Asset Publisher Asset Publisher

Młodzież chce działać aktywnie z leśnikami

Grupa młodzieży projektu „Aktywni24” od blisko roku mierzy się z coraz to nowymi wyzwaniami – stawianymi im także przez łódzkich leśników – bo działania skupione są wokół 2 głównych bloków tematycznych: NATURA i KULTURA. Głównym celem projektu jest szeroko rozumiana aktywność młodych. Dzięki udziałowi w projekcie młody człowiek będzie miał możliwość nauczyć się skutecznego planowania, odpowiedzialności, współpracy w zespole i zjednywania sobie innych.

We wrześniu 2019 r. uczestnicy  projektu rozpoczęli współpracę z Leśnym Ośrodkiem Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Wspólnie z p. Pawłem Kowalskim z Nadleśnictwa Piotrków młodzież zrealizowała wiele działań – policzyli bociany w gminie Wolbórz, zbudowali hotel dla rehabilitowanych mieszkańców ośrodka m.in. bocianów i żurawi. Mieli także okazję przeprowadzić monitoring wilka w gminnych lasach. Tropili go za pomocą fotopułapek – satysfakcja z ujęć, które udało się zdobyć była ogromna.

Młodzi pod okiem leśników mieli pełne ręce roboty! Założyli łąkę kwietną, zbudowali hotele i poidła dla owadów,  przeprowadzili inwentaryzację nietoperzy w jednym z ich siedlisk, a ostatnio otrzymali zaproszenie na nocną gawędę przy ognisku, które oczywiście było tylko dodatkiem do najważniejszego punktu wieczoru – oczekiwania na rykowisko, czyli spektakl wokalny w wykonaniu jeleni konkurujących o względy łań. A to nie koniec współpracy!

W ramach bloku KULTURA młodzież nagrała kilka krótkich filmików,  tzw. remake kultowych scen. Na deskach sceny Wolborskiego Centrum Kultury młodzi ludzie uczestniczą także w zajęciach teatralnych.

Praca w grupie uczy współdziałania, odpowiedzialności, szacunku dla pracy innych oraz uświadamia, jak ważną rolę odgrywamy w tej grupie. Wystąpienia publiczne to duży stres, ale im szybciej zaczynamy z nim walczyć, tym lepiej. Młodzież przekonała się o tym podczas występu na żywo w  lokalnym radiu Piotrków FM, gdzie opowiadali o realizowanym projekcie oraz w reportażu „W poszukiwaniu wilka” wyemitowanym w TVP3 Łódź i Piotrków TV.

Projekt „Aktywni24” realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkoły w Proszeniu, współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach Programu Równać Szanse 2019, którego operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Bierze w nim udział 19 chłopców i dziewcząt z gm. Wolbórz. Koordynatorem jest p. Renata Słowik.

Szczegóły działań na stronie: YouTube AKTYWNI24 i stronie FB projektu.