Lista aktualności Lista aktualności

Jesień w Nadleśnictwie Bełchatów

Jesienny las jest piękny, kolorowy, sprawia wrażenie, że wszystkie rośliny i stworzenia przygotowują się do snu zimowego. Wchodząc do takiego lasu czujemy, że cała przyroda wyhamowała, że wszystko zwolniło i jest ciszej. Pomimo wrażenia „uśpienia” lasu, nadal dużo się w nim dzieje zarówno w świecie fauny i flory, ale także w pracy leśnika m.in. Nadleśnictwa Bełchatów RDLP w Łodzi. Co robiliśmy jesienią?

  •    Jesień to czas kiedy musimy zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół czyli o ptaki i nietoperze. W listopadzie sprzątaliśmy budki lęgowe, które już wisiały na drzewach i powiesiliśmy około 400 sztuk nowych. Ptaki znoszą do budek liście, gałązki, a nawet sierść, pióra, a to wszystko w połączeniu z ptasimi odchodami stwarza warunki idealne dla pasożytów i patogenów. Być może jeszcze jesienią zamieszkają w nich ptaki, które zimują w Polsce, a może dopiero wiosną, kto wie? W każdym razie, budki będą czekały na nowych lokatorów czyste i nie będą zagrażały ich zdrowiu.
  •  Przygotowaliśmy się do sezonu zimowego i zakupiliśmy karmę dla ptaków, teraz tylko czekamy na śnieg i uruchomimy ptasie stołówki.
  •  Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny to czynność, którą wykonujemy co roku. W terenie wyznaczyliśmy stałe partie kontrolne, na których przeprowadzamy poszukiwania. Wyniki jakie uzyskujemy, służą do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodliwe dla lasu owady. Gatunki, których poszukujemy to między innymi strzygonia choinówka, poproch cetyniak, barczatka sosnówka, osnuja gwiaździsta i boreczniki - są to owady liściożerne, które zimują w ściółce.
  •  Na Szkółce Leśnej Borowiny przeprowadziliśmy inwentaryzację sadzonek. Policzenie wszystkich młodych drzewek, które wiosną będą mogły byś posadzone w lesie jest dla nas bardzo ważne. Tylko w ten sposób możemy odpowiednio zaplanować wiosenne prace odnowieniowe. Wiedząc iloma sadzonkami dysponujemy, jesteśmy w stanie przewidzieć ile młodych drzewek danego gatunku można posadzić, wiemy też ile możemy przeznaczyć do sprzedaży detalicznej.
  • Zebraliśmy nasiona, które następnie trafiły do szkółki, gdzie posłużą do wyhodowania młodego pokolenia.
  • Przygotowywaliśmy glebę - jest to zabieg poprzedzający wiosenne sadzenie lasu. Dzięki temu będą lepsze warunki wilgotnościowe i strukturalne ziemi, co ułatwi nam prace odnowieniowe.
  • Ogrodziliśmy kilka upraw, a w kilku zabezpieczyliśmy pędy repelentem. Jelenie i sarny lubują się w podjadaniu pędów młodych drzew, co jest dla nich dość istotnym problemem. Zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest ogrodzenie takiej uprawy lub zastosowanie repelentów. W przeciwnym razie szkody byłyby tak duże, że uprawa nigdy nie zostałaby pięknym, starym lasem.
  •  Pomimo tego, że pogoda jesienią czasami nie rozpieszcza, pozyskanie drewna musi odbywać się zgodnie z harmonogramem. Musimy wywiązywać się z umów na sprzedaż drewna, które zawarliśmy. Zapewniamy też opał dla klientów detalicznych, więc duża część pracy w ciągu roku jest związana z pozyskaniem drewna, aby surowiec był dostępny dla wszystkich, którzy go potrzebują.
  • Jesteśmy w trakcie budowy zbiornika retencyjnego w leśnictwie Parzno. Zgromadzona w nim woda będzie miała korzystny wpływ na mikroklimat, pozwoli na ograniczenie i spowolnienie odpływu wody.