Aktualności
Powrót żółwia błotnego do łódzkiego – kolejne kroki programu ochrony
Powrót żółwia błotnego do łódzkiego – kolejne kroki programu ochrony
Po zimowej hibernacji w wolierze hodowlanej pojawiły się pierwsze młode żółwie błotne. To znak, że gatunek, uznawany za wymarły w województwie łódzkim, ma szansę na powrót do naturalnego środowiska. Regionalny program ochrony, realizowany przez łódzkich leśników wraz z partnerami naukowymi i instytucjami ochrony przyrody, wkracza w kolejną fazę.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni, w wolierze hodowlanej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi po raz pierwszy tej wiosny pojawiły się młode żółwie błotne. Ospałe po zimowej hibernacji, stopniowo nabierają sił i wygrzewają się na słońcu. Teraz będziemy wyczekiwać, aż na lądzie pojawi się wszystkie 50 osobników sprowadzonych jesienią ubiegłego roku z Poleskiego Parku Narodowego.
Jak działa regionalny program ochrony?
Program Ochrony Żółwia Błotnego w Województwie Łódzkim jest wspólnym przedsięwzięciem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jego celem jest przywrócenie żółwia błotnego na terenie województwa łódzkiego, gdzie gatunek ten był niegdyś obecny, lecz wymarł wskutek osuszania terenów podmokłych, zanieczyszczenia wód oraz działalności człowieka.
Program obejmuje hodowlę młodych żółwi w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych, w tym w zewnętrznych wolierach hodowlanych, gdzie mogą bezpiecznie dorastać przez pierwsze trzy lata. W pierwszych latach życia żółwie, które żyją w naturze są szczególnie narażone na ataki drapieżników, takich jak ptaki, ssaki czy ryby drapieżne. Dzięki warunkom kontrolowanym, nasze wypuszczane żółwie będą miały większe szanse na przeżycie w naturalnym środowisku. Pierwsze reintrodukcje planowane są na wiosnę 2027 roku, a kolejne w latach 2028 i 2029.
Gdzie trafią żółwie?
W ramach projektu wybrano trzy obszary w województwie łódzkim, które spełniają kluczowe wymagania dla przetrwania żółwia błotnego. Są to miejsca o dużej pojemności środowiskowej, skomplikowanej linii brzegowej i bogatej roślinności wodnej, zapewniającej schronienie dla młodych osobników.
Działamy dla przyszłości
Przywrócenie żółwia błotnego do ekosystemu to długotrwały proces, wymagający monitorowania warunków gdzie żyją żółwie oraz zabezpieczania miejsc rozrodu. Dzięki zaangażowaniu zespołu specjalistów i odpowiednim warunkom hodowlanym, program daje realną szansę na odtworzenie populacji tego zagrożonego gatunku w centralnej Polsce.
O żółwiu błotnym słów kilka
Żółw błotny (Emys orbicularis) jest jedynym rodzimym gatunkiem żółwia występującym w Polsce. Jest to gatunek ziemnowodny, zamieszkujący głównie podmokłe tereny, takie jak bagna, starorzecza i zbiorniki wodne o spokojnym nurcie. Charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem: czarno-brunatnym pancerzem z drobnymi, żółtawymi plamkami, które u młodych osobników są bardziej wyraźne.
Żółwie błotne są długowieczne, dożywają kilkudziesięciu, prawdopodobnie nawet stu lat w warunkach naturalnych. Zimę spędzają w stanie hibernacji, zakopując się w mule na dnie zbiorników wodnych.
Prawdopodobnie jeszcze w połowie XX-go wieku gatunek ten występował na terenach niżowych w całym kraju, przy czym był liczniejszy na wschodzie – szczególnie na obszarach silnie podmokłych np. na Polesiu. Ostatnie 2 stwierdzenia pojedynczych żółwi w województwie łódzkim pochodziły z okresu 1971-1990. Obecnie można uznać, że gatunek ten już nie występuje w województwie łódzkim.
Żółw błotny jest objęty ochroną prawną od 1935 roku i znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt w kategorii EN – zagrożony wyginięciem. Działania ochronne, takie jak reintrodukcja, są kluczowe dla jego przetrwania w Polsce.
O programie pisze również Gazeta Wyborcza Łódź https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,31835942,wymarly-gatunek-wroci-do-srodowiska-naturalnego-w-wojewodztwie.html