Asset Publisher Asset Publisher

Festiwal „Lasy w kulturowym krajobrazie Europy”

W tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego organizatorzy zwracają szczególną uwagę na rolę i znaczenie ekosystemów leśnych. Dlatego też leśnicy wezmą udział w przygotowywaniu wypraw do lasów.

Festiwal odbywa się od 7 do 11 czerwca w Łodzi i jest nie tylko największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce, ale przede wszystkim wielkim świętem filmowców przyrodników, fotografów i malarzy.

Organizatorzy czekają na filmy popularno-naukowe i naukowe, dokumentalne, animowane,
ale także telewizyjne programy przyrodnicze
i inne formy filmowe o czasie projekcji do 60 min. Ważne, aby zostały zrealizowane w zapisie cyfrowym, powstały po 1 stycznia 2015 r. i nie brały udziału w poprzedniej edycji festiwalu.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi do 28 lutego. Regulamin i zgłoszenie -  www.wfo.com.pl. 

Nadesłane filmy trafią do Komisji Selekcyjnej, która zdecyduje które z nich zakwalifikują się do konkursu głównego festiwalu.

Ale festiwal to nie tylko konkurs główny.
W programie imprezy znajdą się pokazy specjalne, wystawy fotografii przyrodniczej, warsztaty mistrzowskie dla fotografów oraz konkursy dla dzieci i młodzieży, popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii, a realizowane we współpracy z nauczycielami. Wszystkie wystawy i filmy będzie można obejrzeć za darmo.

Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie,  łączna pula festiwalowych nagród wynosi ok. 12 tys. euro.

Organizowany jest od 1980 r., a od 16 lat ma formułę międzynarodową. Motto, które przyświeca brzmi „Promocja przyrody i krajobrazu Europy", a zgłaszane do konkursu głównego prace mają wpisywać się w tę myśl.
Mogą być to filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody Europy, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody i wszelkim zagadnieniom pokrewnym.

Od kiedy festiwal ma zasięg międzynarodowy biorą w nim udział filmy z całego świata, a w ślad za nimi do Łodzi zjeżdżają realizatorzy i producenci filmów oraz organizatorzy festiwali filmowych. Do poprzedniej edycji zgłoszono 88 filmów, z czego 45,
z 11 krajów dostało się do konkursu
.

Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch, co przyczynia się do promocji polskiej kinematografii,
a szczególnie tej jej specyficznej dziedziny, jaką jest film przyrodniczy
.