Lista aktualności Lista aktualności

Bogatka online

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy powiesili budkę lęgową z otworem wlotowym o średnicy 3 cm i zainstalowali kamerę z funkcją podczerwieni i dźwiękiem. Na początku kwietnia sikory rozpoczęły okres lęgowy. Ptaki dobrały się w parę i zasiedliły budkę. Pracę rozpoczęły od wykonania gniazda głównie z mchu, a wyściółkę stanowiły drobne pióra i sierść. W połowie kwietnia samica zniosła niewielkie białe rudo nakrapiane jaja, z których wylęgły się pisklęta.

Pisklęta są niezwykle żarłoczne i domagają się od rodziców ciągłych dostaw pokarmu. W okresie wychowu młodych, który trwa ok. 3 tygodni, oboje rodzice polują bardzo intensywnie, przynosząc im pokarm 300-650 razy.

Relacje z budki lęgowej znajdziecie na naszym facebooku.

Widziałaś/eś ciekawe zachowanie sikor?
Zrób screen i wyślij z komentarzem na adres rzecznik@lodz.lasy.gov.pl.
Najciekawsze screeny umieścimy na stronie lodz.lasy.gov.pl/bogatka-online oraz facebook.com/LasyPanstwoweLodz/ instagram.com/las_dobre_sasiedztwo/

Ciekawostki

• Sikora bogatka jest gatunkiem licznie występującym w naszym kraju. Zasiedla lasy, parki, skwery i ogrody. Jest ptakiem objętym ścisłą ochroną gatunkową. Występuje na terenie prawie całej Europy (za wyjątkiem dalekiej północy), a także w północno - zachodniej Afryce i w regionach Azji o klimacie umiarkowanym.

• Doświadczone pary sikory bogatki wyprowadzają dwa lęgi w roku. Młode pary tylko jeden. Samica składa od 4 do 18! białych jaj pokrytych rdzawymi plamkami, z których po ok. 14 dniach wykluwają się pisklęta. Lęgi zaczynają się na początku kwietnia. Samiec i samica karmią młode, które opuszczają miejsce lęgu (budkę lęgową) po ok. trzech tygodniach.

• Sikora bogatka w ciągu dnia jest w stanie zjeść tyle, ile sama waży, czyli do 20 g. Wiosną i latem jej menu stanowią owady, jaja, larwy i poczwarki owadów. Późną jesienią i zimą chętnie zagląda do karmnika gdzie korzysta z nasion słonecznika, orzechów, ziaren zbóż i słoniny. Zimą sikora spędza ¾ czasu na żerowaniu.

• Sikora bogatka to znakomity śpiewak wyróżniający się spośród innych ptaków wyjątkowo bogatym repertuarem głosów. Bogatka miała swoje 15 minut sławy w muzyce Antona Brucknera. Pierwsza część IV Symfonii tego austriackiego kompozytora, składa się z serii połączeń treli bogatki.

• Bogatki mają też swoje drapieżne oblicze. W 1996 r. w węgierskiej jaskini w Górach Bukowych po raz pierwszy zaobserwowano przypadek zjadania przez sikory bogatki nietoperzy z rodzaju Pipistrellus. Według obserwacji udało się ustalić, że sikory korzystały z tego typu pożywienia, gdy brakowało im ich stałego pokarmu. Wielokrotnie obserwowano też jak bogatki karmią się padliną pozostawioną przez wilki czy rysie.