Lista aktualności Lista aktualności

NOC CIEM

W piątkowy wieczór w Szkółce Leśnej Borowiny rozbłysły światła i flesze, ale to wydarzenie nie miało nic wspólnego z imprezą i czerwonym dywanem.

Leśnicy z Nadleśnictwa Bełchatów zorganizowali 3 czerwca 2022 r. wydarzenie „Noc ciem”.  Wszyscy goście mogli przekonać się, chociażby o tym, że ćma, która czasami wlatuje do naszego mieszkania wieczorem, to nie jest zawsze ten sam gatunek. W Polsce żyje około 3000 różnych gatunków motyli nocnych.

„Noc ciem” to było wydarzenie, które miało przybliżyć uczestnikom nieznany, choć tak bliski świat motyli nocnych. Spotkanie rozpoczęliśmy od otwarcia czasowej wystawy fotograficznej Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „One żyją wśród nas”. Izba Edukacyjna wypełniła się niesamowitymi zdjęciami przyrody z terenów Nadleśnictwa Bełchatów.

Poza tym swoje fotografie skrupulatnie kolekcjonowane od wielu lat działalności entomologicznej przywiózł również nasz gość specjalny, entomolog Jacek Nowak- członek Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oddział w Łodzi. Leśniczy Szkółkarz, Marcin Wiewiórowski który również pasjonuje się entomologią, pokazał uczestnikom jak korzystać z przewodnika online po motylach świata „Lepidoptera Mundi”. Po krótkim szkoleniu rozpoczęliśmy prelekcję Pana Jacka Nowaka, po której już nikt nie miał wątpliwości, która nasza ćma jest największa, jak odróżnić samca od samicy oraz czym różni się motyl dzienny od motyla nocnego. Po części teoretycznej rozpoczęła się najbardziej wyczekiwana część „Nocy ciem”, czyli wabienie owadów do ekranów entomologicznych. Podczas oczekiwania na przylot owadów odbyło się bardzo wiele ciekawych rozmów, nawiązały się nowe znajomości, a Pan Jacek opowiadał wszystkim ciekawostki z życia nocnych motyli. Nie musieliśmy długo czekać, bo już po kilkunastu minutach pojawiły się pierwsze okazy. Poza obserwacjami niektórzy próbowali swoich sił w fotografowaniu owadów.

Mamy nadzieję, że odczarowaliśmy trochę tę szarość i ponurość, z którą kojarzą się ćmy. W „Nocy ciem” wzięło udział ok. 40 osób. Serdecznie dziękujemy za udział i za atmosferę!

Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Nowakowi za wspaniałą prelekcję.

Dziękujemy również Panu Andrzejowi Juchniewiczowi oraz całemu Bełchatowskiego Towarzystwu Fotograficznemu za uświetnienie spotkania swoimi zdjęciami.

Emocje jeszcze nie opadły, ale my już planujemy kolejne spotkania, do zobaczenia!

Zdjęcia, które dołączyliśmy do tego artykułu zostały wykonane przez Pana Jacka Nowaka oraz przez Pana Roberta Króla - członka Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego.