Asset Publisher Asset Publisher

Początek wakacji z edukacją leśną

W ostatnią sobotę czerwca, w rozpoczynające się wakacje, leśnicy z Nadleśnictwa Opoczno uczestniczyli w ekologicznym pikniku pt. „Eko Opoczno”. Wydarzenie zorganizowane było przez gminę Opoczno, a Nadleśnictwo Opoczno było partnerem akcji.  

Nadleśnictwo podczas imprezy plenerowej wystawiło stoisko promocyjno-edukacyjne, przy którym dzieliło się wiedzą na temat lasów oraz jego mieszkańców. Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych.

Na naszym stoisku edukacyjnych dla odwiedzających czekało szereg atrakcji. Dla dzieci m.in. gra memory, która polega na zapamiętywaniu pozycji kart i łączeniu kart o identycznych rysunkach (zwierzętach). Celem gry było znalezienie wszystkich par takich samych kart. Kto znalazł ich więcej – wygrywał ekologiczny gadżet. Oprócz tego można było rozpoznawać zwierzęta leśne oraz spróbować się w grze labirynt, która pozwalała poznać gatunki grzybów jadalnych oraz niejadalnych. Dla rodzin przygotowaliśmy samodzielną pracę, która polegała na skręceniu budki lęgowej. Była to świetna okazja do zabawy dla całej rodziny. Podczas skręcania budek leśnicy przybliżali wiedzę o ptakach leśnych m.in. sposobie i terminie wieszania budek lęgowych dla ptaków, na jakiej wysokości należy zamontować budkę, a także że co roku należy pamiętać o jej czyszczeniu i co najważniejsze kto może w tych budkach zamieszkać. Leśnicy zwracali uwagę, że ptakom pomagać możemy nie tylko poprzez wykładanie pokarmu zimą, ale również przez cały rok, np. poprzez wywieszanie budek lęgowych lub sadzenie odpowiednich krzewów w ogrodzie. Podczas wydarzenia uczestnicy skręcili 60 sztuk budek lęgowych, które mogli zabrać ze sobą. 

Stoisko Nadleśnictwa cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. Wierzymy, że przez naszą działalność edukacyjną wzrosła świadomość społecznej lokalności w zakresie ochrony przyrody, a w wywieszonych budkach lęgowych na działkach i w ogrodach zamieszkają pierwsi lokatorzy.