Lista aktualności Lista aktualności

Łódzka dyrekcja liczy straty

Wiatry, które w niedzielę przetoczyły się przez województwo łódzkie, zniszczyły ponad 100 tys. m³ drewna.

Silne wiatry spowodowały szkody w Nadleśnictwie Smardzewice łamiąc 10 tys. m³, a w Nadleśnictwie Przedbórz zniszczyły 20 tys. m³ drewna, połamały także drzewa w Nadleśnictwie Piotrków.

Jednak największe spustoszenie wiatr poczynił w Nadleśnictwie Opoczno niszcząc 80 tys. m³ drewna. Znaczne szkody odnotowano w leśnictwach Rożenek, Myślibórz oraz Bielawy, w czterech gminach: Żarnów, Białaczów,  Aleksandrów i Poświętne.

To nie jedyne nadleśnictwa, które ucierpiały w czasie niedzielnych wichur. W Nadleśnictwie Opoczno zniszczenia powstały na łącznej powierzchni 1 200 ha lasu. W leśnictwach Myślibórz i Rożenek część uszkodzonych drzewostanów znajduje się wśród kompleksów lasów prywatnych.
W obecnej sytuacji odnalezienie granic nawet większych działek w zarządzie LP jest niemożliwe. Dlatego Nadleśnictwo Opoczno już rozważa wynajęcie samolotu lub drona, aby wykonano zdjęcia i stworzono ortofotomapę. Nakładając zrobione zdjęcia na warstwę numeryczną mapy nadleśnictwa, można będzie dokładnie zlokalizować powstałe szkody.

W terenie trwa już porządkowanie dróg, jest także ustalany harmonogram prac w usuwaniu szkód. Leśnicy apelują o ostrożność. Wiele drzew jest niebezpiecznie pochylonych i w każdej chwili mogą się złamać. Nie należy,  przypominają leśnicy, odwiedzać terenów objętych klęską.