Lista aktualności Lista aktualności

XVI Wigilia Hubalowa na Bielawach

Po raz szesnasty spotkali się na leśnej polanie na Bielawach, kultywując tradycje Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ps.„Hubal” i pamięć o samym Majorze.  

W dawnej gajówce Bielawy, po której dziś zostały tylko fundamenty, odbyła się ostatnia wieczerza wigilijna majora Henryka Dobrzańskiego, którą spożył wraz ze swoimi żołnierzami. Wigilię w 1939 r. przygotowali leśniczowie z Bielaw i Dęby wraz z rodzinami, która wtedy gościła nie tylko żołnierzy, leśników, ale również przedstawicieli miejscowej ludności, tak i w dzisiejszych czasach, gromadzi leśną rodzinę, która spotyka się pośród szumiących kniei, przy cieple ogniska i opłatku. Zgodnie z tradycją w pierwszy piątek grudnia od 2007 roku na Bielawach spotykają się szkoły z woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego pod patronatem „Hubala”, leśnicy, żołnierze, samorządowcy, stowarzyszenia „Hubalowe” oraz lokalne społeczeństwo.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do Anielina pod Szaniec Hubala, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Pielęgnowanie tej tradycji stanowi ważny element kultury naszego nadleśnictwa, szkół Hubalowych i lokalnej społeczności, łącząc nas w jedną wielką rodzinę.

Organizatorami Hubalowej wigilii byli: Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Radomiu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.