Lista aktualności Lista aktualności

stroisz pod kontrolą

Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Dla Straży Leśnej to okres wytężonej pracy, dnia 24 października rozpoczynają akcję „Stroisz".

Stroisz, to potoczna nazwa gałązek drzew i krzewów iglastych, materiału do produkcji wieńców i ozdób nagrobnych. Zwiększony popyt na ten materiał roślinny stanowi poważne zagrożenie dla naszych lasów.

Skala kradzieży i wielkość zniszczeń w lasach w znacznym stopniu zależy od liczby amatorów kradzionego stroiszu. Dlatego warto o tym pomyśleć przed zakupem.  Straty przyrodnicze są w tym wypadku olbrzymie. Wiązka stroiszu to jedna zniszczona ok. 20-letnia jodła, oszpecona lub obumierająca, bo nadmiernie pozbawiona gałęzi.

Pomimo, że akcja zaczyna się od 24 października, już od początku tego tygodnia strażnicy leśni patrolują las. Wcześniejsze kontrole organizują Nadleśnictwa gdzie w drzewostanach rośnie jodła.

Strażnicy będą kontrolować również targowiska. Sprawdzą źródło i legalność pochodzenia stroiszu. Pojazdy poruszające się po drogach leśnych oraz przebiegających w pobliżu lasów także będą poddawane kontrolom.

Nie rezygnujmy jednak z zakupu naturalnego stroiszu. Warto podkreślić, że ozdoby wykonane z zielonych gałązek ulegają biodegradacji i nie są tak szkodliwe dla środowiska jak tworzywa sztuczne. Takie legalnie pozyskane gałązki można kupić w Lasach Państwowych.

Stroisz pochodzi głównie z zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych w lesie. Posadzone gęsto młode sadzonki jodeł i świerków należy co jakiś czas przecinać. Pozwala to na prawidłowy i szybki  wzrost pozostałych roślin, które nie muszą rozpaczliwie walczyć o światło i wodę. Na bazie posiadanej wiedzy leśnicy decydują wtedy, które drzewa będą w przyszłości stanowić piękny i zdrowy las, a które z powodu uszkodzeń i chorób należy dla jego dobra usunąć. Pozyskane z tych zabiegów gałęzie trafiają do sprzedaży. Taka sprzedaż odbywać się będzie w Nadleśnictwach Brzeziny, Wieluń, Gostynin czy Płock.

Osoby, które sprzedają stroisz na targowiskach powinny posiadać dokumenty, poświadczające legalność pozyskania. Jeśli stroisz pochodzi z Lasów Państwowych sprzedający powinien mieć tzw. asygnatę, którą wystawia Nadleśnictwo.

Każdy kupujący może na własną rękę sprawdzić legalność pochodzenia oferowanego towaru, wystarczy zapytać o miejsce pozyskania stroiszu. Na te z Lasów Państwowych wydawane są tzw. asygnaty.

Podczas akcji świątecznej Straż Leśna patroluje tereny również pod kątem kłusownictwa czy kradzieży drewna.