Lista aktualności Lista aktualności

Orientuj się z Nadleśnictwem Bełchatów!

Zapraszamy na spacer po lesie z mapą!

Nasze wydarzenie jest skierowane do osób indywidualnych, rodzin, grup zorganizowanych, klas szkolnych, osób aktywnych fizycznie, preferujących ciszę i spokój na łonie natury, biegaczy, spacerowiczów i wszystkich tych, którzy mają ochotę na spacer po lesie z mapą!

Nadleśnictwo Bełchatów zaprasza na wydarzenie pod nazwą "Orientuj się z Nadleśnictwem Bełchatów" w dniu 17.09.2022 r. przy ul. Lipowej 175.

Zachęcamy do tego, aby przyjechać komunikacją miejską, linia nr 3 MZK Bełchatów przyjeżdża pod biuro Nadleśnictwa.

UDZIAŁ BEZPŁATNY! Liczba miejsc ograniczona, prosimy o zapisy pod nr tel.: 513 752 331 (w dni robocze od 7:00 - 15:00)

W przypadku wolnych miejsc, możliwość zapisu również w dniu imprezy.

Program:

od godz. 9.00 – zgłoszenia, wydawanie map;

9.00 – 12.30 – czas na udział w konkurencjach;

13.00 losowanie nagród.

 

Od godziny 9:00 będzie czynne biuro imprezy i będzie można odbierać karty uczestnika oraz mapy. Kartę otrzymuje każdy uczestnik (np. w przypadku rodziny każdy członek otrzymuje kartę). Jest ona jednocześnie losem na loterię oraz kuponem na posiłek do food-truck "Dobre z lasu" (między innymi burgera z dziczyzny i lemoniadę). Udział w konkurencjach jest formą zabawy, nie mierzymy czasu ani nie prowadzimy klasyfikacji. Każde stanowisko jest obsługiwane przez sędziego, który potwierdza udział na karcie uczestnika.

 

Kupon na burgera i los będą ważne pod warunkiem uzyskania co najmniej 3 potwierdzeń udziału w konkurencjach od sędziów na stanowiskach. Losowanie będzie się odbywało o godzinie 13:00 i będzie również zakończeniem imprezy.

Po wylosowaniu numeru, uczestnik z kartą o tym numerze okazuje ją komisji sędziowskiej, która stwierdza ważność losu (min. 3 potwierdzenia).

Konkurencje:

  1. orientacja precyzyjna;
  2. pomiar odległości, orientowanie mapy;
  3. trasa rodzinna;
  4. trasa turystyczna;
  5. strzelanie pneumatyczne;
  6. podstawy pierwszej pomocy;
  7. gry i zabawy.

OPIS KONKURENCJI

Wszystkie konkurencje są obsługiwane przez sędziów, przy stanowiskach znajdują się tabliczki z krótkim instruktażem. Uczestnicy w każdym przypadku mogą liczyć na pomoc i wyjaśnienia sędziego.

  1. Orientacja precyzyjna: uczestnik obserwuje kilka punktów w terenie, od sędziego otrzymuje mapę z jednym punktem i określa, który z nich jest narysowany na mapie. Punkty oznaczamy opisując je literami alfabetu A, B, C itd., licząc od lewej do prawej, niezależnie czy punkt jest bliżej, czy dalej (patrz rysunek obok).  Oczywiście punkty w terenie nie są opisane. Może zdarzyć się, że zaznaczonego punktu nie ma w terenie, wtedy zaznaczamy odpowiedź „Z”.

 

2. Pomiar odległości: w terenie oznaczono odcinek 100 m. Uczestnik mierzy ilość par kroków na tym dystansie. Następnie dokonuje próby samodzielnego pomiaru na wyznaczonym odcinku. Orientowanie mapy: sędzia objaśnia sposób orientowania mapy wg obiektów terenowych i pomaga w samodzielnych próbach wykonania zadania.

3. Trasa rodzinna: długość 2400 m, 5 punktów kontrolnych – słupków Zielonego Punktu Kontrolnego. Trasa przebiega po drogach i ścieżkach. W terenie rozwieszone są biało-czerwone wstążki. Ich przebieg zaznaczony jest na mapie czerwoną przerywaną linią. Trójkąt oznacza start, w środku każdego kółka znajduje się w terenie punkt kontrolny (PK). Jest to drewniany słupek wyposażony w logo Lasów Państwowych, tabliczki z indywidualnym kodem oraz perforator służący do potwierdzania obecności na PK. Perforatorem kasujesz odpowiednie okienka na karcie startowej wydrukowanej na mapie. Liczby przy punktach to kolejny numer oraz kod jaki można odczytać na tabliczkach zamontowanych na słupkach PK - wiesz czy kasujesz prawidłowy PK. Jak widać na przykładowym rysunku wstążki nie prowadzą najkrótszą drogą do punktu. Jeżeli umiesz czytać mapę bez problemu trafisz do punktów krótszą, nieoznakowaną drogą. Jeśli to Twój pierwszy raz lepiej trzymaj się wstążek - na pewno nie zabłądzisz i ukończysz trasę. Taką trasę mogą bezpiecznie pokonać nawet osoby bez doświadczenia. Po skończeniu zadania sędzia potwierdza na karcie uczestnika zaliczenie konkurencji.

4. Trasa turystyczna: dla osób potrafiących posługiwać się mapą. Długość 3000 m, 8 punktów kontrolnych, bez wstążek. Punkty zlokalizowane w większości obok ścieżek, uczestnicy część trasy muszą pokonać „na przełaj”. Potwierdzenie pokonania trasy jak w przypadku trasy rodzinnej.

5. Strzelanie pneumatyczne: karabinek sportowy, dystans 10 m.

6. Podstawy pierwszej pomocy: instruktaż prowadzony przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. W tym miejscu można również uzyskać pierwszą pomoc w przypadku kontuzji.

7. Gry i zabawy: prowadzone przez leśników gry i zabawy z elementami edukacji leśnej.

UWAGA: osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć pod opieką dorosłych, trasy leśne pokonujemy na własną odpowiedzialność przestrzegając zasad bezpieczeństwa oraz zachowania się w lesie.