Asset Publisher Asset Publisher

#zabierz5zlasu

Ochrona lasu to nasz obowiązek. CZYSTY LAS JEST LEPSZY, czyli akcja #zabierz5zlasu

Nieustannie, we współpracy z innymi służbami, walczymy z nielegalnym wyrzucaniem śmieci – niestety w związku z nowymi zasadami segregacji odpadów można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie do lasu. Śmieci z domostw odbierane są rzadziej, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, np. raz w miesiącu. Nie pomaga wzrost kosztu wywozu śmieci. Efekt jest taki, że ludzie pozbywają się odpadów na własną rękę…wywożąc je do lasu!

Z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz śmieci oraz ilość sprzątanych śmieci. W ubiegłym roku LP przeznaczyły niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3.

Według danych z 2019 r. tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano około 5 tys. m3 śmieci. To jakby rozładować w jednym miejscu 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 m3). W naszej Dyrekcji w zeszłym oku przeznaczonych na ten cel zostało ok. 1 i pół miliona złotych. W lasach zarządzanych przez RDLP w Łodzi zainstalowany jest również w wielu miejscach monitoring – np. przy często zaśmiecanych parkingach leśnych. Śmieci wciąż przybywa, choć stale rośnie także liczba udanych interwencji, a co za tym idzie – ukaranych za śmiecenie. Sprawców wykrywamy coraz więcej także dzięki współpracy społeczeństwa. Po zgłoszeniu nielegalnego wysypiska Strażnicy leśni jadą we wskazane miejsce. I jak zawsze w tego typu przypadkach podejmują próbę ustalenia tożsamości właściciela śmieci. Jeśli udaje się ustalić do kogo należały odpady, zostaje on ukarany mandatem i coraz częściej zostaje zobowiązany do posprzątania nielegalnego wysypiska.

Ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, przez stare opony, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

Zaśmiecanie lasu to szkodnictwo leśne  zadania w tym zakresie wykonują pracownicy Służby Leśnej, w szczególności służba terenowa (leśniczowie i podleśniczowie) oraz Straż Leśna. Nie zmienia to faktu, że każdy pracownik Lasów Państwowych jest odpowiedzialny za porządek w lesie. Tak samo jak każdy obywatel – lasy to dobro wspólne. Bez pomocy indywidualnych ludzi, wspólnych akcji leśników i społeczeństwa, bez stałych bywalców i miłośników lasu, którzy z każdego wyjścia do lasu wracają z workiem zebranych śmieci, byłoby jeszcze gorzej.

Ponownie zachęcamy więc do prostego działania na rzecz czystych lasów – zaangażowania w akcję #zabierz5zlasu. Jak dołączyć do wyzwania?

1. Ze spaceru do lasu zabierz minimum 5 śmieci.
2. Sfotografuj je i wrzuć zdjęcie do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i oznacz znajomych.
3. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo - idą do lasu, zabierają śmieci, robią zdjęcie i w swoim poście oznaczają kolejne osoby.

I w ten prosty sposób z lasu znikają kolejne śmieci! Zachęcamy każdego kto kocha las – jeśli wybierasz się na spacer po lesie, weź ze sobą worek na śmieci i w ten sposób połącz przyjemne z pożytecznym.

*

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko?
Jeśli wysypisko znajduje się na terenie LP zadzwonić prosimy do biura zarządzajacego terenem Nadleśnictwa lub do Straży Leśnej (bezpośrednie kontakty na stronie Nadleśnictw) – oczywiście koniecznie należy podać jak najdokładniejszą lokalizację.
W innym przypadku zgłaszaj:

  •     Straży Gminnej lub Straży Miejskiej,
  •     Policji,
  •     Wójtowi gminy.