Lista aktualności Lista aktualności

Łódzcy leśnicy-szachiści na podium

Od 25 do 28 lutego na terenie rdLP w Łodzi odbywały się XXIII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników. Przy szachownicach spotkało się 53 zawodników, 5 reprezentowało łódzką dyrekcję.

Zawody przeprowadzono na dystansie 11 rund, czyli każdy z uczestników w ramach turnieju musiał rozegrać 11 partii szachowych. Zgodnie z regulaminem zawodów gracze na rozegranie swojej partii mieli tylko 30 minut. Jeśli w regulaminowym czasie nie powstała na szachownicy pozycja matowa lub remisowa, to sędzia najczęściej orzekał przegraną zawodnika, który przekroczył swój czas do namysłu. W szczególnych przypadkach sędzia miał prawo orzec remis. Podczas rozgrywania partii zawodnicy musieli się wykazać dużą czujnością, gdyż po ubiegłorocznych zmianach dotyczących przepisów gry, w tegorocznych mistrzostwach już pierwsze nieprawidłowe posunięcie przegrywało partię.

RDLP w Łodzi na zawodach reprezentowało pięciu leśników:

nadleśnictwo Gostynin – Waldemar Dudziński,

nadleśnictwo Płock – Adam Iller

nadleśnictwo Poddębice – Roman Godlewski,

nadleśnictwo Przedbórz –  Jarosław Gaj

nadleśnictwo Smardzewice – Wiesław Hernoga.

Organizatorem zawodów był Związek Leśników Polskich w RP przy współudziale rdLP Łódź i nadleśnictwa Smardzewice.

 

W rywalizacji drużynowej brały udział 24 zespoły. Głównym faworytem do zwycięstwa od samego początku byli ubiegłoroczni triumfatorzy - szachiści z Węgier. O pozostałe miejsca na podium miała się toczyć zacięta walka między sześcioma drużynami: reprezentacją leśników z Rumunii, rdLP Łódź, rdLP Wrocław, rdLP Olsztyn, rdLP Radom oraz rdLP Toruń. Zgodnie z przewidywaniami po pierwszym dniu rywalizacji prowadzili leśnicy z Węgier, a w walce o pozostałe dwa miejsca na podium pozostały już tylko trzy drużyny: rdLP Łódź, rdLP Olsztyn i rdLP Radom, które to zamiennie znajdowały się po kolejnych rundach na miejscach medalowych. Ostatecznie klasyfikację drużynową wygrali leśnicy z Węgier (17 pkt), na drugim miejscu znalazła się drużyna leśników reprezentująca rdLP w Łodzi (16 pkt). Trzecie miejsce zajął zespół rdLP w Olsztynie (14,5 pkt), który wygrywając wysoko w ostatniej rundzie zepchnął poza podium drużynę rdLP w Radomiu, która zgromadziła na swym koncie 14 pkt. Tegoroczne podium w klasyfikacji drużynowej wyglądało identycznie jak w zeszłym roku (zawody rozgrywane w Kistowie – RDLP Gdańsk), co świadczy o pojawieniu się lekkiej dominacji czołowych drużyn.

W zawodach indywidualnych uczestniczyło 53 szachistów, w tym 47 zawodników reprezentujących środowisko leśne z całej Polski oraz dwie trzyosobowe drużyny z Węgier i Rumunii. Podobnie jak w klasyfikacji drużynowej, również tutaj głównymi faworytami do zwycięstwa byli szachiści z Węgier. Poza nimi do końcowego uplasowania się w strefie medalowej swe aspiracje zgłaszali również leśnicy z Rumunii, rdLP Łódź, rdLP Wrocław i rdLP Olsztyn.

Po pierwszym dniu zmagań w ścisłej czołówce nie było niespodzianek i na prowadzeniu był szachista z Węgier – Nandor Papp, który z sześcioma zwycięstwami i jednym remisem samodzielnie prowadził w turnieju. Kolejni przeciwnicy nie potrafili stawić zdecydowanego oporu dotychczasowemu liderowi i zawodnik z Węgier zasłużenie wygrał turniej indywidualny z dorobkiem 9,5 pkt. Drugie miejsce zajął Roman Godlewski (9,0 pkt) z nadleśnictwa Poddębice reprezentujący rdLP w Łodzi. O zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji indywidualnej toczono na szachownicach bardzo zacięte pojedynki. Aż trzech zawodników zgromadziło po 7,5 pkt i o wyłonieniu ostatniego medalisty musiała zadecydować wartościowość pomocnicza tzw. „punkty Bucholza" – zgodnie z regulaminem mistrzostw (jest to ilość punktów zdobyta przez przeciwników, z którymi graliśmy partie szachowe). Wartościowość pomocniczą najlepszą miał kolejny zawodnik z Węgier – Jozsef Nemeth i dzięki temu wyprzedził Piotra Dziadonia (rdLP Olsztyn) i Dariusza Cieplaka (rdLP Lublin). W pierwszej dziesiątce mistrzostw  znalazł się jeszcze inny zawodnik reprezentujący rdLP w Łodzi - Adam Iller zajmując dziewiąte miejsce.

Podczas mistrzostw odbył się również turniej szachów błyskawicznych na dystansie 11 rund, i tempie gry 5 minut dla każdego zawodnika. W praktyce oznaczało to, że w ciągu 5 minut trzeba było dać mata przeciwnikowi, gdyż w przeciwnym razie partia kończyła się naszą przegraną (poza małymi wyjątkami regulaminowymi wynikającymi z Kodeksu szachowego). W turnieju szachów błyskawicznych zwyciężył Roman Godlewski, drugie miejsce w zawodach zajął Piotr Dziadoń (rdLP Olsztyn), a na trzecim miejscu znalazł się Andrzej Kania (rdLP w Radomiu). Mocno faworyzowani leśnicy z Węgier tym razem musieli się zadowolić miejscami poza podium, Nandor Papp zajął czwarte miejsce, a Jozsef Nemeth był siódmy. W pierwszej dziesiątce w turnieju błyskawicznym znalazł się jeszcze inny zawodnik reprezentujący gospodarza – Waldemar Dudziński.

Pamiątkowe dyplomy, medale i puchary wręczali zawodnikom Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Bronisław Sasin oraz Dyrektor RDLP w Łodzi Edward Janusz.

Po zakończeniu rywalizacji przy szachownicach organizatorzy zapoznali szachistów z miejscową historią i kulturą, organizując wycieczkę do „Grot Nagórzyckich" oraz do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.