Asset Publisher Asset Publisher

Relacja z Hubertusa Spalskiego 2019

XX Hubertus Spalski odbył się w ostatni, bardzo ciepły weekend października. Sprzyjająca pogoda zadecydowała o bardzo wysokiej frekwencji. Hubertus w Spale zgromadził w sumie kilka tysięcy gości: myśliwych, jeźdźców, mieszkańców Spały i okolic oraz turystów, przybyłych z całej Polski, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej mieli okazję poznać tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem, kuchnią myśliwską, ubiorem i sprzętem myśliwskim i jeździeckim. W tym roku organizatorom zależało, by zaakcentować przede wszystkim ważną rolę kulturową łowiectwa i jeździectwa oraz znaczenie dziczyzny jako zdrowego i niezwykle smacznego mięsa, mało ciągle znanego wśród Polaków. W jubileuszowym polowaniu brało udział ponad dwustu myśliwych, którzy polowali w 13 grupach. Po godzinie 15, gdy myśliwi zjechali już z polowań, podczas krótkiej uroczystości poznaliśmy efekty tegorocznych łowach i poznaliśmy królów polowań. Dyrektor RDLP w Łodzi Dariusz Pieniak w dowód uznania zasług dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej, wręczył „Kordelas Leśnika Polskiego” kilku zaproszonym znamienitym gościom.

Na Jarmarku Spalskim uczestnicy mogli jak zwykle kupić regionalne przysmaki, zdrową żywność z lokalnych gospodarstw i przedsiębiorstw m.in. wina łowieckie i nalewki, tradycyjne pieczywo, polskie grzyby i przyprawy, akcesoria domowe z drewna, rękodzieło i wiele innych unikatowych rzeczy.

Największemu w Polsce Hubertusowi towarzyszyła także Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich. Zgłoszono rekordową liczbę, około pięciuset psów z całej Polski. Najpiękniejsze czworonogi ras myśliwskich prezentowały się przed licznie zgromadzoną publicznością i walczyły o nagrody. W Hotelu Prezydent odbył się natomiast II Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. prof. Andrzeja Rokickiego – trębacza i kompozytora przez lata związanego z Orkiestrą Polskiego Radia w Łodzi. Wyniki konkursu sygnalistów znajdują się na stronie: http://muzyka.mysliwska.pl/wydarzenia/2019/konkurs-sygnalistow-mysliwskich-im-andrzeja-rokickiego-spala-2019 w zakładce wyniki

Podczas wydarzenia odbywały się także koncerty lokalnych zespołów wykonujących muzykę  związaną z tematyką imprezy i regionem. Na uczestników czekały także doznania kulinarne m.in. Jakub Wolski, Szef Kuchni specjalizujący się w dziczyźnie, na zlecenie Lasów Państwowych przygotował dwa tysiące porcji zupy myśliwskiej pachnącej spalskimi grzybami. Odważni ochotnicy zmierzyli się także w konkursie dla mięsożerców – za zadanie mieli zjeść kilogramowego DZIKIEGO burgera.

Nie zabrakło stanowiska promocyjno-edukacyjnego, przygotowanego przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które cieszyło się ogromną popularnością zwłaszcza wśród rodzin. Pracownicy Nadleśnictw Smardzewice, Spała, Przedbórz i Skierniewice przez cały dzień promowali działalność Lasów Państwowych, odpowiadali na nurtujące uczestników pytania, edukowali poprzez przygotowane gry, zagadki, czy pomoce edukacyjne – tablice, gabloty entomologiczne, mikroskop. Tablice edukacyjne to dobry i sprawdzony pomysł na przekazywanie wiedzy o świecie roślin i zwierząt. Dzięki nim uczestnicy mieli możliwość zdobycia informacji o faunie i florze, nauczyć się jak zachować się w różnych sytuacjach (np.: gdy pojawi się ogień w lesie) oraz w jaki sposób możemy dbać o nasze środowisko. Skrzynia zmysłów i leśne koło fortuny przyciągały zarówno starszych i młodszych uczestników. Plastycznie również można się było tutaj zająć na długo – pieczątki, drewniane magnesy i breloki do kolorowania, tematyczne kolorowanki, czekały na najmłodszych gości.

Niezwykle widowiskowy był także drugi dzień święta hubertowskiego w Spale, tzw. Hubertus Jeździecki. Tego dnia na tzw. łąki nadpilickie (pomiędzy Spałą  a Brzustowem) zjechały setki miłośników jeździectwa. Gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. "lisa", czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do ramienia – to główny punkt Hubertusa Jeździeckiego. Ubiegłoroczny zwycięzca gonitwy Artur Banaszkiewicz, długo i widowiskowo bronił się przed zerwaniem lisiej kity, ale wreszcie uległ Hubertowi Jedliczce, który  wygrał pogoń dwa lata temu.

Program niedzielny również obfitował w zapierające dech w piersiach pokazy, uczestnicy obejrzeć mogli:

- pokaz ujeżdżenia bez ogłowia w wykonaniu Mistrzyni Świata Anny Zenl (Zosia Samosia),

- pokaz Sekcji Amazonek Virtute et Gratia, zrzeszonej przy klubie jeździeckim Stajnia "Wiki",

- pokaz kaskaderski rodziny Jedliczków - Grupa Podzamcze,

- pokaz Ułanów - Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala,

- pokaz grupy sokolniczej Rabiec,

- pokaz Straży Miejskiej,

- konkurs skokowy.

Podczas drugiego dnia Hubertusa Spalskiego odbył się  także konkurs dla dzieci Wiedzy o Hubertusie i wybory MISS i MISTERA Ogólnopolskiego Spalskiego Hubertusa Jeździeckiego 2019. Wydarzeniu towarzyszył koncert zespołu Metius Cover Band i występ kabaretu Szkoda Łez.

Głównymi organizatorami imprezy są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz władze Gminy Inowłódz (na której terenie leży Spała). Hubertus został wsparty organizacyjnie tym razem m.in. także przez Redakcję „Łowca Polskiego”, Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Radomiu, Stowarzyszenie „Spalski Hubertus Jeździecki” oraz Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego.

Tegoroczny Hubertus w Spale został objęty Patronatami: Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego oraz Łowczego Krajowego Alberta Kołodziejskiego.

Polowanie 2019 - podsumowanie:

Podczas XX Hubertusa Spalskiego w polowaniu brało udział 260 myśliwych, którzy polowali w 13 grupach (9 grup na zwierzynę grubą, 4 grupy na zwierzynę drobną):

Grupa I - OHZ Spała
Grupa II - OHZ Smardzewice
Grupa III - OHZ Smardzewice
Grupa IV - Koło Łowieckie "Błękitne Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim
Grupa V - Koło Łowieckie "Borsuk" w Tomaszowie Mazowieckim
Grupa VI - Koło Łowieckie "Hubal" w Tomaszowie Mazowieckim
Grupa VII - Koło Łowieckie "Dubelt" w Tomaszowie Mazowieckim
Grupa VIII - Koło Łowieckie "Diana" w Warszawie

Grupa IX - Koło Łowieckie "Klub Myśliwski" w Warszawie
Grupa X - Koło Łowieckie "Kuropatwa" w Opocznie
Grupa XI  - Koło Łowieckie "Bażant" w Spale

Grupa XII  - Koło Łowieckie "Czajka" w Łodzi
Grupa XIII  - Koło Łowieckie "Kuropatwa" w Opocznie

Król Polowania: Dariusz Sadowski - strzelił jelenia byka i łanię daniela w Kole Łowieckim "Błękitne Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim

Wicekról polowania: Tomasz Bogus - strzelił jelenia byka i dzika w Kole Łowieckim "Diana" w Warszawie

Wicekról polowania: Krzysztof Siemaszko - strzelił łanię jelenia i sarnę kozę w Kole Łowieckim "Diana" w Warszawie

Wicekról polowania: Cezary Pełka - strzelił łanię jelenia w Kole Łowieckim "Dubelt" w Tomaszowie Mazowieckim

Wicekról polowania: Dariusz Pieniak - strzelił 11 bażantów w Kole Łowieckim "Kuropatwa" w Opocznie

Tytuł lisiarza Hubertusa Spalskiego zdobył Kolega Mariusz Koralewski, który polował w Kole Łowieckim "Borsuk" w Tomaszowie Mazowieckim.

Trochę o historii Hubertusa Spalskiego…

Uroczyste obchody patrona myśliwych - Spalskie Święta Hubertowskie - zainicjował Prezydent II Rzeczpospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Pierwsze prezydenckie polowanie odbyło się w Spale w 1927 roku. W okresie międzywojennym Hubertusy w Spale były ważnym świętem wszystkich polskich myśliwych. Gromadziły elity polityczne i arystokrację II Rzeczypospolitej. Pierwszy po II wojnie światowej i kilkudziesięcioletniej przerwie czysto myśliwski Hubertus zorganizowali myśliwi okręgu piotrkowskiego i leśnicy z Nadleśnictwa Spała z inicjatywy księdza Dariusza Łosiaka w roku 2000.

Hubertus ogólnopolski w Spale, jako tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców, odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, uzyskując od razu honorowy patronat Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Inicjatorem był wtedy Roman Jagieliński, były wicepremier, miłośnik Spały i tradycji myśliwsko-jeździeckiej. Głównymi organizatorami imprezy są od tego momentu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz władze Gminy Inowłódz (na której terenie leży Spała).