Asset Publisher Asset Publisher

XVII Wigilia Hubalowa na Bielawach

Jak co roku w pierwszy piątek grudnia odbyła się Wigilia Hubalowa na leśnej polanie na Bielawach. Wigilia Hubalowa jest symbolem i hołdem na cześć i chwałę majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. 
 
Warto podkreślić, że Wigilię Hubalową przygotowywali leśnicy: Józef Żulikowski z żoną Marią, 
z leśnictwa Bielawy i Eugeniusz Wróblewski z żoną Ludmiłą, z leśnictwa Dęba. Po dziś leśnicy tworzą leśną rodzinę, która kultywuje historyczne tradycje i opiekuje się miejscami historycznymi na terenie lasów.  Wigilia Hubalowa w 1939 r. zgromadziła nie tylko żołnierzy, leśników, ale również przedstawicieli miejscowej ludności, tak i w dzisiejszych czasach, gromadzi leśną rodzinę, która spotyka się pośród szumiących kniei, przy cieple ogniska i opłatku. Nie zabrakło też wspólnego ubierania choinki, symbolu odrodzenia, w które bardzo wierzyli żołnierze w 1939 r. podczas ostatniej wieczerzy wigilijnej majora Henryka Dobrzańskiego.
 
Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do Anielina pod Szaniec Hubala, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
 
W pięknej świątecznej aurze w XVII Wigilii Hubalowej uczestniczyło ponad 350 osób, w tym m.in.: leśnicy, żołnierze, samorządowcy, stowarzyszenia kultywujące pamięć o mjr. Hubala, uczniowie szkół pod patronatem „Hubala”, Ułani, lokalne społeczeństwo.
 
Organizatorami Hubalowej Wigilii byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi oraz Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu.