Lista aktualności Lista aktualności

Wyjątkowe gniazdo bielików

W Nadleśnictwie Poddębice zagnieździła się kolejna para bielików. Ma dwoje młodych i zamieszkuje gigantycznych rozmiarów gniazdo.

Gniazdo bielików jest prawdziwą perełką. Ptaki nie zbudowały swojego domu od podstaw. Prawdopodobnie nadbudowały je na gnieździe myszołowa. Ogromne gniazdo, które znajduje się w rozwidleniu starej olszy, ma ok. 3 m wysokości i waży blisko tonę. To najwyższe gniazdo bielika na terenie województwa łódzkiego.
W gnieździe są dwa młode. Starsze i silniejsze już wyleciało z gniazda, drugie pisklę za ok. tydzień powinno zacząć poznawać okolicę.

Na terenie łódzkiej dyrekcji LP znajduje się 16 stref ochrony gniazd bielika i 14 par, które w tym roku wychowują młode. Najliczniej gniazda występują w nadleśnictwie Kutno i Grotniki.
Ptakom nie przeszkadzają małe kompleksy leśne, ich rozdrobnienie ani rozbudowana sieć dróg. Dla tego gatunku najistotniejsze jest sąsiedztwo zbiorników wodnych.

***

Na terenie RDLP w Łodzi znajdują się również 33 strefy ochrony gniazd bociana czarnego. W tym roku gniazdują w nich 62 sztuki bociana. Jednak ze względu na chłodną i mokrą wiosnę, gatunek ten ma trudną sytuację lęgową.