Asset Publisher Asset Publisher

Nagrody za najlepszy dokument o myślistwie

Film „Łowiecki Testament” Pawła Kowalskiego otrzymał pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Rok Myśliwca”, organizowanym przez Polski Związek Łowiecki. Nagrodę wręczano podczas Targów HUBERTUS EXPO 2014.

„Łowiecki Testament" to pełna pasji opowieść o myślistwie Krzysztofa Grabałowskiego, wieloletniego leśniczego w Nadleśnictwie Spała.

Oparta na faktach historia pokazuje rok z życia leśnych zwierząt, równolegle z rokiem myśliwego. Film zaczyna się i kończy zimą, ujmując wszystkie aspekty hodowli zwierzyny i polowań. Daje obraz kultury łowieckiej, etyki, wartości i znaczenia gwary łowieckiej.

„Rok Myśliwca" to doroczny konkurs na najlepsze artykuły prasowe i programy radiowo-telewizyjne na temat łowiectwa i jego roli w kształtowaniu środowiska naturalnego.

Jest poruszającym testamentowym memento dla myśliwych, dla których polowanie to wielka przygoda. Pokazuje wspomnienia leśnika i myśliwego, którego miłość do lasu i łowiectwa pisze sześćdziesięcioletnią historię jego życia.

Grabałowski po raz pierwszy uczestniczył w polowaniu w 1942 r., jako naganiacz. „Łowiecki Testament" pozwala właściwie spojrzeć na łowiectwo i ocenić je bez uprzedzeń.

Bohater uczy pokory wobec natury i szacunku do ubitej zwierzyny. Pokazuje myślistwo jako życiową przygodę i pasję pełną magii.

Film powstawał przez trzy lata na terenie nadleśnictw: Piotrków, Przedbórz, Smardzewice i Spała (RDLP w Łodzi).

Autorami filmu są Paweł Kowalski, leśnik z Nadleśnictwa Piotrków oraz Piotr Makowiec, grafik komputerowy. To kolejny efekt ich współpracy, razem tworzyli „Zwierzątkowo" przyrodniczy program edukacyjny dla dzieci, który w 2012 r. otrzymał trzecie miejsce w konkursie „Rok Myśliwca".