Asset Publisher Asset Publisher

Dobre z Lasu na Festiwalu Dobrego Smaku '21

Leśnicy z RDLP w Łodzi w niedzielę 15.08.2021 uczestniczyli w rodzinnym pikniku na Księżym Młynie, towarzyszącym Festiwalowi Dobrego Smaku. Podczas pikniku leśnicy obalili kilka mitów związanych z grzybami, przypomnieli kilka ważnych zasad ich zbierania, ale też podpowiedzieli co zrobić, gdy zgubimy się podczas grzybobrania. Wszystkich grzybiarzy, amatorów i nie tylko, zachęcali będą do wzięcia udziału w przygotowanym na tę okazję quizie z wiedzy o grzybach. Jedni mogli popisać się wiedzą, inni odebrali cenną lekcję przed kolejną wizytą w lesie!

Nie zabrakło u nas także zadań i zabaw dla najmłodszych. Dużą atrakcją na Księżym Młynie okazało się to, że można było spotkać i zrobić sobie zdjęcie z bardzo rzadkim bocianem czarnym, z którego gniazda transmisję prowadzi RDLP w Łodzi wraz z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

W ramach pikniku na Księżym Młynie odbyły się również warsztaty kulinarne z marką „Dobre z Lasu” i Jakubem Wolskim - uczestnikiem VI edycji programu „Hell's Kitchen”, właścicielem „Dzikiego Food Truck’a”, „Wolski catering” i „Soul Food Bistro”. Uczestnicy pod okiem mistrza przygotowali: dzikie burgery z jałowcowym majonezem i flambirowane nalewką steaki z dzikiej polędwicy z sosem wiśniowym!

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stanowisko i wzięli udział w warsztatach z dziczyzną.