Asset Publisher
CZASY II WOJNY ŚWIATOWEJ
Rozwój przedsiębiorstwa przerwała II wojna światowa. Okrucieństwa jej nie ominęły też łódzkich lasów. Okupanci natychmiast po zajęciu kraju wprowadzili swoich urzędników, którzy zajęli większość decyzyjnych stanowisk. Odebrali w ten sposób polskim leśnikom możliwość skutecznego gospodarowania. Zaczęli intensywną eksploatację najcenniejszych fragmentów lasów. Tak działo się w całym kraju. Była to zwyczajna grabież. Leśnicy próbowali złagodzić jej skutki, sabotując polecenia przełożonych. Niszczyli dawne plany urządzeniowe, zaniżali aktualne szacunki zasobności drzewostanów, ukrywali fakt istnienia najcenniejszych drzewostanów, żeby uchronić je przed wyrębem. Z zaangażowaniem działali w ruchu oporu. Byli łącznikami, członkami organizacji podziemnych, żołnierzami AK. Za pomoc okazaną partyzantom albo ludności pochodzenia żydowskiego groziła śmierć, często więc płonęły leśniczówki, mordowano leśników i ich rodziny. Angażując się, tak jak wszyscy, liczyli na rychły koniec wojny. Dziś na łódzkiej ziemi pozostały po nich drewniane krzyże i obeliski. Przypominają one o tragediach, które się tu rozegrały.
Od faszystowskich kul ginęli mieszkańcy okolicznych miejscowości: urzędnicy, nauczyciele, księża, leśnicy, hitlerowcy nie oszczędzali nikogo. Wśród korzeni, dziś już dorosłych drzew, spoczywają bezimienni bohaterowie tamtych lat. Pamięć o nich przetrwa, ponieważ dbają o to uczniowie miejscowych szkół i pracownicy Lasów Państwowych.
Asset Publisher
Seminarium oraz akcja sadzenia lasu w Nadleśnictwie Grotniki
Seminarium oraz akcja sadzenia lasu w Nadleśnictwie Grotniki
Dn. 28.04.2025 roku na terenie Nadleśnictwa Grotniki odbyło się Seminarium poświęcone aktualnym wyzwaniom i możliwościom związanym z zakładaniem plantacji drzew szybkorosnących w Polsce. Wydarzenie przyciągnęło grupę około 30 uczestników, wśród których znaleźli się leśnicy, przedstawiciele instytucji związanych z gospodarką leśną, a także osoby zainteresowane zrównoważonym rozwojem terenów leśnych w kontekście postępujących zmian klimatycznych.
📚 Naukowe spojrzenie na przyszłość polskich lasów
Pierwszym punktem seminarium był wykład pt. „Możliwości zakładania plantacji drzew szybkorosnących w Polsce”, wygłoszony przez prof. dr hab. inż. Marzenę Niemczyk z Instytutu Badawczego Leśnictwa. W swoim wystąpieniu Pani profesor poruszyła kluczowe zagadnienia związane z wpływem zmian klimatu na strukturę polskich lasów oraz koniecznością dostosowania gospodarki leśnej do nowych realiów.
Zebrani mogli usłyszeć o potencjale wzrostu poszczególnych gatunków drzew, a także o charakterystyce i zastosowaniu plantacji drzew szybkorosnących – rozwiązania, które może stanowić ważny element strategii adaptacyjnej dla leśnictwa. Zwrócono uwagę na konieczność dywersyfikacji składów gatunkowych i dostosowywania upraw do lokalnych warunków siedliskowych, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania trwałości i odporności drzewostanów.
🌱 Zagajniki krótkiej rotacji – wsparcie i praktyka
W dalszej części spotkania głos zabrał przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W swoim wystąpieniu skupił się na możliwościach wsparcia, jakie mogą uzyskać właściciele gruntów przy zakładaniu tzw. zagajników o krótkiej rotacji.
Przedstawiono konkretne modele hodowlane oraz omówiono warunki kwalifikacji do programów pomocowych. Zainteresowanie uczestników było duże, a tematykę kontynuowano podczas żywej dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli m.in. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - Pan Jacek Chudy oraz Pan Janusz Witkowski. Rozmawiano m.in. o wyzwaniach związanych z doborem powierzchni, hodowlą i produkcyjnością takich upraw oraz ich roli w obliczu postępujących zmian klimatycznych.
🧑🌾 Praktyczny finał seminarium – wspólne sadzenie lasu
Zwieńczeniem dnia było wspólne sadzenie drzew na terenie Leśnictwa Zimna Woda. Uczestnicy – pod przewodnictwem Dyrektora Jacka Chudego – zasadzili sosnę zwyczajną z odkrytym systemem korzeniowym, pochodzącą ze szkółki leśnej Źródliska. Praca w terenie była nie tylko praktycznym uzupełnieniem omawianych tematów, ale również symbolicznym aktem wspólnej troski o przyszłość lasów.
Każdy z uczestników aktywnie włączył się w sadzenie, co pozwoliło na bezpośrednie doświadczenie tego, jak teoria może i powinna łączyć się z działaniem.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, zaangażowanie i inspirujące rozmowy. Wasza obecność jest dowodem na to, że przyszłość polskich lasów leży w odpowiedzialnych rękach. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i wymiana doświadczeń zaowocują kolejnymi dobrymi praktykami w terenie. 🌳💚