Lista aktualności Lista aktualności

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Zbliżamy się do okresów zimowych, gdzie temperatura powietrza spada poniżej zera. Warto przypomnieć kilka ważnych aspektów dotyczących ptaków, czyli ich dokarmiania w czasie zimy

Mając na uwadze dokarmianie zwierząt, musimy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie zwierząt do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu przez zwierzęta, a także naturalnego lęku przed ludźmi, które w dalszej perspektywie może doprowadzić do śmierci.Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w trudnych warunkach, które mogą zagrażać ich życiu. A gdy już takie nastaną, powinniśmy wiedzieć czym je dokarmiać.

Czym dokarmiać ptaki?

Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.

Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in.: słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak: proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa.

Wyżej wymienione nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie w spokoju mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w okolicy karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać także o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.

Dziś popularnym przysmakiem ptaków są „pyzy”, są to tzw. gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, możliwe do zakupu w większości sklepów zoologicznych, ale możemy sami przygotować je w domu! Aby wykonać pyzę dla ptaków potrzebujemy kostkę smalcu oraz garść nasion i ziaren. Smalec roztapiamy i łączymy z resztą składników. Gdy nasz smalec ostygnie,  formujemy z niego kulę. Przygotowaną kulę wkładamy do siateczki np. po czosnku i wieszamy niedaleko naszego domu.   

Powszechnie karmienie pieczywem ptaków nie jest dobrą praktyką, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do jedzenia pieczywa. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi, może im bardzo zaszkodzić.

Pamiętajmy, że pokarm powinniśmy kłaść w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione. Gdy ptaki zaczęliśmy już dokarmiać, musimy to robić regularnie do końca zimy. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.

Spoglądając na dzisiejsze zimy, od dłuższego czasu nie widzimy pokrywy śnieżnej, dlatego ptaki powinny same radzić sobie w zdobywaniu pokarmu. Ale to nie oznacza, że nie możemy im pomóc w inny sposób. Chcąc przybliżyć im naturalne stołówki, posadźmy w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce stanowiące pokarm dla ptaków. Do nich należą: bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg, tarnina.

My leśnicy, także pomagamy ptakom, poprzez sadzenie gatunków biocenotycznych, które zapewniają  bardzo bogate źródło pokarmu oraz miejsca schronienia i rozrodu dla wszystkich żyjących w lesie zwierząt. Gatunki biocenotyczne to te same, które możemy wsadzi ć w naszym ogrodzie.

Dokarmiając naszych latających przyjaciół zachowujmy się odpowiedzialnie i mądrze , gdyż tylko wtedy dokarmianie będzie miało sens. Pomoc jaką obdarowujemy ptaki to świetna okazja do przybliżenia ich świata, pozwala na obserwację ich zachowania, a także do ich rozpoznawania.