Lista aktualności Lista aktualności

UCIECZKA Z MIASTA

Czy nasza psychika ma wpływ na to jak poradzimy sobie w sytuacji kryzysowej? Jak przygotować się do wyprawy w teren? Jak udzielić komuś pierwszej pomocy w terenie? Co zrobić kiedy się zgubię w lesie? Co można jeść podczas takiej wyprawy?

To tylko kilka pytań, na które poznali odpowiedzi wszyscy Ci, którzy w ubiegłą niedzielę zdecydowali się ... UCIEC Z MIASTA.
W Szkółce Leśnej Borowiny odbyły się warsztaty z survivalu i bushcraftu.

Pojęcia te bywają czasami stosowane zamiennie, ale dowiedzieliśmy się, że nie określają tego samego. Bushcraft to w dużym skrócie umiejętności związane z życiem w dziczy, daleko od miasta. Survival to natomiast umiejętność przetrwania w sytuacji krytycznej, zagrażającej życiu.

Sytuacją kryzysową może okazać się zgubienie w lesie. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, że w takiej sytuacji bardzo ważna jest nasza psychika. To oczywiście nie wszystko bo potrzebna jest też wiedza i umiejętności. W zlokalizowaniu się pomocne mogą być leśne słupki oddziałowe, nauczyliśmy się też określać kierunki za pomocą… patyka! Ciekawostką było to, że kierunki można określić także za pomocą… MROWISK! Co prawda w lesie ta metoda się nie sprawdza, ale na otwartej przestrzeni jak najbardziej.

Życzymy wszystkim samych udanych wypraw w teren!
W Nadleśnictwo Bełchatów jest udostępnionych około 1500 ha lasów do nocowania w ramach programu "Zanocuj w lesie". Więcej informacji tutaj.