleśnictwo Spała przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN. W sympozjum udział wzięło 180 uczestników - pracowników nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji LP w Łodzi, biura RDLP, Dyrekcji Generalnej LP, samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych.

 

Otwierający wykład prof. dr hab. inż. Jarosława Sochy – o lasach w czasach kryzysu klimatycznego

Seminarium otworzył wykład prof. dr. hab. inż. Jarosława Sochy, Dziekana Wydziału Leśnego oraz Kierownika Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi URK. Tematem jego wystąpienia był wpływ zmian klimatycznych i presji antropogenicznej na kondycję zdrowotną drzewostanów w Polsce.

Profesor szczegółowo omówił szereg niepokojących zjawisk obserwowanych w polskich lasach: spadek wilgotności gleb, wzrost liczby suchych lat, masowe pojawianie się jemioły, a także zamieranie drzewostanów, szczególnie tych dojrzałych, na siedliskach żyznych. Jak zauważył, problem dotyczy wielu gatunków drzew, w tym najważniejszego gatunku polskich lasów - sosny zwyczajnej, która cierpi ze względu na deficyt wody, fale upałów oraz atak patogenów. 

W wystąpieniu poruszono także kwestię depozycji azotu jako czynnika, który spowodował wzmożony przyrost części nadziemnych drzew przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości systemów korzeniowych, zaniku niektórych mikoryz co odbija się negatywnie na zdrowotności drzew w dobie niekorzystnego bilansu wodnego. Profesor zaprezentował wyniki analiz, w których wskazano główne czynniki wpływające na zamieranie lasów: wiek drzewostanu, bonitację siedliska, bilans wodny roku poprzedniego, zagęszczenie i zasobność drzewostanów, typ siedliskowy, porolność oraz ukształtowanie terenu.

Na szczególną uwagę zasługiwała prognoza ryzyka zamierania lasów do roku 2050 – model wskazuje na wyraźnie zwiększone zagrożenie dla sosny zwyczajnej i dębu. Zdaniem prof. Sochy, możliwości adaptacyjne wielu gatunków leśnych są niewystarczające, by sprostać gwałtownym zmianom klimatycznym.

 

Adaptacyjne gospodarowanie lasami – przyszłość zrównoważonego leśnictwa

W drugiej części wykładu prof. Socha przedstawił propozycje adaptacyjnych strategii zarządzania lasami, do których zaliczył m.in.:

  • przebudowę drzewostanów,
  • poprawę wilgotności gleb poprzez zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanach,
  • promowanie naturalnych odnowień,
  • wykorzystywanie mechanizmów adaptacyjnych obecnych w ekosystemach leśnych.

Profesor podkreślił również jak bardzo zmiany klimatu zagrażają rozmieszczeniu gatunków drzew leśnych w Europie.

W kontekście tych wyzwań przedstawił projekt optymalizacji produkcji leśnej realizowany przez konsorcjum sześciu uczelni.

 

Sesja referatowa – różnorodność tematów i kierunków badawczych

Kolejnym punktem sympozjum była sesja referatowa, podczas której głos zabrali:

Prof. dr hab. inż. Wojciech Kowalkowski, który omówił zagrożenia dla różnorodności gatunkowej w lasach oraz sposoby przeciwdziałania ich skutkom. W swoim wystąpieniu poruszył temat sukcesji, wzbogacania składu gatunkowego, kształtowania drzewostanów o złożonej strukturze, plantacji przejściowych i krótkich cykli produkcyjnych, przygotowanie środowiska dla gatunków docelowych.

Dr hab. Robert Korzeniewicz przedstawił tematykę rębni jako narzędzia hodowlanego w odnowieniach lasu. Podkreślił znaczenie świadomego planowania cięć pod kątem nie tylko produkcyjnym, ale również adaptacyjnym.

Dr hab. Marlena Baranowska kontynuowała wątek zapoczątkowany przez dr. Korzeniewicza, prezentując aktualne wyniki badań Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Skupiła się na problematyce występowania czeremchy amerykańskiej w drzewostanach sosnowych oraz wyzwaniach związanych z jej inwazyjnością.

Po części referatowej uczestnicy w terenie zapoznali się z realizacją wybranych rodzajów rębni na terenie Nadleśnictwa Spała.

Sympozjum było wyraźnym sygnałem, że gospodarka leśna w Polsce stoi dziś przed koniecznością pilnej transformacji w kierunku modelu adaptacyjnego. Współczesne wyzwania wymagają elastyczności, interdyscyplinarnego podejścia i szerokiej współpracy między nauką a praktyką leśną, wymagają też zrozumienia działań podejmowanych przez leśników w terenie.

Dzięki zaangażowaniu środowiska akademickiego i instytucji takich jak Lasy Państwowe możliwe jest wdrażanie strategii, które pozwolą chronić nasze lasy – dziś i w przyszłości.