Lista aktualności Lista aktualności

Las na rynku Manufaktury

Raz do roku w centrum Łodzi, można poczuć się jak w prawdziwym lesie. W sobotę 14 maja na rynku dawnej fabryki Izraela Poznańskiego, Święto Lasu leśnicy obchodzili z łodzianami.

Święto Lasu na rynku Manufaktury ma już kilkuletnią tradycję. W tym roku tematem przewodnim eventu było drewno. Leśnicy z łódzkiej dyrekcji promowali ten ekologiczny i piękny surowiec, mający niemal 30 000 zastosowań.

Na rynku stanęła również leśna ścieżka zmysłów. Przejście po niej bosą stopą oddawało spacer po runie leśnym. Przechadzkom towarzyszyło rozpoznawanie podłoża i gatunków drzew, które wycięte na kształt szkolnych kredek, towarzyszyły spacerowiczom na trasie ścieżki.

Wyjątkową atrakcją były przejażdżki bike busem - pojazdem idealnym do leśnych podróży. A na zgłodniałych czekały potrawy z dodatkiem dziczyzny.

Dla najmłodszych uczestników eventu przygotowano także specjalne zabawy. Dzieci miały szansę rozwijać swoją kreatywność. Do wykonania kartek tym razem użyły zielonych elementów roślin, również własnoręcznie wykonywały i malowały drewniane ozdoby.

Rynek odwiedziły leśne drapieżniki: orzeł przedni, sokół wędrowny, jastrząb Harrisa oraz puszczyk i płomykówka. W zabytkowym centrum handlowym można było również zobaczyć rekonstrukcję starej kancelarii leśniczego i usiąść za biurkiem gospodarza.

Na stoisku Zespołu Ochrony Lasu roiło się od szkodników leśnych. Chrabąszcze, szeliniaki, boreczniki, korniki – szkodniki, wzbudzały zainteresowanie dzieci, które trzymając w rączkach owady z zaciekawieniem słuchały leśnej lekcji biologii. 

W wydarzeniu, oprócz nadleśnictw z terenu RDLP w Łodzi, uczestniczyły także instytucje, z którymi łódzka dyrekcja od wielu lat współpracuje, m.in. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Ogród Botaniczny w Łodzi, SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie, Leśnictwo Miejskie w Łodzi, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, Zespół Ochrony Lasu w Łodzi, Uniwersytet Łódzki Filia w Tomaszowie Mazowieckim i Gniazdo Sokolników ZG PZŁ.