Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy oddali cześć „Łupaszce”

Leśnicy wartą honorową pożegnali majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę". Ceremonia złożenia w trumnie ekshumowanych szczątków legendarnego dowódcy oddziałów AK i uznawanego za wzór Żołnierza Wyklętego, odbyła się w Łodzi.

W Archikatedrze Łódzkiej 21 kwietnia odbyła się uroczysta msza święta, a dzień później przy wystawionej trumnie, czuwały warty złożone ze służb mundurowych i harcerzy.

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 kwietnia w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Następnie trumnę odprowadzono do grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Major został pochowany w rodzinnym grobie, obok zmarłej w 2012 r. córki Barbary.

Zygmunt  Szendzielarz „Łupaszka" walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po ucieczce z niewoli powrócił do Wilna. Już w 1940 r. zaczął działać w konspiracji (w 4 Pułku Ułanów), przyjmując pseudonim „Łupaszka". Początkowo organizował siatkę wywiadowczą, a później dowodził 5. Brygadą Wileńską AK, walczącą z Niemcami i ich litewskimi sojusznikami oraz sowiecką partyzantką. Wiosną 1945 r. wraz ze swoją brygadą przeprowadził kilkadziesiąt akcji przeciwko UB i NKWD.

We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie nadal  prowadził działalność dywersyjną. Rok później wraz z  grupą żołnierzy przeniósł się na Białostocczyznę i dołączył do VI Brygady Wileńskiej. W marcu 1947 r. opuścił oddział, został aresztowany 30 czerwca 1948 r. Śledztwo trwało niemal dwa i pół roku, w czasie przesłuchań wziął na siebie całkowitą odpowiedzialność za działania podległych mu żołnierzy. W listopadzie 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Wyrok (strzał w tył głowy) wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie.

Dopiero w 2013 r. w zbiorowej mogile na warszawskiej „Łączce" zidentyfikowano szczątki majora, złożono je w trumnie podczas uroczystości w Łodzi. Obok szczątków majora „Łupaszki" w trumnie ułożono mundur oficerski Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich wraz z pasem, koalicyjką i oficerkami, szablę bojową wzór 34, ryngraf z Matką Boską Ostrobramską oraz srebrny pierścień z inskrypcją „Boże Chroń Polskę".