Asset Publisher Asset Publisher

Regionalne programy ochrony roślin

RDLP w Łodzi realizuje Regionalny program ochrony wybranych gatunków roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem na terenie województwa łódzkiego.

*

Nam, leśnikom, często wydaje się, że wiemy o lesie wszystko. A przynajmniej, że nikt nie zna lasu tak dobrze jak my. Zasadniczo i ogólnie – tak jest. Ale czasem zdarza się, że ktoś przychodzi i pokazuje nam miejsca albo sytuacje, o których niby wiedzieliśmy, ale nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z ich ważności i unikalności.

W roku 2012 powstała Czerwona Księga Roślin Województwa Łódzkiego, jako efekt pracy botaników-pasjonatów, naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Ogrodu Botanicznego w Łodzi. W Księdze znalazło się 100 najbardziej zagrożonych gatunków roślin z naszego regionu. Wiele z nich to gatunki leśne.

Samo zinwentaryzowanie i opisanie gatunków to za mało, żeby zachować je dla przyszłych pokoleń. Także objęcie ochroną zachowawczą, tj. pozostawienie bez żadnych działań miejsc gdzie występują, nie gwarantuje ich utrzymania. Dotyczy to w szczególności roślin wrażliwych, o małej tolerancji, o specyficznych wymaganiach, o wąskim spektrum szeroko rozumianych warunków środowiskowych. Naturalne procesy, takie jak rozwój podszytu czy nadmierne zacienienie, mogą spowodować, że niektóre znikną z naszej flory bezpowrotnie. Dodatkowo – gatunki wrażliwe są pod stałą presją gatunków ekspansywnych. Muszą walczyć o światło, o miejsce, o kawałek gleby, gdzie mogłyby skiełkować ich nasiona. Nie ma się co oszukiwać – większość gatunków zagrożonych wymaga ochrony czynnej. Dlatego Autorzy Czerwonej Księgi Roślin Województwa Łódzkiego w następnym kroku opracowali Regionalne programy ochrony wybranych gatunków roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem na terenie województwa łódzkiego i zaprosili Lasy Państwowe do ich wspólnej realizacji.

Piaskowiec trawiasty (Arenaria graminifolia) – mimo, że nie znajduje się na liście gatunków chronionych (taki paradoks), jest krytycznie zagrożony wyginięciem (status CR), nie tylko w regionie łódzkim ale również w całym kraju. W ostatnich latach potwierdzany był jedynie w Puszczy Augustowskiej oraz na 2 naturalnych stanowiskach w centrum Polski – obydwa w zasięgu RDLP w Łodzi. Pierwsze znajduje się niedaleko Kamieńska, przy granicy Nadleśnictw Bełchatów i Piotrków, a drugie koło Młodzieszyna w Nadleśnictwie Radziwiłłów. Piaskowiec jest niepozorną, drobną rośliną rosnącą na ubogich, suchych, piaszczystych glebach, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Optymalne są dla niego niewielkie polanki z luźnymi murawami lub prześwietlone bory sosnowe z dostępem światła do dna lasu. W roku 2015 wytypowano miejsca i utworzono 7 metaplantacji (nowych stanowisk) tego gatunku – 3 w Nadleśnictwie Bełchatów i 4 w Nadleśnictwie Piotrków. Posadzono tam rośliny wyhodowane w Ogrodzie Botanicznym z materiału zebranego ze stanowiska naturalnego k. Kamieńska.
 
Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) – gatunek wymierający (EN) w skali kraju, a krytycznie zagrożony (CR) w Polsce centralnej. W XX w. w łódzkim notowany był na 10 stanowiskach, a w ostatnich latach potwierdzony został jedynie na 5 – 2 w Nadleśnictwie Bełchatów, po 1 w Nadleśnictwach: Piotrków, Wieluń i Smardzewice. Z istniejących stanowisk zostały pobrane fragmenty pędów roślin, w celu ich namnożenia w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Stanowiły bazę do wyhodowania sadzonek, którymi następnie wzmocnione lokalne populacje. W roku 2015 wspieraliśmy stanowiska na terenie Nadleśnictwa Bełchatów, a w 2019 – w Nadleśnictwach Piotrków i Wieluń. Goździk ten lubi słabo wykształcone gleby piaszczysto-żwirowe, często z rumoszem kamienistym, ciepłe murawy naskalne, miejsca suche, dobrze nasłonecznione. U nas występuje w inicjalnych borach sosnowych z luźnym drzewostanem. Dla właściwej ochrony goździka sinego bardzo ważne jest utrzymanie odkrytego lub półotwartego charakteru powierzchni, niedopuszczanie do zachwaszczenia i usuwanie podszytów – prace te wykonują Nadleśnictwa.

Dzwonecznik wonny (Adenophora lillifolia) – chyba najbardziej efektowny z ratowanych gatunków. Krytycznie zagrożony (CR) zarówno w regionie jak i w całym kraju, priorytetowy dla Europy, tj. wymagający ochrony w obszarach Natura 2000. Na swoim terenie mamy już tylko 5 stanowisk tego gatunku (po 2 w Nadleśnictwach Grotniki i Wieluń oraz 1 w Nadleśnictwie Brzeziny). A jeszcze pod koniec XX wieku notowany był u nas w 11 lokalizacjach. Dzwonecznik zachował się głównie w świetlistych dąbrowach – antropogenicznych lasach, gdzie presja krzewów i nadmierny rozwój runa ograniczane były niegdyś przez wypas zwierząt domowych, gdzie grabiono ściółkę i zbierano chrust. Prawie wyginął z powodu naturalnych procesów w środowisku leśnym – nie wytrzymał rosnącego zacienienia, wkraczania podszytu, postępującego zadarnienia gleby. Świetliste dąbrowy w naszych warunkach klimatycznych w sposób naturalny zanikają. Żeby je zachować dawny wypas zastępuje się aktywnymi działaniami – wycina się większość krzewów (szczególnie dotyczy to gatunków ekspansywnych, takich jak grab czy leszczyna) i rozluźnia zwarcie drzewostanu, usuwając pojedyncze drzewa. W roku 2018 wzmocniliśmy 2 stanowiska dzwonecznika – 1 w Nadleśnictwie Wieluń i 1 w Nadleśnictwie Brzeziny. Posadzono w sumie 185 sadzonek wyhodowanych w Ogrodzie Botanicznym. Czy uda się uratować 3 pozostałe miejsca, gdzie jeszcze rosną dzwoneczniki? Przy tym gatunku ściśle przestrzegana jest zasada, że sadzimy tam, skąd zostały zebrane nasiona. Problem w tym, że nie wszystkie rośliny macierzyste kwitną co roku, nie zawsze mają nasiona lub, jeśli już zakwitną – często zjadane są przez zwierzęta. Wg inwentaryzacji przeprowadzonej w latach 2016-2017 na 5 wspomnianych stanowiskach mieliśmy już tylko 9 (!) naturalnych pojedynczych osobników lub kęp (po 2-3 rośliny). Łącznie było nie więcej niż 15 dzwoneczników…

Zimoziół północny (Linnaea borealis) – niewielka, płożąca się krzewinka, relikt polodowcowy. Przez Polskę przebiega południowa granica jego występowania. Z uwagi na stabilne populacje pomorskie, mazurskie i podlaskie nie jest uznawany za gatunek zagrożony w kraju, jednak w Polsce środkowej i regionach południowych występuje rzadko, w rozproszonych lokalizacjach. W województwie łódzkim ma status gatunku narażonego na wyginięcie (VU) – znany jest obecnie z 6 stanowisk na terenie RDLP w Łodzi  (2 w Nadleśnictwie Skierniewice, po 1 w Smardzewicach, Radomsku, Grotnikach i Płocku). Występuje głównie w uboższych i świeżych borach sosnowych, gdzie preferuje miejsca o chłodniejszym mikroklimacie, ograniczającym rozwój innych, wysokich krzewinek (głównie borówki czernicy). W 2019 roku założone zostały 3 metaplantacje (dodatkowe stanowiska) w pobliżu miejsc dotychczasowego występowania: 2 w Nadleśnictwie Skierniewice i 1 w Nadleśnictwie Radomsko. Materiał do sadzenie mnożony był w Ogrodzie Botanicznym wegetatywnie – z fragmentów pędów pobranych z terenu.

Projekt pn. „Regionalne programy ochrony wybranych gatunków roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem na terenie województwa łódzkiego” – realizowany na podstawie porozumień Nadleśnictw z Ogrodem Botanicznym w Łodzi i Uniwersytetem Łódzkim - podsumowanie roku 2019:

  • Program ochrony zimoziołu północnego (Linnea borealis) – założenie metaplantacji w nadleśnictwach Skierniewice i Radomsko.
  • Kolejny etap Programu ochrony goździka sinego (Dianthus gratianopolitanus) – założenie nowych metaplantacji w nadleśnictwach Piotrków i Wieluń.
  • Kontynuacja Programów ochrony piaskowca trawiastego (Arenaria graminifolia) w nadleśnictwach: Bełchatów i Piotrków, goździka sinego (Dianthus gratianopolitanus) w nadleśnictwach: Bełchatów i Wieluń, oraz dzwonecznika wonnego (Adenophora liliifolia) w nadleśnictwach: Wieluń i Brzeziny – monitoring i ochrona założonych wcześniej metaplantacji.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

Sympozjum w Spale: „Problemy współczesnej hodowli lasu” – naukowcy i leśnicy alarmują o kondycji drzewostanów

21 maja 2025 r. w Spale odbyło się sympozjum pt. „Problemy współczesnej hodowli lasu”, poświęcone najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi staje leśnictwo w dobie zmian klimatu i rosnącej presji antropogenicznej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Spotkanie zorganizowane zostało przez Nadleśnictwo Spała przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN. W sympozjum udział wzięło 180 uczestników - pracowników nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji LP w Łodzi, biura RDLP, Dyrekcji Generalnej LP, samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych.

 

Otwierający wykład prof. dr hab. inż. Jarosława Sochy – o lasach w czasach kryzysu klimatycznego

Seminarium otworzył wykład prof. dr. hab. inż. Jarosława Sochy, Dziekana Wydziału Leśnego oraz Kierownika Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi URK. Tematem jego wystąpienia był wpływ zmian klimatycznych i presji antropogenicznej na kondycję zdrowotną drzewostanów w Polsce.

Profesor szczegółowo omówił szereg niepokojących zjawisk obserwowanych w polskich lasach: spadek wilgotności gleb, wzrost liczby suchych lat, masowe pojawianie się jemioły, a także zamieranie drzewostanów, szczególnie tych dojrzałych, na siedliskach żyznych. Jak zauważył, problem dotyczy wielu gatunków drzew, w tym najważniejszego gatunku polskich lasów - sosny zwyczajnej, która cierpi ze względu na deficyt wody, fale upałów oraz atak patogenów. 

W wystąpieniu poruszono także kwestię depozycji azotu jako czynnika, który spowodował wzmożony przyrost części nadziemnych drzew przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości systemów korzeniowych, zaniku niektórych mikoryz co odbija się negatywnie na zdrowotności drzew w dobie niekorzystnego bilansu wodnego. Profesor zaprezentował wyniki analiz, w których wskazano główne czynniki wpływające na zamieranie lasów: wiek drzewostanu, bonitację siedliska, bilans wodny roku poprzedniego, zagęszczenie i zasobność drzewostanów, typ siedliskowy, porolność oraz ukształtowanie terenu.

Na szczególną uwagę zasługiwała prognoza ryzyka zamierania lasów do roku 2050 – model wskazuje na wyraźnie zwiększone zagrożenie dla sosny zwyczajnej i dębu. Zdaniem prof. Sochy, możliwości adaptacyjne wielu gatunków leśnych są niewystarczające, by sprostać gwałtownym zmianom klimatycznym.

 

Adaptacyjne gospodarowanie lasami – przyszłość zrównoważonego leśnictwa

W drugiej części wykładu prof. Socha przedstawił propozycje adaptacyjnych strategii zarządzania lasami, do których zaliczył m.in.:

  • przebudowę drzewostanów,
  • poprawę wilgotności gleb poprzez zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanach,
  • promowanie naturalnych odnowień,
  • wykorzystywanie mechanizmów adaptacyjnych obecnych w ekosystemach leśnych.

Profesor podkreślił również jak bardzo zmiany klimatu zagrażają rozmieszczeniu gatunków drzew leśnych w Europie.

W kontekście tych wyzwań przedstawił projekt optymalizacji produkcji leśnej realizowany przez konsorcjum sześciu uczelni.

 

Sesja referatowa – różnorodność tematów i kierunków badawczych

Kolejnym punktem sympozjum była sesja referatowa, podczas której głos zabrali:

Prof. dr hab. inż. Wojciech Kowalkowski, który omówił zagrożenia dla różnorodności gatunkowej w lasach oraz sposoby przeciwdziałania ich skutkom. W swoim wystąpieniu poruszył temat sukcesji, wzbogacania składu gatunkowego, kształtowania drzewostanów o złożonej strukturze, plantacji przejściowych i krótkich cykli produkcyjnych, przygotowanie środowiska dla gatunków docelowych.

Dr hab. Robert Korzeniewicz przedstawił tematykę rębni jako narzędzia hodowlanego w odnowieniach lasu. Podkreślił znaczenie świadomego planowania cięć pod kątem nie tylko produkcyjnym, ale również adaptacyjnym.

Dr hab. Marlena Baranowska kontynuowała wątek zapoczątkowany przez dr. Korzeniewicza, prezentując aktualne wyniki badań Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Skupiła się na problematyce występowania czeremchy amerykańskiej w drzewostanach sosnowych oraz wyzwaniach związanych z jej inwazyjnością.

Po części referatowej uczestnicy w terenie zapoznali się z realizacją wybranych rodzajów rębni na terenie Nadleśnictwa Spała.

Sympozjum było wyraźnym sygnałem, że gospodarka leśna w Polsce stoi dziś przed koniecznością pilnej transformacji w kierunku modelu adaptacyjnego. Współczesne wyzwania wymagają elastyczności, interdyscyplinarnego podejścia i szerokiej współpracy między nauką a praktyką leśną, wymagają też zrozumienia działań podejmowanych przez leśników w terenie.

Dzięki zaangażowaniu środowiska akademickiego i instytucji takich jak Lasy Państwowe możliwe jest wdrażanie strategii, które pozwolą chronić nasze lasy – dziś i w przyszłości.