Asset Publisher Asset Publisher

Choinka od leśników

O tym, że nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez pachnącego lasem drzewka chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo, a może zwłaszcza, w tej sytuacji – rzeczywistości epidemii koronawirusa – musimy sobie pomagać i okazywać ludzką życzliwość oraz pamięć! Zatem z zachowaniem wszelkiej ostrożności leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w ramach akcji CHOINKA OD LEŚNIKÓW przekazali ponad sto pachnących, świątecznych drzewek do łódzkich instytucji, szpitali, hospicjów, ośrodków opieki, fundacji i kościołów.


To już tradycja, że leśnicy wspierają w ten sposób swoich partnerów, jednak formuła akcji się z roku na rok rozszerza i z dumą mogą pochwalić się, że naturalne świerki i skromne podarki od leśników ucieszą w tym roku podopiecznych m.in. Domu Samotnej Matki im. S. Leszczyńskiej, Domu Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji „Dom w Łodzi”, Fundacji Gajusz, Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej i Szpitala Pediatrycznego im. J. Korczaka w Łodzi, Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci.


A do domu kup legalnie od leśników
Kupując drzewko świąteczne od Lasów Państwowych mamy pewność, że otrzymamy drzewko hodowane w tym celu i pozyskane w sposób legalny. Ceny choinek z plantacji choinkowych Lasów Państwowych są w porównaniu do drzewek „od prywaciarzy”  bardzo konkurencyjne. Za drzewko o wysokości od 1 do 3 m trzeba zapłacić od ok. 20 do 60 zł brutto.
Ważne, że leśnicy zawsze docinają choinki na bieżąco, aby ograniczyć ilość niesprzedanych drzewek do minimum. Co więcej, warto wiedzieć, że plantacje choinek zakłada się w miejscach, w których raczej trudno będzie docelowo wyhodować kilkudziesięcioletni las, tak jest np. pod liniami wysokiego napięcia. Taka plantacja przez 4 do 7 lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu.
Nadleśnictwa RDLP w Łodzi w ofercie posiadają głównie cięte świerki, ale także jodły i sosny. Nie prowadzą sprzedaży doniczkowej. Na Boże Narodzenie 2020 wyposażymy się w choinkę w Nadleśnictwach: Płock, Kutno, Piotrków, Brzeziny, Kolumna, Radomsko, Wieluń, Przedbórz, Łąck i Gostynin. Szczegółowe dane (adresy leśnictw, dostępne gatunki) można znaleźć można na stronie https://choinki.lasy.com.pl/
W niektórych nadleśnictwach sprzedaż detaliczna jest ograniczona lub niemożliwa z powodu braku małych choinek na plantacjach.  Nadleśnictwo Spała np. nie posiada plantacji choinkowej, w związku z tym nie prowadzi sprzedaży choinek w konkretnym miejscu. Istnieje jedynie możliwość wykupienia choinki po samodzielnym jej wycięciu w miejscu wskazanym przez miejscowego leśniczego.


Świerk, jodła czy sosna? Naturalna czy sztuczna? Jak dbać?
Tradycją jest wybór świerka, jednak polecamy również jodłę, która pomimo tego, że nie posiada intensywnego zapachu to charakteryzuje się pięknym pokrojem oraz sosnę, która pięknie pachnie żywicą i najdłużej utrzymuje igły.

Przyniesioną do domu choinkę warto postawić w miejscu z dala od kaloryfera, osadzić w stojaku z podstawką lub do wiadra z piaskiem i podlewać regularnie. Wtedy nasze drzewko będzie zielone przez tygodnie. Warto wybrać choinkę naturalną przede wszystkim dlatego, że jest ekologiczna, cudownie pachnie i wprowadza prawdziwy klimat świąt. Jej wyprodukowanie nie obciąża planety. Takie drzewko pochłania CO2 i wiąże go w drewnie, które po świętach można jeszcze wykorzystać. Jak? Okryć rośliny na działce, pociąć i wykorzystać do tworzenia małych dzieł sztuki, ogrzania domu czy przerobić na kompost – tylko od nas zależy jak później wykorzystamy bożonarodzeniowe drzewko.
Sztuczna choinka jest… po prostu plastikowa. Nie dość, że nieładnie wygląda to do jej wykonania zużyto substancje ropopochodne, mnóstwo energii i wody (jej zasoby maleją). Jej produkcja pozostawia ogromny ślad węglowy. Dodatkowym minusem jest to, że będzie rozkładać się nawet 400 – 500 lat!


Świąteczna pomoc płynie szerokim strumieniem
Czas grudniowy to czas kiedy słowo POMOC odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zwłaszcza w tym trudnym dla wszystkich roku. Pomagać stara się każdy, kto tylko może i jak tylko może, dlatego Nadleśnictwa RDLP w Łodzi włączyły się w wiele lokalnych akcji dobroczynnych, połączyły też siły przy Szlachetnej Paczce dla rodziny z Opoczna.
Cały czas – od 29 października – leśnicy wspierają szpital „Na Stokach” przy ulicy Pieniny 30 w Łodzi, który został uruchomiony jako szpital dla chorych na koronawirusa, dostarczając do łóżek pacjentów życiodajny tlen.
Lasy Państwowe w pomoc w walkę z COVID-19 włączyły się praktycznie od początku pandemii. Wsparcie, głównie finansowe, ale też pod postacią respiratorów, środków ochrony osobistej czy innych najpotrzebniejszych i najpilniejszych produktów medycznych, płynie ze strony leśników szerokim strumieniem, wspomagając służbę zdrowia.


Też chcesz zrobić coś dobrego? ODDAJ KREW POD CHOINKĘ! Lasy wspólnie z RCKIK


Leśnicy nie tylko sami działają, ale zachęcają też by porzucić na chwilę świąteczne przygotowania i zrobić coś dla innych! Dobry uczynek możemy spełnić jeszcze przed Świętami – w poniedziałek, 21 grudnia przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Franciszkańskiej 17/25 odbędzie się akcja krwiodawstwa. Pomóżmy tym, którzy potrzebują Daru Życia!
Akcja ODDAJ KREW POD CHOINKĘ potrwa od 7:00 do 15:30 (rejestracja krwiodawców).
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.
Jeżeli więc:
•    jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia
•    czujesz się zdrowy
•    ważysz nie mniej niż 50 kg
•    pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi
Zjedz lekki posiłek, zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i zgłoś się 21.12.2019 do Rejestracji w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Łodzi.


Zrób dobry uczynek i odbierz dar od leśników, choinkę z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi! Do każdego drzewka dołączona będzie eko bombka, a wśród wszystkich uczestników akcji rozlosowane zostaną maskotki bociana czarnego, promujące projekt Bociany Czarne Online.