Asset Publisher Asset Publisher

Dziewiętnasty dąb w Alei Pamięci

Dnia 17 października na terenie Publicznego Gimnazjum nr 10 im. Rajmunda Hiacynta Rembielińskiego w Łodzi, posadzono Dąb Pamięci aspiranta Policji Państwowej Antoniego Franczaka.

Akcja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, przywracająca pamięci narodu sylwetki 21 857 polskich oficerów policjantów i funkcjonariuszy różnych służb RP, zapoczątkowana została w 2008 r. Publiczne Gimnazjum nr 10 włączyło się do niej w maju 2010 r. a 8 kwietnia 2011 r., został posadzony pierwszy Dąb Pamięci. Sadzenie drzew, akademie i spotkania miały za zadanie uczyć młodzież, historii naszego państwa i narodu.

W Alei poświęconej pamięci zamordowanych Policjantów II RP, rośnie teraz 19 Dębów Pamięci, żywych pomników, które są podziękowaniem za poświęcenie i ofiarę życia, które Policjanci złożyli u podstaw wolnej Polski. Każdy posadzony tutaj dąb, upamiętnia jedną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i innych nieznanych dotąd miejscach kaźni NKWD.

W środę uczczono kolejnego bohatera zbrodni katyńskiej, urodzonego w 1900 r. Antoniego Franczaka, zamordowanego przez NKWD, strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 r. Dosadzając dziewiętnaste już drzewo w Alei Dębów, przywrócono i zagwarantowano mu należną pamięć. Podczas uroczystości, osobom zasłużonym w historii narodu polskiego i utrwalaniu pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej, wręczono odznaczenia „Pro Patria” oraz „Krzyże Miednoje 1940”. Krzyż otrzymał dr inż. Dariusz Pieniak. Odznaczenie Dyrektorowi RDLP w Łodzi wręczyli, Honorata Sochacka przewodnicząca kapituły Krzyża Miednoje 1940 oraz Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.