Lista aktualności Lista aktualności

Choinka po świętach

Podaruj choince "drugie życie".

Choinkę po świętach można, a nawet trzeba, zagospodarować - mimo że drzewko jest biodegradowalne, a więc rozkłada się w naturalnym środowisku nie szkodząc mu, nie wolno nam wyrzucić go do parku czy lasu. Co więc z nim zrobić, gdy minie świąteczny czas?

Choinka w donicy

Zacznijmy o tego, że, aby po świętach drzewko mogło dalej żyć i rosnąć, trzeba pomyśleć o tym od razu po zakupie. Należy pamiętać, że gwałtowna zmiana temperatury mocno szkodzi roślinom, dlatego w czasie mrozów nie powinniśmy przynosić żywego drzewka od razu do mieszkania lub domu.

Następnie trzeba ustawić je w miejscu z dala od kaloryfera, osadzić w stojaku z podstawką lub do wiadra z piaskiem i podlewać regularnie, a po nie więcej niż tygodniu przestawić w chłodniejsze miejsce i oczywiście rozebrać z ozdób. Po wystawieniu powinniśmy osłonić doniczkę słomą od mrozu i wiatru oraz wciąż podlewać nasze drzewko przy temperaturze powyżej zera. Na wiosnę, tak przygotowany świerk czy jodłę, możemy z powodzeniem przesadzić do gruntu.

Warto przy tym pamiętać, aby kupować choinki, które od początku były uprawiane w donicach. Okazy przesadzane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięte korzenie i będą chorowały.

Choinka cięta

Naturalną choinkę ciętą, w przeciwieństwie do sztucznej, także możemy po świętach wykorzystać na wiele sposobów: może trafić na kompostownik i potem użyźnić glebę w ogrodzie, czy stać się ściółką pod rośliny. Drzewka wykorzystywane są w gospodarstwach domowych na opał, a popiół drzewny doskonale nadaje się na nawóz.

Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) świetnie sprawdzą się do ochrony innych roślin – oddziela się je od pnia i używa w ogrodzie czy na balkonie jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek.

Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.

Choinkę ciętą, która usycha, można oczywiście przekazać do utylizacji. Pozostawione przy śmietniku będą traktowane jako odpady komunalne, jednak bardzo często w styczniu organizowane są specjalne akcje typu: „oddaj choinkę”. Drzewka z tych zbiórek najczęściej trafiają do elektrociepłowni i są przetwarzane na energię! To ekologiczny sposób utylizacji, ograniczający ilość powstających przy spalaniu zanieczyszczeń. Czasem jednak „zużyte” choinki przewozi się do ogrodów zoologicznych. Tam mogą posłużyć zwierzętom jako pokarm lub schronienie (ścieli się nimi klatki, zostawia do podgryzania).

Można też:
•  Odłożyć gałęzie, by latem użyć ich jako podpór do roślin.
•  Pociąć całe drzewko, a ścinki ułożyć w stos, w którym zamieszkają owady.

Opcje dla łodzian

Świąteczne choinki w doniczkach już wiosną mogą zasilić miejską zieleń.  W Łodzi będzie można oddać je do Ogrodu Botanicznego – dni akcji w 2022 r. zostaną niebawem ogłoszone.
Zbiórkę ciętych, świątecznych drzewek jak zawsze będzie prowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – oczyszczone z wszelkich ozdób choinki należy wystawić w punkcie gromadzenia odpadów wyznaczonym przez zarządcę nieruchomości. Drzewka z zabudowy wielorodzinnej będą zbierane na przełomie stycznia i lutego. Z jednorodzinnej - zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych. Uschnięte drzewka trafią dzięki temu do kompostowni i zostaną przerobione na nawóz!