Lista aktualności Lista aktualności

CHOINKA DLA ŻYCIA 2023

Już  trzeci raz Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę krwiodawstwa. W poprzednich edycjach przekazaliśmy oddającym krew 5 tysięcy świątecznych drzewek! Na tych, którzy 15 grudnia br. oddadzą krew lub jej składniki znów będą czekały naturalne drzewka. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja odbędzie się w 83 punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

– Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Ale nim to nastąpi możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym – swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi  – powiedział Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować. Potrzebna jest każdego dnia – codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączyły do grona Honorowych Dawców Krwi i niosły pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Pamiętajmy, że krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

– Krwiodawstwo to piękny i szlachetny gest. Dzięki zaangażowaniu Honorowych Dawców Krwi, ich ofiarności i wrażliwości, możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią lub jej składnikami. Cieszę się, że kolejny raz świąteczne, żywe drzewka zagoszczą w domach Krwiodawców. Życzę, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosły radość i szczęście, a krew ofiarowana przez Krwiodawców przyczyniła się do uratowania zdrowia i życia osób wymagających przetoczenia krwi lub jej składników – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

AKCJA CHOINKA DLA ŻYCIA LOKALNIE

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaprasza wszystkich krwiodawców na ul. Franciszkańską 17/25 w dniu 15 grudnia 2023 r. od godziny 7:00 do 15:30 – czekać będą na Was pachnące świerki od Nadleśnictwa Poddębice!

Akcja w tym samym dniu zawita także do oddziałów terenowych RCKiK w Łodzi. Leśnicy zapraszają do 10 punktów w województwie:

BEŁCHATÓW ul. 1 MAJA 1
KUTNO ul. N. BARLICKIEGO 57 (wejście od pl. Piłsudskiego)
PABIANICE ul. JANA PAWŁA II 5  
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, PRZYCHODNIA ul. SŁOWACKIEGO 74
RADOMSKO SZPITAL POWIATOWY ul. JAGIELLOŃSKA 36
SIERADZ ul. WNUKA 10 LOK. S6
SKIERNIEWICE ul. DWORCOWA 3j
TOMASZÓW MAZOWIECKI ul. JANA PAWŁA II 35
WIELUŃ ul. SIERADZKA 56
ZDUŃSKA WOLA ul. DĄBROWSKIEGO 10


***
Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki:
·wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
·waga co najmniej 50 kilogramów,
·w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.
W dniu oddania krwi:
·trzeba być wyspanym i wypoczętym,
·trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji)
·należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek
·wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)
·ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
·mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać:
Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok. 40-60 minut.
Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.