Asset Publisher Asset Publisher

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?

Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy  znaleziony  grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.

W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:  na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a  mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.

Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?

To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale  stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.

Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z  muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.

Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?

Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak  są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.

Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Lasy na nowe 100-lecie” – razem dla przyszłych pokoleń - Podsumowanie akcji

„Lasy na nowe 100-lecie” – razem dla przyszłych pokoleń - Podsumowanie akcji

Ponad 1500 uczestników. 40 tysięcy posadzonych drzew. Blisko 8 hektarów odnowionych powierzchni. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi tegoroczna wiosna  miała smak wspólnej pracy, zapachu świeżej ziemi oraz brzmienia rozmów przy ognisku. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów.

 

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

 

🌍 Ogólnopolska akcja – lokalnie z wielką siłą

„Lasy na nowe 100-lecie” to więcej niż zwykłe wydarzenie . Projekt zainicjowany przez Lasy Państwowe, miał zachęcić ludzi w całej Polsce do refleksji nad przyszłością naszych lasów, a przede wszystkim – do działania.

W naszej Dyrekcji akcje odbyły się aż w 14 z 19 nadleśnictw tj:

  • Nadleśnictwo Łąck
  • Nadleśnictwo Piotrków
  • Nadleśnictwo Spała
  • Nadleśnictwo Płock
  • Nadleśnictwo Bełchatów
  • Nadleśnictwo Przedbórz
  • Nadleśnictwo Opoczno
  • Nadleśnictwo Wieluń
  • Nadleśnictwo Brzeziny
  • Nadleśnictwo Smardzewice
  • Nadleśnictwo Skierniewice
  • Nadleśnictwo Grotniki
  • Nadleśnictwo Kutno
  • Nadleśnictwo Radziwiłłów.

 

📊 Efekty w liczbach, które mówią wszystko

  • 1566 uczestników – wsród nich m.in dzieci, młodzież, seniorzy, firmy, instytucje, mieszkańcy
  • 40 170 drzew posadzonych – głównie sosna i dąb, ale też buki, lipy, brzozy, grusze i śliwy ałycze
  • 7,87 hektarów nowego pokolenia lasu

Poszczególne akcje odbywały się w różnych terminach – od 17 marca do 15 kwietnia – dopasowanych do warunków terenowych.

 

👥 Kto sadził z nami las?

To była prawdziwa społeczna mobilizacja. Po jednej stronie szpadle trzymali uczniowie podstawówek, po drugiej – pracownicy firm technologicznych. Sadzenie drzew połączyło ludzi, których na co dzień dzielą różne światy.

Z nami sadzili m.in:

  • uczniowie, studenci, seniorzy,

  • koła gospodyń, harcerze, strażacy, myśliwi,

  • samorządowcy i mieszkańcy poszczególnych regionów,

  • oraz partnerzy instytucjonalni i biznesowi m.in:

     Erbud Industry, Fujitsu, DHL, DELL Technologies, ORLEN.

To, że tak silne marki postanowiły dołączyć do wspólnego sadzenia, jest dowodem, że odpowiedzialność za przyrodę może być wartością ponadbranżową.

 

🔧 Jak wyglądały akcje?

Scenariusz był prosty, ale każda poszczególna lokalizacja miała swój klimat.
Zazwyczaj dzień zaczynał się od przywitania, krótkiego instruktażu od leśników, a potem…

„Każdy sadził, jak umiał – z uśmiechem, z zapałem, czasem z pytaniami. Ale każdy z przekonaniem, że robi coś dobrego.” – mówił jeden z leśników z Nadleśnictwa Płock

Na zakończenie nie brakowało wspólnego ogniska, herbaty z termosu, rozmów o lasach i śmiechu dzieci biegających między sadzonkami.

 

🌱 Dlaczego wspólnie sadziliśmy drzewa?

"W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew" – to inwestycja w przyszłość Polski – mówił Pan Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Dla wielu uczestników była to pierwsza w życiu okazja, by dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda praca leśników – i jak planowo, konsekwentnie i odpowiedzialnie lasy są odnawiane. Nie tylko po to, by służyły kolejnym pokoleniom, ale by już dziś chronić wodę, klimat i bioróżnorodność.

 

🗺️ Zobacz, gdzie i jak sadziliśmy

 

 

📎 Podsumowania lokalne z nadleśnictw:

Nadleśnictwo Łąck:

Pracownicy Orlenu posadzili kawałek lasu [WIDEO] - Portal Płock

Nadlesnictwo Piotrków:

(1) Lasy to wspólne dobro... - Nadleśnictwo Piotrków,Lasy Państwowe | Facebook

Nadlesnictwo Spała

Lasy na nowe 100- lecie - O nadleśnictwie - Nadleśnictwo Spała - Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Płock

(2) Co to był za dzień ! W ramach... - Nadleśnictwo Płock, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Bełchatów

(2) 🌱🌳 #LasynaNowe100lecie 🌳🌱 Dziś, w ramach... - Nadleśnictwo Bełchatów | Facebook

Nadleśnictwo Opoczno

(2) 🌱 "Lasy na nowe 100-lecie" –... - Nadleśnictwo Opoczno Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Wieluń

(2) 🌿🌲 Nasze klasy sadzą... - I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu | Facebook

Nadleśnictwo Brzeziny

(2) Kolejne grunty porolne... - Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe | Facebook

(2) Tradycyjnie jak co roku... - Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Smardzewice

(2) Taka sytuacja…... - Nadleśnictwo Smardzewice - Lasy Państwowe | Facebook

(3) 🌳 Dzisiaj tworzymy... - Nadleśnictwo Smardzewice - Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Skierniewice

(2) ℤ𝕒𝕘𝕒𝕛𝕟𝕚𝕜 ℂ𝕙𝕣𝕠𝕓𝕣𝕖𝕘𝕠 –... - Nadleśnictwo Skierniewice, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Grotniki

(2) Co może być piękniejszego... - Nadleśnictwo Grotniki, Lasy Państwowe | Facebook

(2) Dzięki zaufaniu z... - Nadleśnictwo Grotniki, Lasy Państwowe | Facebook

(2) #Lasynanowe100lecie jest... - Nadleśnictwo Grotniki, Lasy Państwowe | Facebook

Nadleśnictwo Kutno

(3) 🌱 DZIĘKUJEMY! 🌲 Wczorajsza... - Nadleśnictwo Kutno, Lasy Państwowe | Facebook

 

🤝 Wspólny las, wspólna sprawa

Sadzenie drzew to nie tylko symbol – to konkretne działanie
Każdy z uczestników zostawił po sobie coś trwałego:  żywe drzewo, które będzie rosło przez dekady.

Wierzymy, że takie akcje jak „Lasy na nowe 100-lecie” budują nie tylko las, ale i wspólnotę.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami :)